Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Relacja na żywo z 38. sesji Rady Miasta

Rozpoczynamy relację z sesji Rady Miasta, na której ma zostać wygaszony mandat dotychczasowego przewodniczącego rady Zbigniewa Czyża. Dzisiejsze posiedzenie poprowadzi prawdopodobnie zastępca przewodniczącego - radny Janusz Szafarkiewicz.

Radni już są na sali, jest burmistrz i urzędnicy. Nie ma radnego Czyża. Na sesję przyszło wielu mieszkańców.

RADNEGO CZYŻA NIE BĘDZIE. PROSIŁ O USPRAWIEDLIWIENIE NIEOBECNOŚCI.

Sesję prowadzi J. Szafarkiewicz.

MANDAT RADNEGO CZYŻA ZOSTAŁ WYGASZONY. GŁOSOWAŁO ZA TYM 14 RADNYCH, CZYLI WSZYSCY, KTÓRZY ZOSTALI NA PLACU BOJU.

Wcześniej radny Maciej Stelmachowski dopytywał, czy do Urzędu Miejskiego i Rady Miasta nie dochodziły informacje o wyroku skazujący radnego Zbigniewa Czyża. Odpowiedzieli mu miejscy urzędnicy, w tym burmistrz Balcerek. Stwierdzili, że prokuratura informowała jedynie o wszczęciu i zakończeniu postępowania. Sąd natomiast nie musiał informować Rady i Burmistrza o wyroku skazującym. Miejski prawnik wskazał na lukę prawną, która doprowadziła do kuriozalnej sytuacji i bezprawnego urzędowania przewodniczącego rady miasta przez niemal 2 lata.

Co najbardziej kuriozalne, miejski prawnik stwierdził, że nie ma szans na odzyskanie wypłaconych radnemu diet. Na pytanie mieszkańców, dlaczego w Zabrzu się udało, nie miał mądrej odpowiedzi bo nie znał tego przypadku. Dla ułatwienia publikuję link do artykułu w Głosie Zabrza.

RADA MIASTA PRZYJĘŁA WSZYSTKIE PLANOWANE UCHWAŁY, W TYM UCHWAŁĘ BUDŻETOWĄ NA ROK 2014 ORAZ PROGNOZĘ FINANSOWĄ NA LATA 2014-2019.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się dyskusja na temat sprawozdania z działalności burmistrza w ostatnim czasie. Najwięcej emocji wywołał wynik rokowań na temat dzierżawy terenu dawnego MOSiR-u. Na sesji pojawił się inwestor - p. Krzyżański - który odpowiadał na pytania radnych i mieszkańców. W ciągu kilku najbliższych lat planuje wybudować na tym terenie obiekty tenisowe (z funkcją lodowiska oraz nawierzchnią dopuszczającą rozgrywki siatkówki i badmintona) wraz z zapleczem noclegowym. Wiceburmistrz Ślisiński podkreślał, że miasto zagwarantowało sobie prawo do wykupu obiektów po 15 latach (przy zwrocie poniesionych nakładów) oraz przejęcie obiektów po zakończeniu 30-letniego okresu dzierżawy bezpłatnie.

Padły pytania na temat wiarygodności spółki My Sport s.c., która ma dzierżawić omawiany teren. Inwestor podkreślał, że ma na swoim koncie ok. 200 obiektów podobnego typu. Na puszczykowską inwestycję planuje przeznaczyć ok. 4,5-5,5 mln złotych z własnych środków.

Na pytanie Krzysztofa Kamińskiego o termin powstania spółki, inwestor odpowiedział, że spółka powstała 28 listopada 2013 roku. Kiedy Krzysztof Kamiński dopytał, czy urzędnicy miejscy prowadzący rokowania znali NIP i REGON spółki, której mają wydzierżawić teren, skarbnik i prawnik miasta odpowiedzieli, że nie znali. Wyjaśnili, że prowadzili rokowania ze Spółką Cywilną, a tego typu spółka nie musi posiadać tego typu numerów i być wpisana do rejestru działalności gospodarczej. Na pytania, czy sprawdzono wiarygodność finansową firm, które założyły spółkę cywilną (są to firmy należące do małżeństwa Krzyżańskich, o jednej z nich pisaliśmy kilka dni temu), urzędnicy odpowiedzieli, że nie sprawdzono, ale inwestor złożył oświadczenie, że jest w stanie wywiązać się z umowy.

Na sesji wypowiedziały się także Maria Popławska i Ewa Łobocka reprezentujące mieszkańców protestujących przeciw budowie dużych obiektów handlowych w Puszczykówku. Zwróciły uwagę 12 radnym (w tym "wygaszonemu" właśnie radnemu Czyżowi), że nie odpowiadając na moje pytanie, tak naprawdę zlekceważyli mieszkańców miasta. Cytując fragmenty ich oświadczenia, w którym radni napisali, że nie uważają za stosowne, aby wypowiadać swoją opinię na temat spraw, które nie stały się jeszcze przedmiotem działań rady, postanowiły przypomnieć radnym, że od kilku lat do Rady i Burmistrza były kierowane dziesiątki pism podpisanych przez setki mieszkańców, z których można się było dowiedzieć, o co w sprawie chodzi. Mieszkanki rozdały radnym dossier zawierające wszystkie materiały. Przypomnę tylko, że wyłożony niedawno przez burmistrza plan nie zawiera większości uwag mieszkańców, natomiast w pełni odpowiada na potrzeby większości inwestorów zainteresowanych tymi terenami.

Mieszkańcy apelowali również do burmistrza i radnych o zainteresowanie losem mieszkańców przyszpitalnego bloku mieszkalnego, który ma być sprzedany w celu pozyskania środków na budowę bloku operacyjnego. Po dość niemiłej przepychance słownej z przewodniczącym Januszem Szafarkiewiczem, który nie widział problemu, mieszkańcy zyskali poparcie radnego Pawła Rochowiaka, który przyznał, że miasto powinno pilnować interesu swojego i swoich mieszkańców w relacjach ze Starostą i Szpitalem. Także radny Maciej Stelmachowski podkreślał, że należy ustalić ze starostą warunki, na jakich miasto wesprze działania niezbędne do ratowania sytuacji finansowej lecznicy.

Duża część radnych, w tym przewodniczący Szafarkiewicz czuła się dotknięta pytaniami i zarzutami mieszkańców. Dało się słyszeć głosy, że mieszkańcy insynuują działania na szkodę miasta itp. Mieszkańcy apelowali jednak tylko o to, aby radni i burmistrz poważnie podeszli do swoich obowiązków. Najlepiej ujął to dawny przewodniczący rady Marek Błajecki, który podkreślał, że bycie radnym to zaszczyt, zobowiązanie wobec mieszkańców i obowiązek także moralny. Zaapelował o większą aktywność w miejskich sprawach i wsłuchanie się w głos mieszkańców. W pełni popieram te słowa, bo sytuacja, w której większość mieszkańców mających problem, zwraca się po pomoc do blogerów i społeczników, nie jest normalna. Radni mają pretensję, że się ich czepiamy, ale prawda jest taka, że gdyby nie sygnały od mieszkańców, to nie mielibyśmy się kogo i za co czepiać.


Zapowiedź relacji:

17 grudnia 2013 roku odbędzie się kolejna sesja puszczykowskiej Rady Miasta. Pierwszy raz w historii będzie ona relacjonowana na żywo w internecie.

Zdecydowaliśmy się na taki krok, żeby wyczerpująco przedstawić debatę na temat wygaszenia mandatu radnego Zbigniewa Czyża - dotychczasowego przewodniczącego rady miasta - który jak się okazuje przez prawie 2 lata ukrywał, że ciąży na nim wyrok skazujący. 

Postaramy się wyjaśnić, jak doszło do największej w historii kompromitacji puszczykowskiego samorządu. Będziemy chcieli ustalić, czy uchwały podpisane przez przewodniczącego Czyża zachowają swoją ważność? Kiedy odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miasta? Kto odpowiada za spóźnioną reakcję burmistrza?

Dodatkowo, na pewno będziemy chcieli się dowiedzieć, kto naprawdę brał udział w rokowaniach na temat dzierżawy terenu MOSiR-u i dlaczego do wiadomości podano, że dzierżawcą ma być firma My Sport s.c. która nie figuruje w spisie polskich przedsiębiorstw.

Relacja będzie dostępna na naszym blogu w tym miejscu. Co kilkanaście minut będziemy aktualizować ten artykuł, dodając opisując kolejne wydarzenia. Jednocześnie można śledzić ją na Facebooku na specjalnie założonym wydarzeniu.

Planowany porządek obrad:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad i rozpatrzenie ewentualnych wniosków o jego zmianę.
3. Przyjęcie protokołu nr 37/13/VI z 19 listopada 2013 r.
4. Wolne głosy.
5. Złożenie wyjaśnień przez radnego Zbigniewa Czyża w sprawie wygaśnięcia mandatu.
6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miasta Puszczykowa (druk nr 274).
7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na dzierżawę części nieruchomości położonej przy ulicy Poznańskiej (druk nr 269).
8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na dzierżawę części nieruchomości stanowiącej własność Miasta Puszczykowa położonej przy ulicy Powstańców Wlkp. 38 obręb geodezyjny Puszczykowo arkusz mapy 8 działka 907/1 o powierzchni 0,5238 ha (druk nr 270).
9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na dzierżawę części nieruchomości położonej przy ulicy Piaskowej (druk nr 271).
10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Miasta Puszczykowa (druk nr 272a).
11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej Miasta Puszczykowa na rok 2013 Nr 192/12/VI z dnia 18 grudnia 2012 r. (druk nr 273).
12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Puszczykowa na lata 2014-2019 (druk nr 268).
13. Rozpatrzenie projektu uchwały budżetowej Miasta Puszczykowa na 2014 rok (druk nr 267).
14. Sprawozdanie Burmistrza z bieżącej działalności.
15. Informacje Przewodniczącego Rady Miasta.
16. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
17. Wolne głosy.
18. Zamknięcie sesji.

29 komentarzy:

 1. Panie Marcinie, mieszkancy Puszczykowa dziękują za świetny pomysł relacji na żywo i wielki wysiłek podczas sesji!!! U mnie osobiście ma Pan duuuuże lody!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozwolę sobie tą drogą napisać słowo do Państwa Radnych. Szanowni Radni - warto dobrze przeczytać myśli Pana Błajeckiego i Pana Mutha, zawarte w tekście powyżej (wytłuszony druk, duża czcionka), które są dokładnie strzałem w dziesiątkę. Co więcej, Szanowni Radni - mniej robienia min w trakcie wypowiedzi mieszkańców na sesjach, mniej wywracania oczami i może również mniej obraźliwych zdań, czy jawnego pukania sie po czole (a posiadam takie nagranie, kiedy na czytany list mieszkańców jedna z radnych puka się w czoło), a więcej słuchania i to słuchania ze zrozumieniem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Która to? Przynajmniej inicjały...Warto wiedzieć jak szanuje się swoich wyborców!

   Usuń
  2. Czy radna Szczotka jest w komisji Edukacji czy może Kultury ? Jakoś mi się nie kojarzy, ani z jednym, ani z drugim...

   Usuń
  3. Na wiele pytań ze strony mieszkańców radni reagowali bardzo emocjonalnie, żeby nie powiedzieć agresywnie. W najlepszym wypadku padało z ich strony pytanie z dużą dozą zniecierpliwienia :"to co mamy robić?"
   Otóż , w tym miejscu należałoby przypomnieć, że po to zostali wybrani, żeby nas mieszkańców reprezentować i konsultować z nami swoje działania, jeśli sami nie umieją podejmować mądrych decyzji. Albo ,po prostu, zrezygnować z mandatu radnego, skoro się nie umie lub nie chce go wykonywać dla dobra naszego miasta...

   Usuń
  4. Dziękuję, już się domyśliłem... I to ma być Przewodnicząca Komisji Edukacji? ! Mam nadzieję, że tylko do końca kadencji Proszę pozostawić to nagranie - może się jeszcze przydać.
   Nie potrzebujemy takich radnych, którzy nie stanowią wzoru dla dzieci i młodzieży.

   Usuń
 3. Wspaniała praca!
  Cieszy to, że wielu mieszkańców jest zaangażowanych i widzi potrzebę zmian i dialogu...oby po drugiej stronie również ta potrzeba się ożywiła, za co trzymam kciuki. Oby lody stopniały a radni zauważyli MIESZKAŃCÓW nie z pozycji siły a ludzi. Nie mówię o lodach z poprzedniego postu :D
  z podziękowaniem

  A. Konieczna

  OdpowiedzUsuń
 4. Brawo. Wreszcie czegoś można się dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wnioski z dzisiejszej sesji Rady:
  1. Sprawa p. Czyża - nic się nie stało. My (radni) nic nie wiedzieliśmy, burmistrz nic nie wiedział, nie mamy sobie nic do zarzucenia. Nienależne mu diety? A kto powiedział, że nienależne?, przecież pracował dla dobra miasta (do Czyża teraz nikt się nie przyznaje, nawet jego koleżanka Szczotka).

  2. Sprawa dzierżawy MOSiR - władze miasta mówią: nie sprawdziliśmy inwestora, wierzymy mu na słowo mimo, że spółkę powołał kilka dni temu i do końca nie wiadomo czy nawet już działa. Mamy z nim umowę i umowa to nasza gwarancja ( chciałoby się władzom miasta powiedzieć, że ci którzy zawierzyli Amber Gold rówież umowy mają podpisane).

  3. Sprawa mieszkańców bloku- władze miasta mówią: nie liczcie na nas, bo my nic nie możemy, a w radio p. Prezes obiecała, że na bruk was nie wyrzucą. Spotkać się z wami nie spotkamy, bo niby po co? (burmistrz zaskoczony, że mieszkańcy czekają na spotkanie z nim i starostą).

  Czyli: nic się nie stało, jak było tak zostało.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam propozycję - czy zamiast nowych wyborów nie trzeba by zastanowić się nad referendum w sprawie odwołania całej rady ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Kto teraz będzie Przewodniczącym Rady Miasta?

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za relację!
  Kawał dobrej roboty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ostatnie sesji miałem wrażenie, że radni nie są zaskoczeni całą aferą dotyczącą p. Czyża, lecz tym że wyszła ona na wierzch. Próbowali nam wmówić , że tak naprawdę nic się nie stało.Otóż stało się i dobrze o tym wiedzą. Ukrywali tę informację przed mieszkańcami Puszczykowa i przynajmniej za to ponoszą moralną odpowiedzialność.Obrażanie się na mieszkańców, którzy domagają się prawdy i respektowania prawa nie jest dobrą metodą sprawowania władzy.

   Usuń
 9. Panie Marcinie, świetna relacja, dzięki niej jesteśmy bliżej prawdy, której tak bardzo unikają władze miasta. A tak obiecywali NORMALNIEJ - mamy jak mamy.
  Pan wykonał ciężką pracę w interesie publicznym!. Dziękujemy!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy jest możliwość przesłuchania relacji na żywo, jeszcze raz. Nie udało Nam się wczoraj. Bardzo nam zależało.
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 11. Wielkie gratulacje i podziękowania dla Pana Marcina,
  za relację, którą śledziłem z zapartym tchem wracając z nart. To, że Pan Przewodniczący ma pewne problemy z prawem nie było żadną tajemnicą dla mieszkańca chodzącego do sklepu, spacer z psem, czy rozmawiającego z sąsiadem. Tym bardziej dla innego radnego, czy Burmistrza, któremu wypada zadać stosowne pytanie stosownym osobom/organom. Tak więc nie wierzę, że nikt nie wiedział jak się rozwija tzw. "sprawa", co najwyżej w imię "wygodnego życia" nie chciał wiedzieć co jest bardziej naganne. Mam jedynie nadzieję, że w następnej kadencji radnymi zostaną osoby naprawdę reprezentujące mieszkańców, a nie reprezentanci PO PIS SLD i innych "kacyków", załatwiających swoje sprawy kosztem zwykłych mieszkańców. Sprawa Pana Przewodniczącego ujrzała światło dzienne dopiero teraz ponieważ gdyby stało się to wcześniej to była realna i możliwa groźba referendum w sprawie odwołania Rady Miasta i przeprowadzenie pewnych interesów nie byłoby możliwe. Myślę, że pewne wąskie grono wiedziało o tym wyroku i ukrywanie tego faktu było panu Zbyszkowi Czyżowi nakazane…
  Pozdrawiam
  Michał Dydowicz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, kto to nakazywał?

   Usuń
 12. Niestety PAN Dydowicz jak zwykle ma rację. Niestety, bo niemilo żyje się w Puszczykowie, gdzie afera goni aferę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak przeciwnie , nie zgadzam sie z tym co Pan Michał Dydowicz zasugerował w ostanim zdaniu swojej wypowiedzi. Wynika z niego , że Pan Przewodniczący Rady , tak ciepło i familiarnie tytułowany już zwyczajowo przez pana Dydowicza per Zbyszek, stał się tak własciwie ofiarą mechanizmów rządzących naszymi władzami. To, że był trybikiem w tej machinie to oczywiste, ale proszę nie sugerować , że był do czegokolwiek zmuszany wbrew swojej woli. To śmieszne i po prostu nie przystoi,.

   Usuń
  2. Szanowny Panie,
   to była jedynie moja "myśl", z którą oczywiście można się nie zgadzać. Znam Pana Przewodniczącego (byłego) osobiście i jedynie stąd tak "familiarnie" go tytułuję. Pamiętam także jego zasługi np. w sprawie rozbudowy sali gimnastycznej w SP2. Nie kwestionuję jego winy, a jedynie szukam motywacji takiego postępowania osoby, która miała większe ambicje niż bycie radnym. Tak więc pogląd sugerowany w moim poście, jest jedynie wynikiem moich obserwacji, a przede wszystkim nie twierdzę, "że był do czegokolwiek zmuszany wbrew swojej woli"!! Proszę jeszcze raz uważnie przeczytać moją wypowiedź "nakazane…" te trzy kropki nie są przypadkowe ;-). Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź.
   Michał Dydowicz

   Usuń
  3. Niezupełnie rozumiem wypowiedż p. Dydowicza. W jednym miejscu stwierdza bowiem, że o wszystkim wiedział, w drugim sugeruje ,że wiedziało o tym jedynie wąskie grono osób. Ja nic nie wiedziałem i jestem oburzony ukrywaniem przez radnych prawdy o wyroku dotyczącym p. Czyża i tym samym na zajmowanie przez skazanego na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata
   stanowiska Przewodniczącego Rady Miasta.W związku z powyższym moje oburzenie związane z ukrywaniem prawdy kieruje się w tej chwili także w inną stronę...

   Usuń
  4. Anonim z 16.52 mniej więcej opisuje co miałem na myśli, a dla Anonimowego z 16.01 dwa cytaty Stefana Kisielewskiego : "Naj­trud­niej zbić ar­gu­men­ty ko­goś mówiące­go nie na temat", "Prze­mil­cza­nie rzeczy ważnych to hołd dla ich ważności"
   Miłego wieczoru
   Michał Dydowicz

   Usuń
 13. O tym, że p. Czyża wyprowadzali panowie w czarnych kominiarkach i wzywano klientów biura na zeznania go US i ma jakąś sprawę wiedziało wiele osób. O wyroku zapewne ta wąska grupa, a na pewno nie było to ogłaszane w Kronice Kryminalnej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy ja dobrze rozumiem - gdyby Pan Burmistrz nie zwrócił się z pytaniem do Prokuratury, to p. Czyż w dalszym ciągu pełnił by funkcję Przewodniczącego Rady Miasta i może by tak dociągnął do końca kadencji? Rzeczywiście należy się ""dla tych, którzy coś wiedzieli i nic nie zrobili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku, czy ty sądzisz, że burmistrz i jego koledzy o niczym nie wiedzieli? O święta naiwności!! Doskonale wiedzieli,tylko czekali na odpowiedni moment, aby rozbroić tą śmierdzącą bombę.

   Usuń
 15. Formalnie tak, ale nie wiem kto uwierzy, że burmistrz nie wiedział o tym wcześniej (jak i reszta radnych) . Jesteśmy jedynie świadkami "przedstawienia" , w którym mamy widzieć to co władza chce byśmy widzieli.

  OdpowiedzUsuń
 16. Radio Freie Puschkau ujawniło nagranie z Urzędu Miasta:
  "-Towarzyszu Czyzyk, wiecie, rozumiecie - musicie się poświęcić dla Partii. Nie możemy dłużej ukrywać faktów. Wasza partyjna czujność, zawiodła zachowaliście się lekkomyślnie, no ale każdemu z nas się to może zdarzyć, więc musimy siebie wzajemnie chronić!!
  - Ale Towarzyszu Nadbalcernik, czy mam być kozłem ofiarnym?
  - Towarzyszu Czyzyk nie martwcie się - Partia o Was nie zapomni, napiszecie w Trybunie Puschkau, że będą jakieś nowe dowody, że Trybun Ludowy się myli, sprawa jakoś przyschnie i jakoś wrócicie. Wiecie, rozumiecie?
  - A co na to Towarzysz Komitetu Powiatowego, Towarzysze Radni, Komendant Molibden?
  - Wy się tym nie martwcie, będą udawać, że Was nie znają, albo o niczym nie wiedzieli… Ciemny lud to kupi, Wy przycichniecie na jakiś czas i wszystko wróci do "normy".
  - Rozumiem, że taka jest ostateczna decyzja Aktywu Partyjnego?
  Tak Towarzyszu Cyzyk, wiecie ten hałas jest potrzebny. Trochę będzie szumu, ale w spokoju popalimy sobie książki i wykonamy kilka zadań dla Towarzyszy z Centrali. Co wy na to Towarzyszu?
  - Towarzyszu, melduję wykonanie zadania!!!!!

  OdpowiedzUsuń