Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 8 lipca 2013

Czar wspomnień

Anna Schmidt-Fiedler*

W Fundacji Fiedlerów zakończył się w czerwcu ważny etap projektu „Z widza i obserwatora przemień się w aktora” finansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO). Grupa wspaniałych osób spotykała się w Muzeum Fiedlera opowiadając swoje historie związane z Puszczykowem, Rogalinem, Mosiną i okolicami.


Przywołaliśmy przedwojenne i powojenne Puszczykowo, dawny Rogalinek, plaże nad Wartą, stare wille, sklepik „Żyda”. Pachniało świeżym chlebem ze smalcem, gęgały gęsi, dzieci zwisały i spadały z gałęzi drzew nabawiając się nawet wstrząsu mózgu, krowy z Rogalina pędziły przez szosę, piały koguty, rodziły się miłości, niektórzy zostali porwani na księżniczki afrykańskie, odbył się bociani sejmik. Było wesoło i sentymentalnie jednocześnie. I szalenie międzypokoleniowo – najmłodsza uczestniczka miała 2,5 roku a najstarsza 90 lat! 


Z Grażyną Wydrowską nasze historie teatralizowaliśmy, Oskar Lepczyński wprowadził uczestników w tajniki rapowania, Wanda Wasilewska zdradzała nam sekrety dobrego reportażu radiowego, a Ewa Obrębowska-Piasecka podszkoliła nas w ciekawym pisaniu.

Z tych właśnie historii przygotowaliśmy widowisko, które 30 czerwca zaprezentowaliśmy w Ogrodzie Kultur I Tolerancji Muzeum Fiedlera. Nasze historie wydamy w formie książeczki, dla potomnych. Jedna z uczestniczek projektu, pani Zofia Skoka przygotował wystawę swoich prac - pięknych obrazów przedstawiających dęby i wierzby rogalińskie.


Atmosfera była wprost cudowna, grupa wspaniale się zżyła ze sobą, rodziły się piękne opowieści, powstały niesamowite sceny i obrazy, utwory freestylingowe. Już teraz brakuje nam wspólnych spotkań!


*Anna Schmidt-Fiedler - jedna z założycielek Stowarzyszenia Ochrony Krajobrazu i Tradycyjnego Charakteru Puszczykowa i Mosiny, wspólnie z mężem Radosławem Fiedlerem prowadzi Fundację Fiedlerów i kawiarnię Mipetraka działającą przy Muzeum Pracowni Arkadego Fiedlera.

1 komentarz:

  1. Uważam ,ze Fundacja Fiedlerów robi wspaniałą robotę. Moje dzieci były bardzo zadowolone.
    Gratuluję !

    Piotr Krzyżański

    OdpowiedzUsuń