Szukaj na tym blogu

środa, 3 września 2014

Problemy Puszczykówka zgłaszane przez mieszkańców

Maciej Krzyżański*

Dzisiaj publikujemy tekst Macieja Krzyżańskiego, który ukazał się w ostatnim "Echu Puszczykowa" 

Artykuł powstał w całości dzięki uwagom, z którymi zwracali się do mnie mieszkańcy. Puszczykówko do 1962 roku było oddzielną miejscowością i jest dzisiaj jedną z największych dzielnic Miasta. Puszczykówko zachowało do dzisiaj charakter osiedla domów jednorodzinnych, skąpanych w zieleni ogrodów oraz miejscowości wycieczkowej (Lody i Muzeum Fiedlera, Wielkopolski Park Narodowy). Niestety od lat jest pomijane przy inwestycjach na rzecz dzielnicy Puszczykowo i ulicy Poznańskiej. Puszczykówko zmaga się z problemami z wieloma problemami, które prezentuję poniżej:

Mieszkańcy ulicy Bałtyckiej czekają na utwardzenie drogi.
Fot. M. Krzyżański
Chodnik i ścieżka rowerowa na Dworcowej. Główną ulicą Puszczykówka jest ulica Dworcowa, przy której położony jest dworzec, kościół i sklepy. Płyty, którymi wyłożono są chodniki przy ulicy Dworcowej, są w wielu miejscach zniszczone i nierówne. Wiele do życzenia pozostawia również stan ścieżki rowerowej, która prowadzi ze stacji w Puszczykówku do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Mieszkańcy jeżdżą codziennie tą trasą rowerem. Największym problemem dla rowerzystów są wysokie krawężniki, które przyczyniają się do uszkodzenia rowerów. Uważam, że powinno to być jak najszybciej naprawione. Absurdem jest oznakowanie ścieżki, gdyż nie wiadomo, która część jest dla rowerzystów, a która dla pieszych. Jest to bardzo niebezpieczne dla wszystkich użytkowników chodnika. 

Wjazdy na Wspólną i Prusa. Nawierzchnia przy wjeździe na te ulice jest w stanie tragicznym. Jest to wielkie utrudnienie dla samochodów, rowerzystów i pieszych. Dziury oraz nierówności mogą przyczynić się do uszkodzenia pojazdów mechanicznych oraz wypadków. Sugerowałbym naprawienie nawierzchni, ze względu na bezpieczeństwo ludzi.

Odwodnienie na ulicy Dworcowej i Mazurskiej. Wielką uciążliwością jest brak należytego odwodnienia na odcinkach doprowadzających do skrzyżowania tych dróg. Posesje okolicznych mieszkańców są zalewane podczas opadów. Powoduje to zawilgocenie budynków oraz obumieranie drzew i krzewów. Sytuacja pogorszyła się przez budowę dużego budynku na skrzyżowaniu omawianych ulic i pokrycia tej posesji w dużym stopniu powierzchnią nieprzepuszczalną. W ten sposób odpływ wody opadowej został dodatkowo utrudniony. Zgłosiłem ten problem do Urzędu Miasta. Sprawa omawiana była na komisji oraz Sesji Rady Miasta. Optowałem i głosowałem za jak najszybszą budową odwodnienia. Urząd Miasta przeznaczył w tegorocznym budżecie fundusze na budowę tej instalacji.

Fatalny wjazd na ulicę Prusa Fot. M. Krzyżański
Kałuże na Kochanowskiego. Niedawno została wykonana ulica Jastrzębia, która łączy się z ul.Kochanowskiego. Po ostatnich ulewach dostałem telefony od mieszkańców ulicy Kochanowskiego, która, jak powiedzieli, jest zalana wodą opadową jeszcze bardziej niż to miewało miejsce przed budową Jastrzębiej. Uważają, że problem powinien być jak najszybciej uregulowany. Dodatkowo są wymywane wielkie dziury, które stanowią wielki problem dla mieszkańców.

Utwardzenie ulic w Puszczykówku. W Puszczykówku jest wiele ulic nieutwardzonych. Duże problemy są na ulicy Bałtyckiej, Grunwaldzkiej, Żupańskiego, a także Mickiewicza. Ulice w Puszczykowie powinny być realizowane według rankingu. Zdziwienie mieszkańców wywołało wybudowanie ulicy Sportowej, gdyż nie znajdowała się we wspomnianym rankingu. Na szczęście miasto wróciło do ustalonej listy, na co nalegałem na komisjach tematycznych. W przyszłym roku zostanie wykonana ulica Bałtycka i Grunwaldzka.

Ruch tranzytowy przez ulicę Dworcową i poboczne ulice. W Puszczykówku zgodnie z projektowanymi miejscowymi planami mogą powstać obiekty, które znacznie wzmogą ruch samochodów osobowych oraz ciężarówek. Zmiana taka przyczyni się do wzrostu zanieczyszczenia powietrza, oraz negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo, szczególnie dzieci, przechodzących przez ulice (brak sygnalizacji). Puszczykówko, jako dzielnica domów jednorodzinnych skąpanych w ogrodach zasługuje na pewne uspokojenie ruchu tranzytowego i zachowanie unikalnego charakteru.

Ulica Kochanowskiego po opadach. Fot. E. Szara
Estetyka Dworcowej. Jedna Pani zwróciła mi uwagę na brak troski o estetykę na ulicy Dworcowej. Nie przywiązuje się uwagi do uporządkowania zieleni. Zgodnie z sugestią, jaką dostałem powinno przeprowadzić się prace nad rewitalizacją i upiększeniem tego głównego traktu, który użytkowany jest przez mieszkańców Puszczykówka oraz przez osoby, odwiedzające naszą zieloną miejscowość.

Czyszczenie ulic. Jeden mieszkaniec z ulicy Fiedlera zwrócił mi uwagę, że maszyny czyszczące ulice, często muszą omijać zaparkowane samochody. Przyczynia się to do niewyczyszczenia pewnych partii ulic. Podsunął mi rozwiązanie (stosowane w innych miastach), które polega na zawiadamianiu kierowców poprzez specjalne tabliczki ustawiane dzień przed czyszczeniem na danych ulicach. Myślę, że mogłoby to pomóc w skutecznym utrzymaniu czystości.

Chciałem podziękować wszystkim osobom, które po przez telefon czy rozmowę na ulicy podzieliły się ze mną cennymi uwagami na temat Puszczykowa. Czekam na sugestie i uwagi pod numerem telefonu 508467405 oraz pod adresem mailowym krzyzanskimaciej@gmail.com. Jestem obecny na dyżurach w Urzędzie Miasta. Najważniejsze to działać dla dobra wspólnego, dla dobrych rozwiązań, ponad podziałami.

*Maciej Krzyżański - radny miejski, przedstawiciel komitetu "Odświeżmy Puszczykowo", współpracownik puszczykowskich mediów, historyk specjalizujących się w badaniu dziejów naszego miasta.

3 komentarze:

 1. Chciałbym spytać Pana Radnego, co zamierza zrobić z tymi problemami. Otóż zauważanie ich to nie sukces. Sukces będzie dopiero, gdy te problemy znikną. Cieszę się, że tyle niedoskonałości Pan zauważył, ale jakie kroki zostaną podjęte w sprawie chodnika i ścieżki rowerowej na ul. Dworcowej, wjazdu na ul. Wspólną i ul. Prusa, kałuż na ul. Kochanowskiego, braku sygnalizacji, przez co głównie dzieci są narażone na niebezpieczeństwo, braku troski o estetykę na ul. Dworcowej, a także problemy z czyszczeniem ulic. Samo "sugerowałbym" czy "powinno się" nie zmieni sytuacji na tych ulicach, ale czynne działania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Działam czynnie na posiedzeniach komisji tematycznych w tych sprawach. Zgłaszałem problemy do Urzędu Miasta. Radny nie ma kompetencji, żeby zlecić naprawy. Takie kompetencje ma Urząd Miasta i burmistrz. Staram się zgłaszać wszystkie problemy jakie mają mieszkańcy, bo to jedna z kompetencji radnego.
   Odwodnienie na skrzyżowaniu Dworcowej i Mazurskiej ma być zrobione w tym roku. Wjazdy na Prusa i Wspólną mają być naprawione w przyszłym roku. Ulica Bałtycka i Grunwaldzka mają być zrobione w przyszłym roku, bo zaczęto na nowo przestrzegać rankingu, ponieważ na to zwracałem uwagę. Myślę, że są to jakieś sukcesy z mojej działalności. Nic nie da się zrobić od razu. Walczę nadal o inne sprawy takie jak wyprofilowanie chodnika na Dworcowej.
   A w takich artykułach chciałem przedstawić pewien raport z mojej działalności w imię jawności działania.
   Dziękuję bardzo za komentarz i zainteresowanie.

   Usuń
 2. Dziękuję za tak szybką odpowiedź i cieszę się, że działania zostały podjęte. Z artykułu to nie wynikało, ale już jest wszystko wyjaśnione. Jeszcze raz bardzo dziękuję za działania na rzecz mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń