Szukaj na tym blogu

sobota, 28 grudnia 2013

Przy grobie Juliana Langego

Grób płk Langego został odnowiony
dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół
Pusczykowa. Fot. W. Kowaliński
Gabriela Ozorowska*

W 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 27 grudnia 2013 roku, mieszkańcy Puszczykowa spotkali się na cmentarzu puszczykowskim przy grobie pułkownika Juliana Langego. Zapalone zostały znicze pamięci o wszystkich powstańcach pochowanych na puszczykowskim cmentarzu.

Dla przypomnienia odczytałam ich nazwiska: Zygmunt Bessert, Mikołaj Bobowski, Franciszek Bosiacki, Jan Celler, Kazimierz Czyż, Leon Drygas, Józef Dudkiewicz, Arkady Fiedler, Nikodem Gidaszewski, Kazimierz Hejnowicz, Andrzej Henicz, Klemens Jankowski, Bohdan Jernajczyk, Julian Lange, Tadeusz Leitgeber, Jan Majchrzycki, Florian Michałowski, Kazimierz Motławski, Stanisław Olszewski, Michał Paczyński, Ludwik Pawlicki, Stefan Rajczak, Józef Rajewicz, Franciszek Ratajczyk, Jan Suchorski, Edward Szperkowski, Ludwik Szymczak, Jan Taciak, Wincenty Techlik, Antoni Warchalewski, Jan Wdowicki, Stanisław Zych. Obecni na spotkaniu potomkowie powstańców zgłosili jeszcze dwa nazwiska: Dotka i Górniaczyk.

Mieszkańcy wspominali puszczykowskich powstańców
w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Fot. W. Kowaliński
Spotkanie było, niestety, bardzo kameralne, przyszło tylko ok. 20 osób. Skromnie uczciliśmy w ten sposób 95. rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, z którego my Wielkopolanie jesteśmy dumni i tę dumę chcemy przekazać następnym pokoleniom. Dlatego cieszy nas, że była dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 - pani Beata Cierzniak - która opowiedziała o obchodach szkolnych trwających już od polowy grudnia aż do końca stycznia 
w placówce, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Uczniowie tej szkoły mają też pod całoroczną opieką grób pułkownika, którego renowację wykonało kilka lat temu Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa.
Imię Powstańców Wielkopolskich nosi puszczykowska
dwójka. Fot. W. Kowaliński

Były przewodniczący Rady Miejskiej pan Marek Błajecki przypomniał kilka faktów z życia pułkownika Langego, które usłyszał z ust swojej mamy, znającej osobiście Juliana Lange, mieszkającego wiele lat w Puszczykowie.

*Gabriela Ozorowska - prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczykowa.

Postać pułkownika Juliana Langego przypomnieśliśmy w tekście opowiadającym o patronach puszczykowskich ulic pochodzących z Puszczykowa pt. "Skwer Władysława Tomaszewskiego" . Zasługi pułkownika dla puszczykowskiego sportu przypomniał także Maciej Krzyżański w tekście "Historia tenisa w Puszczykowie", w którym zachęcał również do dzielenia się wspomnieniami o życiu i działalności pułkownika Juliana Langego. Prosimy pisać na adres zielone.puszczykowo@gmail.com

4 komentarze:

 1. Cześć ich pamięci!
  Bardzo żałuję, że nie mogłam wziąć udziału w uroczystości - byłam w pracy. Dziękuję tym, którzy fizycznie byli na cmentarzu. Czy w przyszłości można by taką uroczystość zorganizować w dzień wolny od pracy (ta mogła odbyć się w sobotę) ? Jeszcze pomysł, który zrealizowany był w Poznaniu: o godz. 12.00 zawyły syreny - można by tak w Puszczykowie, w przyszłym roku ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Także delegacja strzelców z 2 Kompanii Mosińsko-Puszczykowskiej ZS Strzelec uczciła pamięć Powstańców Wielkopolskich.
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.565270223550031.1073741841.440230452720676&type=1

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że Puszczykowianie wyrazili swą dumę, pamięć i szacunek dla Powstańców Wielkopolskich - chociaż skromnie, ale liczy się właśnie ta pamięć, którą winniśmy przekazywać następnym pokoleniom. Bardzo chciałbym, aby rocznica Powstania Wielkopolskiego weszła na stałe w kalendarz uroczystych obchodów organizowanych wspólnie z władzami samorządowymi, mieszkańcami, społecznością szkolną -zwłaszcza ze szkoły podst. nr 2 - noszącej imię Powstańców Wielkopolskich; miasto powinno być oflagowane i rzeczywiście mogą być syreny - jak proponuje anonimowa z g. 6.59 Niech to będzie prawdziwe święto - Wielkopolanie to potrafią zorganizować! Pamiętajmy....

  OdpowiedzUsuń
 4. Publikujemy komentarz, którego czytelniczka nie mogła zamieścić z powodów technicznych. Wszystkich, którzy mają podobne kłopoty z umieszczaniem komentarzy, bardzo przepraszamy. Staramy się ustalić przyczynę kłopotów.

  "Bardzo się ucieszyłam, że nagrobek Juliana Langego - komendanta w Powst.Wlkp. nabierze charakteru "pomnika" ku czci Powstania Wlkp. w Puszczykowie. Było to moim cichym marzeniem. Pomysł zrekonstruowania starego, bardzo zniszczonego pomnika zrodził się w 2008 roku, w 90-tą rocznicę tego powstania. Chciałabym uzupełnić artykuł kilkoma faktami, które - moim zdaniem - wypełnią historię powstania tego pomnika.

  http://www.puszczykowo.info.pl/kurier/pdf/K83.pdf - Kurier P. nr 83 z 2008 r. str 11-12
  http://www.puszczykowo.info.pl/kurier/pdf/K86.pdf - Kurier P. Nr 86 z 2009 r. str 7
  http://www.puszczykowo.info.pl/kurier/pdf/K98.pdf - Kurier P. Nr 98 z 2010 r. str 5
  http://www.puszczykowo.info.pl/kurier/pdf/K98.pdf - strona SPP

  Bardzo podoba mi się pomysł "zorganizowania uroczystości obchodów przyszłych rocznic w dzień wolny od pracy (ta mogła odbyć się w sobotę) ? Jeszcze pomysł, który zrealizowany był w Poznaniu: o godz. 12.00 zawyły syreny". oczywiście syreny puszczykowskie.
  Z serdecznymi pozdrowieniami
  Nina Kubzdela"

  OdpowiedzUsuń