*Maciej Krzyżański
Puszczykówko w XIX wieku było polską wsią położoną pomiędzy dwoma niemieckimi osadami: Niwką i Puszczykowem. Charakteryzowało się wiejskim krajobrazem pełnym pól, chatek chłopskich i ogółem sielankowym klimatem. Największym atutem Puszczykówka był przepiękny widok ze skarpy nad Wartą. Właśnie dlatego poznańscy mieszczanie zaczęli budować w tym miejscu przepiękne domy. Puszczykówko pełniło też funkcję letniska dla mieszkańców pobliskiego Poznania.
Puszczykówko w XIX wieku było polską wsią położoną pomiędzy dwoma niemieckimi osadami: Niwką i Puszczykowem. Charakteryzowało się wiejskim krajobrazem pełnym pól, chatek chłopskich i ogółem sielankowym klimatem. Największym atutem Puszczykówka był przepiękny widok ze skarpy nad Wartą. Właśnie dlatego poznańscy mieszczanie zaczęli budować w tym miejscu przepiękne domy. Puszczykówko pełniło też funkcję letniska dla mieszkańców pobliskiego Poznania.
W roku 1907 Paul Mandel wybudował w Puszczykówku restaurację „Wiejska Gospoda”. Składała się ona z kilku budynków wybudowanych w technice szachulcowej. Nazwę zawdzięczała właśnie wiejskiemu krajobrazowi pól i domków. Dlatego restaurator w pobliżu obiektu zachował kilka chałupinek, które nadawały specyficzny klimat miejscu. Można przytoczyć pierwsze ogłoszenie zamieszczone w „Dzienniku Poznańskim” z roku 1907 „Wiejska gospoda w Puszczykówku włas. Paweł Mandel w Poznaniu. Niniejszem donoszę uprzejmie Szanownej Publiczności miasta Poznania i okolic, że z dniem dzisiejszym otwarłem wiejską gospodę urządzoną oryginalnie z wielkim komfortem. Proszę o łaskawe poparcie mego nowego przedsiębiorstwa, kreślę się z wysokim szacunkiem. Paul Mandel”
W celu lepszego zaspokojenia potrzeb letników w 1909 roku wybudowano stację kolejową w Puszczykówku. To wtedy wyznaczono ulicę Dworcową, która prowadziła z dworca bezpośrednio do restauracji, a następnie na niezwykle nasłonecznioną plażę. Do samej restauracji była przymontowana spiczasta wieża widokowa, z widokiem w kierunku Warty. Mogli na nią wejść ludzie i oglądać całą piękną okolicę. W 1914 roku zamieszczono w „Dzienniku Poznańskim” takie ogłoszenie:
„Restauracja w Puszczykówku (Bauernschänke Puschkau). Najpiękniejsze miejsce wycieczkowe Poznania. 3 minuty od dworca w Puszczykówku 20 minut pieszej drogi w lesie od Puszczykowa. Mieszkania latowe z utrzymaniem i bez. 2 pokoje z kuchnią na parterze. F. Blühdorn”.

*Maciej Krzyżański - radny miejski, przedstawiciel komitetu "Odświeżmy Puszczykowo", współpracownik puszczykowskich mediów, historyk specjalizujących się w badaniu dziejów naszego miasta.
Wcześniejsze artykuły Macieja Krzyżańskiego o szlakach turystycznych w Puszczykowie i okolicach opublikowane w ramach cyklu "Odkryj Puszczykowo na nowo":
- Odkryj Puszczykowo na nowo: szlak czarny śladami II wojny światowej
- Odkryj Puszczykowo na nowo: szlak pomarańczowy im. Franciszka Jaśkowiaka
- Odkryj Puszczykowo na nowo: szlak zielony im. Arkadego Fiedlera
- Odkryj Puszczykowo na nowo: szlak żółty
- Historia szlaków turystycznych w okolicach Puszczykowa
- Spacer czerwonym szlakiem po okolicy Puszczykowa
- Koleją do letniskowego Puszczykowa i Ludwikowa w "Gazecie Mosińsko-Puszczykowskiej" przedstawia historię połączenia kolejowego do Osowej Góry i pomysły na jej rewitalizację.
Zachęcamy też do przeczytania zapisu rozmów z Maciejem Krzyżańskim o historii Puszczykowa:
- "Dawno temu w Puszczykowie" opowiada o polsko-niemieckich początkach puszczykowskiego letniska
- "Jak powstało Puszczykowo?" przedstawia różne koncepcje urbanistyczne, których założenia przyczyniły się oryginalnego kształtu naszego miasta i przedstawia mniej znane postaci i fakty z historii miasta.
Polecamy także wcześniejsze artykuły historyczne autorstwa Macieja Krzyżańskiego:
- Zimowisko Puszczykowo opowiadający o zimowych rozrywkach w przedwojennym Puszczykowie.
- Afera finansowa w letniskowym Puszczykowie przedstawiający prawdziwą historię przedwojennego puszczykowskiego wójta mającego problemy z prawem.
- Historia tenisa w Puszczykowie przedstawiający długą historię zmagań tenisowych na puszczykowskich kortach.
- Chrońmy Puszczykowo - perłę krajobrazu, w którym autor przypomina przedwojenny artykuł prof. Adama Wodziczki o konieczności ochrony bogatych przyrodniczo okolic Puszczykowa.
- Letnisko Silva przedstawia historię pensjonatu w pobliżu dworca PKP w Puszczykowie oraz jej właściciela Zygmunta Janaszka.
- Pensjonat Mimoza przybliżający historię budynku, w którym dziś mieści się m.in. siedziba Straży Miejskiej
- Villa Hertha o pięknym budynku nieopodal dworca
- Puszczykowo "miasto letnisko" o początkach naszego pięknego miasta.
- W obronie Zakola Warty o jednym z najpiękniejszych miejsc spacerowych w Puszczykowie.