Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Prof. Michał Kulesza nie żyje

Wczoraj wieczorem Kancelaria Prezydenta RP podała informację o śmierci profesora Michała Kuleszy, prezydenckiego doradcy, współtwórcy dwóch reform samorządowych w 1990 i 1998 roku, nauczyciela polskich samorządowców, podsekretarza i sekretarza stanu w Kancelarii Premiera.

Profesor zmarł po zmaganiach z ciężką chorobą, jego wiedzy i rozsądku będzie polskiej polityce samorządowej bardzo brakowało. Dziś można różnie oceniać efekty przeprowadzonych przez niego reform - nawet nasz blog jest dowodem na to, że wykonawcy nie zawsze poszli konsekwentnie drogą wyznaczoną przez twórców ustaw - ale to właśnie one sprawiły, że władza zbliżyła się do obywateli na odległość kilku kroków. Dziś możemy korzystać z prawa głosu w sprawach ważnych dla naszego otoczenia, możemy wpływać na decyzje dotyczące naszego miasta, powiatu i województwa. To jest osiągnięcie, dzięki któremu profesor Michał Kulesza pozostanie nie tylko w naszej pamięci, ale i w podręcznikach historii.

Michał Kulesza urodził się 15 czerwca 1948 roku w Łodzi. Chodził do elitarnego Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, był harcerzem i komendantem legendarnej "Czarnej Jedynki". W 1969 roku ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji UW, na którym kontynuował karierę naukową, kierując Zakładem Nauki Administracji. Już w latach 1980-81 wraz z profesorem Jerzym Regulskim planował odtworzenie polskiego samorządu i reformę administracyjną kraju. W 1989 brał udział w obradach Okrągłego Stołu w grupie ds. samorządu terytorialnego. Był ekspertem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, pracował w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i w Kolegium Naczelnej Izby Kontroli.

W rządach Hanny Suchockiej (1992-94) i Jerzego Buzka (1997-99) pełnił urząd sekretarza stanu i odpowiadał za przygotowanie II etapu reformy administracyjnej, który został wprowadzony w życie w 1998 roku. To wtedy podzielono Polskę na istniejące do dziś samorządne województwa, powiaty i gminy. Od tego czasu możemy wybierać nie tylko radnych miejskich, ale i burmistrzów, prezydentów, a także radnych powiatowych i wojewódzkich. Choć idzie nam to na razie słabo (frekwencja niska, wybory nie zawsze udane), to jednak fundamenty pod polską samorządność położono wtedy solidne. Profesor Michał Kulesza nie poprzestał jednak na reformowaniu, ale równolegle edukował samorządowców i obywateli. Redagował pisma "Wspólnota" i "Samorząd Terytorialny", był doradcą Zwiąku Miast Polskich i Rady Europy.

Przez Prezydenta RP został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

1 komentarz:

  1. Śmierć profesora Michała Kuleszy to wielka strata dla Polski, dla społeczności samorządowej, dla demokracji lokalnej. Odszedł jeden z twórców reformy samorządowej,wybitny prawnik, doradca i nauczyciel wielu pracowników samorządowych, radnych, burmistrzów, prezydentów. Człowiek o dużej wrażliwości i życzliwości,społecznik, autor niezliczonych opinii prawnych dla samorządów. Wielki entuzjasta organizacji pozarządowych, które zawsze mogły liczyć na Jego rady i wsparcie.
    Wielu z nas darzył sympatią i przyjaźnią.
    Za wcześnie odszedł - Non omnis moriar...

    OdpowiedzUsuń