Szukaj na tym blogu

czwartek, 17 kwietnia 2014

Tajemnicza twarz Brave Kids

fot. Mitchell Kanashkevich
Nazwano ją nieoszlifowanym diamentem. Wychowała się wśród słonych piasków i ostrych skał. Teraz jest symbolem tegorocznej edycji projektu Brave Kids - przykładem potencjału, który tkwi w każdym dziecku.

Dziewczynka na fotografii spogląda z ufnością i zaciekawieniem. Dlaczego trudno oderwać od niej wzrok? W jej oczach widać piękno, które fascynuje. Tak, jak fascynują dzieci uczestniczące w programie Brave Kids. Silne i odważne, mimo przeciwności, którym muszą sprostać.

Nieoszlifowany diament

Brave Kids często pochodzą z miejsc objętych rozmaitymi problemami społecznymi, borykają się z trudną sytuacją materialną. Podobnie do dziewczynki ze zdjęcia. Co o niej wiemy? Jej życie upływa na pracy wokół domu, opiece nad rodzeństwem i sprzątaniu. Wszystko w temperaturze przekraczającej 45 stopni Celsjusza. Dziewczynka urodziła się w indyjskim regionie Kutch, kraju pustyń i palącego słońca. Fotograf Mitchell Kanashkevich nazwał ją nieoszlifowanym diamentem. Przypominała mu piękny, delikatny kwiat pośród skalistych, szorstkich i suchych przestrzeni.

- To twarz dziecka, które mimo trudnych warunków jest pełne wyjątkowej energii. Zdjęcie stanowi idealny symbol tegorocznej edycji programu – mówi Anastazja Korczak, główna koordynatorka projektu Brave Kids. – Wybraliśmy akurat taką fotografię, gdyż uważamy, że każde dziecko, w każdej części świata jest takim właśnie nieoszlifowanym diamentem. Dzieci, które przylecą do Polski również pochodzą z takich ciekawych enklaw, np. z kolonii marionetek z Indii. 

Dziewczynka należy do plemienia koczowniczych pasterzy Rabari. To fascynujący lud znany ze swoich kolorowych strojów i bogatej kultury. Pielęgnując i chroniąc stare tradycje, Rabari dają świadectwo własnej wyjątkowości. Tak, jak młodzi artyści, którzy już niebawem przybędą do Polski z różnych stron świata.

Odważne dzieci

Program Brave Kids istnieje po to, by pokazać potencjał dzieci świata. Dzieci, które często mierzą się z problemami izolacji, konfliktów lub ubóstwa. Realizuje to poprzez sztukę i dialog. Taki, w którym najmłodsi również mają głos. Dzięki niemu, co roku grupy młodych artystów z całego świata mogą pokazać kawałek swojej kultury mieszkańcom Polski. 

Na czas pobytu w kraju odważne dzieci mieszkają z polskimi rodzinami. Pozwala to na jeszcze lepsze zrozumienie i budowanie otwartości. Wzajemnego szacunku kultur. W tym roku dzieci m.in. z Nepalu, Indii, Burundi, Grenlandii, Brazylii odwiedzą Warszawę, Wrocław, Puszczykowo koło Poznania i Wałbrzych.

Chcesz gościć Brave Kids w swoim domu? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

Więcej informacji: www.bravekids.eu

Tekst na podstawie informacji prasowej otrzymanej od organizatorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz