Szukaj na tym blogu

wtorek, 3 września 2013

Podsumowanie lata

Piękne lato, niestety, powoli dobiega końca. Nie znaczy to, że temperatura w Puszczykowie spadnie. Należy się raczej spodziewać wielu gorących dyskusji zarówno w piękne jesienne dni jak i długie zimowe wieczory. Zanim jednak wrócimy do starych sporów o markety, centra kultury, szkoły i grzybki, proponujemy jeszcze raz przypomnieć sobie najciekawsze letnie wydarzenia. Tekstem podsumowującym wakacje debiutuje na naszym blogu nowa autorka - Justyna Kowalińska. Artykuł ukazał się w ostatnim numerze "Kuriera Puszczykowskiego", którego lekturę polecamy.

Lato 2013 w Puszczykowie
Justyna Kowalińska

Tegoroczne lato rozpieszczało wszystkich pogodą – spragnieni słońca po długiej zimie mogliśmy się nasycić nim do woli i wręcz w nadmiarze, bo przecież 30-stopniowe upały nie zdarzają się tak często, ale też czasami i męczą. Dla puszczykowian, którzy nie wyjechali z miasta, było wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych, a dla ochłody otwarto dwa bezpieczne kąpieliska w najbliższej okolicy. Z braku miejsca w Kurierze wymienimy te, w których uczestniczyliśmy, niektóre opiszemy szerzej. 

7 lipca na puszczykowskim rynku odważne dzieciaki z odległych krajów świata przedstawiły niezwykły spektakl taneczny na zakończenie 4 edycji międzynarodowego programu edukacyjnego Brave Kids. To było niesamowite – różnorodność ras i obyczajów połączona wspólną zabawą i dziecięcą radością. Brawo dla organizatorów! 

Otwarcie nowego placu zabaw przy ulicach Pomorskiej
i Mazurskiej. 
17 lipca został oficjalnie otwarty plac zabaw i rekreacji przy ul. Mazurskiej/Pomorskiej, który powstał dzięki inicjatywie mieszkańców i Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczykowa, przy wsparciu finansowym Miasta. Pisaliśmy już o tym szerzej w ostatnim Kurierze. W otwarciu uczestniczyli pracownicy Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, bez których życzliwości i pomocy trudno byłoby zrealizować taką inwestycję. Duże podziękowania należą się p. Oli Nowak za projekt placu i wybór urządzeń zabawowych a także jej mężowi i ojcu za sponsorowanie i wykonanie ławek i tablic wraz z regulaminami. Dyplom uznania otrzymał Błażej Krzyżanek – 17-letni członek grupy inicjatywnej, za ogromną aktywność i zaangażowanie przy realizacji naszej inicjatywy, trwającą zresztą nadal – Błażej sprawuje codzienną pieczę nad placem. Dyplom uznania otrzymał również Kacper Pietrzak za prace przy porządkowaniu terenu i wspieranie kolegi Błażeja. 

29 lipca uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy fotografii Elżbiety Dzikowskiej „Przez mongolskie bezdroża” w Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera. O Mongolii ciekawie opowiadała sama Autorka. Spragnionych gości zimną wodą i kawą częstowała MIPRETAKA- nowo otwarta urokliwa kawiarenka w ogrodzie pp. Krystyny i Marka Fiedlerów, klimatem wpisana w Puszczykowo – miasto ogród, a sympatycznie prowadzona przez p. Anię Fiedler. 

W lipcu i sierpniu Puszczykowskie Towarzystwo Sportowe zorganizowało turnieje tenisowe dla dzieci i młodzieży, a Centrum Animacji Sportu wraz z Biblioteką Miejską wystąpiło z ofertą filmową kina letniego „pod chmurką” przy ul. Kościelnej. 

Tradycyjnie od lat w kościele p.w. Matki Boskiej Wniebowziętej odbywały się piękne koncerty organowe, przyciągając nieodmiennie stałych słuchaczy a w sierpniu kolejne już koncerty gitarowe, w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Akademii Gitary. 

W słoneczną sobotę 10 sierpnia, Urząd Miejski zorganizował piknik rodzinny nad Wartą, zakończony koncertem Mariusza Urbaniaka. 

Mural z wierszem puszczykowskiej poetki Krystyny
Miłobędzkiej. Fot. M. Muth
Także w sierpniu animatorzy kultury z Poznania i Puszczykowa, przy asyście mieszkańców, wykonali literacki mural na ścianie Biblioteki Miejskiej CAK przy ul. Wysokiej 1. Puszczykowski mural to wiersz uznanej poetki Krystyny Miłobędzkiej – mieszkanki naszego miasta, osobiście uczestniczącej w jego tworzeniu. 

Jak widać mieszkańcy spędzający urlop w Puszczykowie wcale nie musieli się nudzić. Imprez było sporo a piękne lato pozwalało nam wszystkich czerpać radość z zieleni naszych wspaniałych ogrodów. Wygrzani tegorocznym słońcem spokojnie możemy czekać na kolejne pory roku, w Puszczykowie zawsze urokliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz