Szukaj na tym blogu

czwartek, 10 listopada 2011

Protest przeciw rozbudowie drogi 430

Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Stowarzyszenia Ochrony Krajobrazu i Tradycyjnego Charakteru Puszczykowa i Mosiny wobec planów rozbudowy dróg wojewódzkich nr 430 i 431. Już niebawem rozpocznie się akcja zbierania podpisów pod oficjalnym protestem.

Protest zostaje wniesiony wobec przedstawienia nam dwóch wariantów dla rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 430 Poznań – Mosina i rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 431 w mieście Mosina.
 

Wariant WI przewiduje rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 430 do czterech pasów ruchu z pasem rozdziału (wraz z chodnikami, ciągami pieszo – rowerowymi) i budowę skrzyżowań typu rondo z drogami podporządkowanymi. Wariant W III przewiduje rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 430 do dwóch pasów ruchu (wraz z drogami dojazdowymi i serwisowymi) oraz budowę skrzyżowań typu rondo. Każdy z wariantów wiąże się ponadto z rozbiórką budynków: mieszkalnych (jedno- i wielorodzinnych), gospodarczych, handlowych i in. 

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 430 i drogi wojewódzkiej nr 431 nie wyeliminuje utrudnień w ruchu lokalnym, nie przyczyni się również do wzrostu bezpieczeństwa ruchu. Nie chcemy również i sprzeciwiamy się założeniom, aby wzrosła prędkość ruchu. Nie zgadzamy się również na wzrost ruchu tranzytowego na drodze nr 430. Nie chcemy wszechstronnej rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 430 o klasie G z maksymalnym wykorzystaniem możliwości, gdzie rozbudowa ma być najwyższym celem dla drogi. Nie przyjmujemy takich założeń oraz celów przedstawionych przez Inwestora – Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Projektantów.

Uważamy, że projekty są niebezpieczne i wysoce szkodliwe dla nas – mieszkańców, godzą również w istniejący stan ekologiczny i przyrodniczy środowiska, w którym żyjemy. Projekty zagrażają nam – mieszkańcom, ale przede wszystkim zagrażają środowisku i charakterowi Miasta oraz Wielkopolskiemu Parkowi Narodowemu i obszarom Natura 2000.
 

Inwestycja zagraża w sposób bezpośredni istnieniu Wielkopolskiego Parku Narodowego.Inwestycja zagraża w sposób bezpośredni terenom objętym programem Natura 2000 – Ostoja Wielkopolska i Ostoja Rogalińska. Wielkopolski Park Narodowy również – w całości – został włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. 

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 430 spowoduje zmniejszenie naturalnego polderu Warty, przy wjeździe do Puszczykowa. Stanowi to także zagrożenie dla istniejącej oczyszczalni ścieków gm. Komorniki w Łęczycy. 

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 430 wiąże się z podcięciem skarpy moreny, co będzie skutkować osuwiskami ziemi – groźnymi dla samej drogi oraz dla domów. 

Nastąpi faktyczny podział Miasta Puszczykowa na dwa odrębne organizmy – bez możliwości swobodnego kontaktu – z możliwością komunikowania się jedynie w dwóch miejscach. 

Nie zgadzamy się na wycinkę starych drzew rosnących wzdłuż drogi. Nie zgadzamy
się również na wyburzenie starych domów o wysokich walorach architektonicznych
i historycznych w Puszczykowie i Luboniu. 


Uważamy, że Polski nie stać na rozbudowę kilkunastokilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej za 500 milionów złotych (lub 300 milionów w przypadku wariantu WIII).

W imieniu Mieszkańców i wszystkich nas Popierających

Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Tradycyjnego Charakteru Puszczykowa i Mosiny

Droga 430 dzisiaj. Po lewej Zielone Puszczykowo,
po prawej Wielkopolski Park Narodowy.
Fot. Jacek Gulczyński
Pełna wersja protestu w tekście Anny Tołwińskiej-Czerneckiej pt. Protest przeciwko rozbudowie drogi 430 Poznań-Mosina


Polecamy też wcześniejsze teksty na temat rozbudowy drogi:
Polecamy też:

11 komentarzy:

 1. Popieram protestujących !

  OdpowiedzUsuń
 2. Popieram protestujących !

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem z protestujacymi

  OdpowiedzUsuń
 4. W pelni zgadzam sie z argumentami zamieszczonymi w protescie!

  OdpowiedzUsuń
 5. I tak wybudują te 4 pasy bo nie ma innej alternatywy na udrożnienie tej drogi. To samo zrobili z innymi drogami, więc troszkę pokrzyczycie, dostaniecie odszkodowanko, a jak ktoś już się będzie bardzo upierał to się go wywłaszczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. " I tak wybudują te 4 pasy bo nie ma innej alternatywy na udrożnienie tej drogi. To samo zrobili z innymi drogami, więc troszkę pokrzyczycie, dostaniecie odszkodowanko, a jak ktoś już się będzie bardzo upierał to się go wywłaszczy. "

  A założysz się...?
  Już ci interesik z dowozem opon do Mosiny nie wypalił - więc i z "autostradą" się pożegnaj

  OdpowiedzUsuń
 7. Popieram ten protest!

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedy igdzie można złożyć podpis pod powyższym protestem bo jako mieszkaniec Mosiny też jestem PRZECIW.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mogę doczekać się odpowiedzi na mój post z 03 kwiet 2012 g.12.38 Mam nadzieję że na tej stronie nie pisze się do szuflady

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepraszamy za brak natychmiastowej odpowiedzi. Podpisy nadal są zbierane m.in. w siedzibie Stowarzyszenia przy ulicy Lipowej 10 oraz w Salonie Win Terravino przy ulicy Poznańskiej 24A w Puszczykowie. Zapraszamy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Żądajmy obwodnicy Puszczykowa !!!
  (przez Czapury i Wiórek)

  OdpowiedzUsuń