Szukaj na tym blogu

środa, 17 września 2014

Puszczykowo zasługuje na nowoczesną komunikację publiczną!

Krzysztof J. Kamiński*

Komunikacja publiczna to jedno z głównych zadań każdej gminy, każdego miasta. Bez tego trudno wyobrazić sobie nowoczesne miasto. Sprawna komunikacja publiczna w Puszczykowie jest jedną z wielu spraw do rozwiązania. Od lat istnieje problem z dojazdem do naszego miasta z Poznania (i do Poznania) w godzinach nocnych. Szczególnie kłopotliwy jest brak dojazdu z Poznania, gdyż po godzinie 23.15 komunikacją publiczną się nie dojedzie. O tej samej godzinie odjeżdża ostatni pociąg z Dworca Głównego i ostatni autobus z Dębca. Po tej godzinie nasze miasto staje się miastem „zamkniętym”. Zdani jesteśmy wtedy już tylko na transport własny lub taksówkę.

W programie wyborczym sprzed 4 lat zaprezentowanym przez obecnie rządzącą miastem ekipę burmistrza Balcerka, znalazło się zapewnienie mówiące o wprowadzeniu komunikacji nocnej w weekendy. To jedna z wielu niezrealizowanych obietnic wyborczych.

Kiedy Puszczykowo będzie mieć normalną
komunikację publiczną? Fot. M. Krzyżański
Na skutek tego stanu rzeczy cierpi nie tylko młodzież, która szczególnie w weekendy nie może w późniejszych godzinach dojechać z klubów, kin czy prywatek do Puszczykowa, ale również wszyscy, którzy chcieliby wypić kilka lampek wina, zjeść kolację i wrócić trochę później w miarę tanio do domów. Niestety to jest niemożliwe. Co gorsza okoliczność ta utrudnia życie wszystkim, którzy albo nie mają własnego samochodu, albo chcieliby korzystając z komunikacji publicznej wrócić z popołudniowej zmiany po pracy do domu. Dla nich to prawdziwy kłopot. Z kolacji czy kina w Poznaniu da się zrezygnować, ale z pracy już trudniej. Być może po modernizacji linii kolejowej sprawa ta zostanie lepiej rozwiązana, ale aby tak się stało, należy już dziś o tym myśleć, działać.

Tę kwestię należy koniecznie rozwiązać! Na jej rozwiązanie nie możemy czekać kolejnych 4 lat. Jeśli miasto stać na postawienie kolejnej hali za 10 milionów, to stać być musi również na rozwiązanie takiej pilnej sprawy. Z tym samym problemem borykają się mieszkańcy Mosiny i Lubonia. Oni również skarżą się na ten sam, od lat nierozwiązany problem. W tej sprawie na początku lipca zorganizowaliśmy spotkanie grupy społeczników z Lubonia i Mosiny. Wspólnie ustaliliśmy, że temat ten należy koniecznie włączyć do programów wyborczych we wszystkich miastach. Wspólne działanie ułatwi załatwienie tego problemu i dodatkowo obniży koszt obsługi nocnej linii autobusowej. Dlatego w Puszczykowie Komitet Wyborczy „Odświeżmy Puszczykowo” tę sprawę włączy do swojego programu wyborczego. My tę sprawę załatwimy!

Inny komunikacyjny problem to skomunikowanie tych rejonów miasta, do których dziś autobus nie dojeżdża, albo dojeżdża sporadycznie. Tak jest na przykład w Puszczykowie Starym. W czasie rozmów z mieszkańcami tego rejonu miasta, ten problem pojawia się często. Szczególnie poruszają go osoby starsze, albo nieposiadające samochodu (szczególnie zimą nie mogą dokonać zakupów i łatwo dotrzeć do lekarza) oraz rodzice dzieci i młodzieży szkolnej. Za chwilę problem ten dotknie szczególnie dotkliwie, mieszkańców rejonu ul. Jastrzębiej/Kochanowskiego, którzy zostaną odcięci od reszty miasta ekranem akustycznym. Już dziś trzeba myśleć jak ułatwić życie tym mieszkańcom. Posiadający samochody jakoś sobie poradzą, ale osoby starsze lub dzieci i młodzież szkolna – niekoniecznie. Dlatego sprawa ta musi stać się jednym z priorytetów dla władz miasta przyszłej kadencji.

I na koniec nierozwiązany od lat problem, który problemem być nie powinien. Rozkład jazdy. Każdy kto korzysta z autobusów Ekorondo czy Translub wie, że autobusy te jeżdżą niemal w tym samym czasie. Czasami w odstępie kilkunastu minut jadą autobusy obu linii, a później następuje przerwa godzinna lub dłuższa, kiedy nie jedzie autobus żadnej linii. Dlaczego władze miejskie, które wydają gigantyczne pieniądze na dofinansowanie autobusów nie potrafią tego uregulować? Tego nie wie nikt. Może nikt z władz miasta z komunikacji publicznej nie korzysta i problem ten jest im nieznany. Dlatego w działaniach o nowoczesne miasto Komitet Wyborczy „Odświeżmy Puszczykowo” sprawę komunikacji publicznej włączy do swojego programu wyborczego. My tę sprawę rozwiążemy!

*Krzysztof J. Kamiński - Kandydat na burmistrza z  KWW Krzysztofa J.Kamińskiego "Odświeżmy Puszczykowo". Przedsiębiorca, historyk, pod koniec lat 80. działacz Niezależnego Związku Studentów, na początku lat 90. pracował dla Ministerstwa Rolnictwa i Banku Światowego, w późniejszych latach dyrektor i prezes prywatnych przedsiębiorstw. W Puszczykowie mieszka od 1998 roku, jest właścicielem zabytkowego domu przy ul. Poznańskiej. Od kilku lat aktywnie wspiera mieszkańców z różnych części miasta walczących o swoje interesy z władzami miasta. Współpracuje z lokalnymi mediami i stowarzyszeniami. W 2014 roku wydał mapę z atrakcjami turystycznymi Puszczykowa i okolic. Bezpartyjny i otwarty na współpracę ze wszystkimi mieszkańcami. Współzałożyciel komitetu wyborczego "Odświeżmy Puszczykowo", który wystawił Maciej Krzyżańskiego do Rady Miasta w wyborach uzupełniających 2014 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz