Szukaj na tym blogu

piątek, 20 grudnia 2013

Angie zaprasza do Akademii Tenisowej ANGIE

Jak powstała Akademia Tenisowa ANGIE? To proste, najpierw było Centrum Tenisowe ANGIE. Nie, zaraz, najpierw była sama Angie. Nie, zaraz, najpierw była mama Angie i dziadek, który miał wizję... Jak było naprawdę próbują wspólnie ustalić dziadek Janusz Rzeźnik, wnuczka Angie Kerber oraz Henryk Gawlak, szef Akademii.

Dorota Łuczak-Dydowicz: Kiedy nadszedł moment, w którym zdecydowałaś się otworzyć Akademię Tenisową w Puszczykowie?

Angelique Kerber: W sumie to wszyscy razem zdecydowaliśmy, bo dziadek budował korty i była wizja…
Janusz Rzeźnik: ...żeby zrobić coś, czego nie ma w Polsce. Już w 1982 roku „Express Poznański” pisał, że moim marzeniem jest, aby w Polsce powstała prawdziwa hala tenisowa.
AK: Więc mnie jeszcze nie było na świecie.
JR: Ale ja już wtedy interesowałem się tenisem, bo Twoja mama grała i wygrywała imprezy polonijne na kortach AZS-u. Już wtedy było to powiązanie tenisowe. A potem Andżelika się urodziła, jako dwuletnia dziewczynka chodziła z rakietą, tak wyszło po mamie i po ojcu.
Henryk Gawlak: Wizja Akademii pojawiła się, bo było Centrum Tenisowe ANGIE. Obiekt powstał w 2005 roku. Jest tu jedyny klub tenisowy w Polsce, który ma obiekt o standardach światowych i mogą się w nim odbywać zawody najwyższej rangi. W latach 2006 i 2007 odbyły się w Puszczykowie dwa zwycięskie dla Polski mecze Pucharu Davisa, a Puszczykowo jest wpisane do Księgi Rekordów Guinessa jako najmniejsze miasto na świecie, w którym odbyły się te rozgrywki. Właśnie w 2005 czy 2006 roku Pan Janusz do mnie dzwoni i pyta: ”Podobno ma Pan syna, który dobrze gra w tenisa. Czy syn mógłby przyjechać pograć z Angelique?”
AK: I tak się zaczęło.
HG: Przyjechaliśmy tutaj. Na początku jeden, drugi trening. Wtedy nie można było jeszcze stworzyć akademii. Dopiero w 2010 roku, kiedy już jako Stowarzyszenie zarejestrowane w Polskim Związku Tenisowym i ukierunkowane na tworzenie grup zawodniczych mogliśmy zacząć działać. I tak działamy do dziś.
AK: I będziemy działać dalej.
HG: Teraz mamy około 80 dzieci, z tego 20 dzieci jest w naszym cyklu zainteresowań i gra w turniejach. Z tego dwójka jest na listach światowych ITF. Na 280. miejscu jest Anastasiya Sohyna, walczy o pierwsze punkty WTA. Od dwóch lat gra z nami Przemysław Michocki – jest 1300. na listach ITF. Jest też Mieszko Kwaśniewski – na razie jeszcze nieobecny w rankingach światowych, ale na polskich listach już się liczy.
DD: Oni wszyscy tutaj trenują?
HG: Tak, dwa razy w tygodniu, ale praca i wyniki to dwie różne rzeczy. Najważniejsze dla zawodnika, żeby na swojej drodze znalazł kogoś, komu może zaufać. Na początku jest rodzina, która wspiera zarówno krytycznie, jak i pozytywnie, ale atmosfera tutaj w Centrum Tenisowym ANGIE też musi być atmosferą zaufania. My tym ludziom musimy mówić prawdę. Przyjeżdżają do nas także dzieci z dwóch puszczykowskich przedszkoli i trenujemy ich za darmo. Na początku dyrektor przedszkola przywoził taksówką trzy osoby, ale jak były trzy to od razu chciało dziesięć, bo rodzice się dowiedzieli a teraz przedszkolaki przyjeżdżają autobusem. I to jest nasza przyszłość.
JR: Dlatego Centrum Tenisowe ANGIE nadal się rozwija. Był taki moment kilka lat temu, że hali tenisowej groziła rozbiórka, bo nie wszystkim nasza działalność się podobała, ale przetrwaliśmy i mamy ambitne plany na przyszłość. W hali mamy obecnie cztery korty z ekologicznym podłożem. W tym roku zbudowaliśmy dodatkowo 4 korty o nawierzchni akrylowej typu hard, aby można było rozgrywać także zawody w porze letniej. Dzięki temu Puszczykowo jest jedynym miejscem w Polsce, w którym znajdują się wszystkie rodzaje kortów, na których rozgrywane są zawody światowej rangi. W kolejnych planach jest budowa nowoczesnego pawilonu odnowy biologicznej niezbędnej przy szkoleniu na światowym poziomie.

Stowarzyszenie Sportowe Akademia Tenisowa im. Angelique Kerber powstało w 2010 roku. Obecnie trenuje w nim kilkadziesiąt młodych talentów. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą treningową. Jak pokazuje przykład Angie Kerber, dzięki tenisowi można naprawdę wiele osiągnąć.

Zapraszamy na spotkanie z Angelique Kerber już jutro o 10.00 w siedzibie Akademii Tenisowej Angie przy ul. Sobieskiego 50 w Puszczykowie. Organizatorami spotkania są Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa oraz Stowarzyszenie Sportowe Akademia Tenisowa Angelique Kerber. Patronat medialny nad wydarzenie objęły gazeta "Kurier Puszczykowski" oraz blog "Zielone Puszczykowo". Spotkanie z dziewiątą tenisistką świata rozpocznie cykl imprez pod hasłem "Osobowości Puszczykowa" - czekamy na sugestie, kto może być bohaterem następnych spotkań.

Zaproszenie na spotkanie znajdą Państwo także na portalu Facebook. 

Polecamy wcześniejsze teksty o puszczykowskim tenisie i karierze Angelique Kerber:
 • Puszczykowo mam w sercu od dziecka to wywiad Doroty Łuczak-Dydowicz z bohaterką jutrzejszego spotkania - Angelique Kerber 
 • Historia tenisa w Puszczykowie to ciekawy artykuł historyka Macieja Krzyżańskiego o najstarszych rozgrywkach w naszym mieście.
 • Osobowości Puszczykowa to artykuł Doroty Łuczak-Dydowicz przedstawiający ideę spotkań z mieszkańcami naszego miasta, którzy chcą się z sąsiadami podzielić swoją pasją. 

2 komentarze:

 1. Przepiękne spotkanie, bardzo dziękujemy :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobre spotkanie - bardzo miły prezent gwiazdkowy dla mieszkańców Puszczykowa i nie tylko!
  Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku dla Wszystkich!

  OdpowiedzUsuń