Szukaj na tym blogu

WPN i Natura 2000

W WPN żyje ok. 200 gatunków ptaków. Fot. W. Kowaliński
Wielkopolski Park Narodowy powstał 16 kwietnia 1956 roku, ale zabiegi o jego utworzenie podejmowane były jeszcze przed wojną przez wybitnego popularyzatora ochrony przyrody - prof. Adama Wodziczkę. Położony jest ok. 15 km od Poznania na pofałdowanych terenach polodowcowych tworzących piękny krajobraz morenowo-rynnowy oraz w dolinie rzeki Warty. Porastają go lasy sosnowe, sosnowo-dębowe, kwaśne i świetliste dąbrowy, łęgi wiązowo-jesionowe, olsy oraz zarośla łozowe, urozmaicają tafle malowniczych jezior i głębokie wąwozy.

Urodę tego terenu można podziwiać z pociągów pędzących czy też częściej telepiących się na linii Poznań-Wrocław. Między stacjami Luboń a Mosina przejeżdża się przez tereny parkowe przeplatane zabudowaniami Puszczykowa. Na podmokłych łąkach pasażer bez trudu dostrzeże sarny, zające i lisy, a jeśli ma dużo szczęścia może gdzieś zamajaczy mu jeleń lub szarżujący w zaroślach przestraszony dzik. Jeśli ktoś skusi się na choćby na kilkugodzinny spacer po okolicach dworców Puszczykowo lub Puszczykówko, będzie mógł posłuchać pięknego śpiewu ptaków i oddychać powietrzem, które jest nieporównywalne z zawiesiną wdychaną na ulicach polskich miast.

Podpoznański park początkowo obejmował obszar 9600 ha, po zmianach przeprowadzonych w 1996 roku jego granice zamykają się w 7584 ha. Tereny sąsiadujące z parkiem tworzą strefę ochronną tzw. otulinę w skład której wchodzi m.in. teren miasta Puszczykowo, w którym do niedawna swoją siedzibę miała dyrekcja parku. Parkowe tereny sięgają od Warty na wschodzie aż za trasę Poznań-Wrocław na zachodzie. Na północy zaczynają się w okolicach Komornik, Wir i Łęczycy, a na południu kończą w okolicach drogi Mosina-Stęszew. Na terenie parku znajduje się 18 obszarów ochrony ścisłej, z których kilka (Zalewy Nadwarciańskie, Las Mieszany na Morenie, Puszczykowskie Góry, Nadwarciański Bór Sosnowy, Bór Mieszany) znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej rozbudowy trasy wojewódzkiej nr 430.

Sziedziba dyrekcji WPN w dawnej rezydencji Greisera. Fot. W. Kowaliński
Park słynie z pięknych jezior, wśród których szczególnie wyróżnia się Jezioro Góreckie. Na jednej z dwóch wysp znajduje się malowniczy zameczek wybudowany na początku XIX wieku dla Klaudyny Potockiej z Działyńskich, zniszczony później przez wojska pruskie, obecnie niedostępny dla zwiedzających za to odwiedzany coraz częściej przez kormorany. Nad stromym brzegiem jeziora stoi natomiast majestatyczny pałac okrutnego namiestnika Kraju Warty - Arthura Greisera (obecnie mieści się w nim dyrekcja Parku oraz muzeum przyrodnicze). Niepodal znajdują się dzikie i zarastające powoli jeziora Skrzynka, Budzyńskie oraz okrąglutki Kociołek. Największym jeziorem parku jest Łódzko-Dymaczewskie, na którym w sezonie letnim nie brakuje młodych żeglarzy i amatorów wędkarstwa.

W Puszczykowie nad Wartą. Fot. W. Kowaliński
W WPN rośnie ponad 1100 gatunków roślin, w tym 45 chronionych całkowicie, występuje ponad 500 gatunków glonów, 170 gatunków mchów i 400 gatunków grzybów. W lasach żyje 46 gatunków ssaków, wśród których jest najmniejszy polski ssak - ryjówka, 36 gatunków ryb, około 200 gatunków ptaków z myszołowem zwyczajnym, czaplą siwą, czajką i kanią rudą i ponad 3000 gatunków owadów, wśród których szczególnie majestatycznie prezentują się chrząszcze jelonek rogacz i kozioróg dębosz. Do tego należy dodać 104 gatunki mięczaków ze ślimakiem przydrożnym spotykanym po deszczu na każdym kroku oraz 5 gatunków gadów z beznogą jaszczurką nazywaną padalcem i jednym z niewielu węży występujących na terenie Polski - zaskrońcem.

2 komentarze: