Szukaj na tym blogu

piątek, 23 maja 2014

10 lat Polski i Puszczykowa w Unii Europejskiej

Dorota Łuczak-Dydowicz*

1 maja 2014 roku świętowaliśmy 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji z wielkim zainteresowaniem uczestniczyłam w Konferencji „10 na 10 UE Samorząd Obywatele” zorganizowanej przez Samorząd Terytorialny Województwa Wielkopolskiego. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak wspólnie z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów i Partnerstwa Wschodniego refleksyjnie spojrzeli w przeszłość i w przyszłość. I ja spojrzałam dzięki temu na Unię Europejską z innej perspektywy. 

Najczęściej mówi się o Unii Europejskiej w kontekście politycznym i gospodarczym, ale okazuje się, że to nie gospodarka jest drogą do celu a wartość ekonomiczna nie jest fundamentalną wartością, która jednoczy Europę. Jeżeli nie ekonomia to co? Unia Europejska została powołana dla zapewnienia bezpieczeństwa i opiera się na fascynującej idei pokoju, wolności, stabilizacji i dobrobytu. Po stuleciach naznaczonych wyniszczającymi konfliktami i dwoma wojnami światowymi żyjemy dziś w Europie, gdzie wrogowie stali się przyjaciółmi, w Europie dumnej z różnorodności kulturowej, zaangażowanej na rzecz ochrony praw swoich obywateli oraz wspólnych wartości tj. wolność, demokracja, praworządność i respektowanie praw człowieka. I to właśnie te wartości powinny być punktem odniesienia, bo ich przestrzeganie przyniosło Europie najdłuższy okres pokoju i dobrobytu. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to roztrzyganie sporów za pomocą dialogu i konsensusu, podejmowanie decyzji opartych na zasadach solidarności i demokracji, a nie z wykorzystaniem prawa silniejszego, godzenie interesów mniejszych i większych państw członkowskich a także stawianie wspólnego dobra ponad interes jednostki. 

Unia Europejska nie jednoczy państw, tylko łączy ludzi. To od doświadczenia zwykłych ludzi, ich emocji, a czasem też uprzedzeń zależy, jaki jest stosunek ich państwa do sąsiadów. Dlatego dialog międzykulturowy może dokonać prawdziwego postępu w zacieśnianiu więzi między narodami. A stąd już prosta droga do wzajemnej tolerancji i łatwiejszego rozwiązywania konfliktów, także politycznych, bo współpraca kulturalna pomaga zmniejszać obawy związane z utratą własnej tożsamości. Istnieje zatem potrzeba solidarności i zapobieganie nierówności społecznej, bo brak spójności gospodarczej społecznej i terytorialnej utrudnia współpracę. Zapewnienie podobnego poziomu dobrobytu w krajach partnerskich powoduje, że wszelkie spory i konflikty stają się po prostu nieopłacalne. I dopiero w takim kontekście integracja gospodarcza była fundamentem tworzenia UE. 

Unia Europejska przywiązuje ponadto ogromną wagę do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, które jest siłą napędową demokratyzacji. Znaczącą rolę do odegrania mają więc nie tylko politycy i urzędnicy, ale również organizacje społeczeństwa obywatelskiego. To one powinny nadzorować wprowadzanie reform i sprawdzać, czy politycy i urzędnicy są odpowiedzialni i uczciwi, czy realizują swoje obietnice wyborcze. Powodzenie reform uzależnione jest w znacznym stopniu od aktywności samych obywateli, dlatego tak ważnym obszarem aktywności obywatelskiej jest frekwencja wyborcza. W niedzielę 25 maja br. wybierać będziemy przedstawicieli Polski do Parlamentu Europejskiego – demokratycznego forum, gdzie podejmowane decyzje mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie.

W niedzielę 25 maja br. wybierać będziemy przedstawicieli Polski do Parlamentu Europejskiego – demokratycznego forum, gdzie podejmowane decyzje mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Parlament Europejski to jedyny organ z inicjatywą ustawodawczą w dziedzinie prawa Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że 75% prawa przyjmowanego w polskim Sejmie powstaje w konsekwencji przepisów stanowionych w Brukseli i Strasburgu. To obrazuje rolę unijnych rozporządzeń i dyrektyw w codziennych życiu nas Polaków jako obywateli Unii Europejskiej.

A więc głosuj w wyborach, by mieć wpływ na jakość życia w twoim mieście, kraju i Europie.

*Dorota Łuczak-Dydowicz - współpracowniczka "Kuriera Puszczykowskiego" i bloga "Zielone Puszczykowo", organizatorka wydarzeń kulturalnych i sportowych w Puszczykowie, współzałożycielka komitetu wyborczego "Odświeżmy Puszczykowo".

Warto uczcić 10-lecie naszej obecności w Unii Europejskiej udziałem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w najbliższą niedzielę 25 maja 2014 roku. Głosować będzie można w godzinach od 7.00 do 21.00. Wszystkie siedziby komisji wyborczych są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych wyborców. 

Jako mieszkańcy Puszczykowa możemy głosować na kandydatów starających się o mandat z okręgu 7 obejmującego województwo wielkopolskie. Swoje listy zarejestrowały następujące partie: Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Europa Plus Twój Ruch, Polska Razem Jarosława Gowina, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Nowa Prawica-Janusza Korwin-Mikke oraz Ruch Narodowy. 

Listę wszystkich kandydatów można przeczytać pod tym linkiem lub na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Przypominamy, że w wyborach startuje także dwóch mieszkańców Puszczykowa. Radny wojewódzki Marek Niedbała kandyduje z listy komitetu Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy w okręgu 7, natomiast europoseł Tadeusz Zwiefka stara się o reelekcję w okręgu wyborczym nr 2 obejmującym województwo kujawsko-pomorskie. 

Poniżej pełna lista Obwodowych Komisji Wyborczych w Puszczykowie:

Numer obwodu
Ulice:
Siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej
I
AZALIOWA, BOCZNA, BRATA JÓZEFA ZAPŁATY, BUKOWA, CHABROWA, CICHA, CZARNIECKIEGO, DĘBOWA, GLINIANA, GOŁĘBIA, GRZYBOWA, JAŁOWCOWA, JAROSŁAWSKA, JAWOROWA, KLASZTORNA, KONWALIOWA, KRAŃCOWA, KRĘTA, KRÓTKA, KRZYWA, MAKOWA, MIĘTOWA, MORENOWA, MYŚLIWSKA, NA SKARPIE, POLNA, PRZECZNICA, PRZY MURZE, PSZENICZNA, ROLNA, RUMIANKOWA, SASANKOWA, SOBIESKIEGO, STROMA, STUDZIENNA, TENISOWA, UROCZA, WRZOSOWA, WYSOKA Numery parzyste, ZALESIE, ŻWIROWA, ŻYTNIA
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1

Biblioteka Miejska
ul. Wysoka 1
Puszczykowo
II
CIENISTA, DZIAŁKOWA, JASNA, JODŁOWA, KLONOWA, KWIATOWA, LIPOWA, ŁĄKOWA, MIODOWA, OWOCOWA, PODLEŚNA, POZNAŃSKA Numery od 1 do 67, PROFESOR IZABELI DĄMBSKIEJ, ROBOCZA, RÓŻANA, RZĄDOWA, WCZASOWA, WIERZBOWA, WIOSENNA, WODZICZKI, WYSOKA Numery nieparzyste, ZIELONA, ŹRÓDLANA
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 2

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Wysoka 1
Puszczykowo

OKW właściwa dla głosowania korespondencyjnego
III
AKACJOWA, CHROBREGO Numery od 1 do 22, KOPERNIKA Numery parzyste od 50 do 52, Numery od 53 do końca, KOŚCIELNA, KSIĘDZA IGNACEGO POSADZEGO, MAGAZYNOWA, NOWA, OGRODOWA, PIASKOWA Numery od 1 do 20 oraz numery parzyste od 22 do 28, PODGÓRNA, POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH, POZNAŃSKA Numery od 68 do końca, RYNEK, SŁONECZNA, SOSNOWA, SPORTOWA, STRAŻACKA, TOPOLOWA, WĄSKA
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 3

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Wysoka 1
Puszczykowo
IV
ANDERSONÓW, BRZOZOWA, CHROBREGO Numery od 23 do końca, CYRYLA RATAJSKIEGO, DWORCOWA Numery parzyste od 2 do 36A, FIEDLERA, GWARNA, JACKOWSKIEGO, KASPROWICZA Numery od 1 do 29, KASZTANOWA, KOPERNIKA Numery od 1 do 49 oraz numer 51, KOSIŃSKIEGO, LANGEGO, LIBELTA, ŁUKASZEWICZA, MARCINKOWSKIEGO, MICKIEWICZA, PARKOWA, PIASKOWA Numery nieparzyste od 21 do 29, Numery od 30 do końca, PIESZA, PRZYSZKOLNA, PUŁASKIEGO, REJA, REYMONTA, SŁOWACKIEGO, SPOKOJNA, ŚWIERKOWA, WAWRZYNIAKA, WIĄZOWA, WYDMOWA, ZACISZE, ZAUŁEK, ŻUPAŃSKIEGO
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 4

Szkoła Podstawowa nr 2
ul. Kasprowicza 1
Puszczykowo
V
3 MAJA Numery nieparzyste od 77 do końca oraz numery parzyste: 40, 42A-42D oraz od 46 do końca, BAŁTYCKA, CZARNA, DWORCOWA Numery od 38 do końca oraz numery nieparzyste od 29 do 37, GAJOWA, GRANICZNA, GROCHOWA, GRUNWALDZKA, HELSKA, JASTRZĘBIA, KOCHANOWSKIEGO, KOŚCIUSZKI, LEŚNA, MATEJKI, MAZURSKA, MONIUSZKI, ODSKOK, POMORSKA, PRUSA, SOKOŁA, SOLSKIEGO, WSPÓLNA, WYSPIAŃSKIEGO
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 5

Szkoła Podstawowa nr 2
ul. Kasprowicza 1
Puszczykowo
VI
3 MAJA Numery od 1 do 38 oraz od 73 do 75 oraz numery nieparzyste od 39 do 71 oraz numery parzyste 42 i 44, BEMA, BERWIŃSKIEGO, DĄBROWSKIEGO, DWORCOWA Numery nieparzyste od 1 do 27,FIOŁKOWA, JASKÓŁCZA, KONOPNICKIEJ, KOSYNIERÓW MIŁOSŁAWSKICH, KRASZEWSKIEGO, NADWARCIAŃSKA, NARCYZOWA, NIEPODLEGŁOŚCI, NIEZŁOMNYCH, NIWKA STARA, NIZINNA, NORWIDA, NOWE OSIEDLE, NOWOWIEJSKIEGO, RADOSNA, SŁOWICZA, ŚLĄSKA, ŚRODKOWA, TULIPANOWA
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 6

Szkoła Podstawowa nr 2
ul. Kasprowicza 1
Puszczykowo
VII
Dla pacjentów Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Szpital w Puszczykowie im. prof. Stefana Tytusa Dąbrowskiego" Sp. z o.o., Puszczykowo, ul. Kraszewskiego 11
Obwodowa Komisja
Wyborcza Nr 7

N.Z.O.Z. Szpital w Puszczykowie ul.Kraszewskiego 11

12 komentarzy:

 1. Bardzo szanuję Panią Dorotę i naturalnie pójdę do wyborów, tak kompletnie nie zgadzam się z tym:"Unia Europejska nie jednoczy państw, tylko łączy ludzi. To od doświadczenia zwykłych ludzi, ich emocji, a czasem też uprzedzeń zależy, jaki jest stosunek ich państwa do sąsiadów." Unia Europejska łączy ale polityków i ludzi interesu, szarych obywateli ma...gdzieś indziej. Unia Europejska to jest gra interesów - kto patrzy, ten wie. Problemem dla niej jest choćby unifikacja wędzenia, krzywizna bananów czy owal jajek. Bzdety. Obecna Unia to umacnianie wpływów gospodarcych Niemiec i Francji, a Polska...cóż. Dlatego zagłosuję na KRÓLA JULIANA.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zwykle nasz puszczykowski FILOZOF i tym razem ma swoje mądrości na okoliczność wyborów do Parlamentu Europejskiego - głos z 16.22.

  Warto iść do wyborów - każdych, bo to nasze osiągnięcie, o to walczyliśmy kiedyś.
  Potrzebujemy dialogu - nieobecni nie mają racji. Polska ma coś do powiedzenia, nie dajmy się zwieść eurosceptykom. Wybierajmy ludzi mądrych, których poglądy są nam bliskie i którzy wiedzą, że idą do europarlamentu a nie do sejmu w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech Pani nie zapomina że Unia zrodziła się nie z miłości ale ze strachu. Ze strachu przed kolejną wojną, przed barbarzyństwem jednego z nich. Zachodnia Europa rozpętała dwie wojny światowe i rewolucje socjalne a teraz zamienia się w wytwórnię śmieci.
   Niech Pani nie zapomni że Unia nie otwarła się na wschód z miłości do niego ale ze strachu przed nim.
   Unia powstała dla sytości brzucha a nie dla miłości bliźniego.

   Usuń
 3. ... puszczykowski FILOZOF i tym razem ma swoje mądrości...
  czyli co, filozofowanie nie jest trendy? A co jest trendy? Myślenie analityczne i chłodna ocena tej unijnej nowomowy magicznych zaklęć nie w modzie?
  .
  Z tym że filozofów puszczykowskich jest kilku, tym razem już wiem wszak nie napisałem eurosceptycznej uwagi.
  .
  Niech Pani Dorota nie bierze tego do siebie bo napisała ładnie o Unii.
  Pani Doroto!
  Sęk w tym że to nie Pani kandyduje. Takie pełne rzeczowej afirmacji dobre słowa o Unii powinny paść z ust kandydatów na europosłów. Ponieważ żaden nie wpadł na ten prosty pomysł zatem niech siedzą w domu!
  Nie dostaną głosu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Czytelniku,
   dziękuję za wyrażoną opinię. Ja jestem zdania, że człowiek patrzy na rzeczywistość i ocenia ją przez pryzmat wiedzy jakę posiada a rzeczy proste często są najtrudniejsze. Czasami warto uczestniczyć w konferencjach i słuchać wypowiedzi ciekawych ludzi, aby inaczej zrozumieć rzeczywistość. I dlatego jestem wdzięczna organizatorom Konferencji "10 na 10 UE Samorząd Obywatele" za zaproszenie mnie na to ciekawe wydarzenie, bo dzięki niemu zrozumiałam, że unijne wartości tj, demokracja, poszanowanie praw człowieka, praworządność, powinny być punktem wyjścia do działań realizowanych na poziomie samorządu oraz na poziomie współdziałania samych obywateli. Prawda, że proste? Czy tak się dzieje na co dzień? Oceńmy sami...i w tym właściwym kierunku zmieniajmy rzeczywistość:-)

   Usuń
  2. ..."unijne wartości tj, demokracja, poszanowanie praw człowieka, praworządność"...
   a cóż to za bzdury? czy aby te wartości nie są bardziej uniwersalne niż UE? Czy w USA, Kanadzie czy Australii (które do UE nie należą) te wartości są obce? Czy wreszcie przed powstaniem UE te wartości były obce w demokratycznych państwach?
   Eurosceptykiem nie jestem, ale piszmy słowa bez eurogłupiego ideologizowania.

   Usuń
 4. Rzeczywistość kreują kreatywni ludzie szkoda, że wśród polityków i samorządowców tak rzadko ich się spotyka...

  OdpowiedzUsuń
 5. ... święte słowa, każdy patrzy przez pryzmat wiedzy, ale konferencje mają dostarczać wiedzę? Mnie się wydawało że do wiedzy dochodzi się samemu. Albert Ainstein osobiście nie był na księżycu a "zobaczył" ; patrząc przez taką lunetę która nazywa się krytycznym umysłem.
  .
  Nie trzeba więc chodzić na kursokonferencje aby ocenić, że:
  1. Unia to pożyteczne zjawisko.
  2. Układ Warszawski jej nie stworzył.
  3. Unia nie wymyśliła demokracji.
  4. Europosłowie, nie wiem czy tylko polscy, oprócz jednego, po objęciu mandatu nie przejawiają żadnej aktywności ProObywatelskiej, nawet prounijnej. Przepadają jak kamień w wodę.
  Dlatego, z nielicznymi wyjątkami, pozostać powinni w domu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Proponuję nie ciągnąć dyskusji z domorosłym filozofem, bi jego się do niczego nie przekona, to nihilista i abnegat.
  Szkoda tego bloga na jałowe dyskusje...

  Pozdrawiam optymistów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...domorosły filozof, domorosły filozof i domorosły filozof. Na wsi też tak się mówi.

   Usuń
 7. Jak już powiedziałem komentarze mają kilku autorów. Eurooptymiści mają słabe nerwy i zaraz po wymianie kilku komentarzy plują epitetami w osoby. Warto zapamiętać.
  .
  Na temat Unii Krótko!
  Oddajmy głos nie na upudrowanych dworaków ale na charakternych chłopaków, wpuśćmy do Unii "słowiańskich wojowników"!

  OdpowiedzUsuń
 8. I po wyborach. Jest lepiej! W Europie generalny odwrót dworaków. Idą wojownicy! I o to chodzi. Skończyć z kursokonferencjami, zabrać się do pożytecznej roboty. Dość pasożytowania na Unii!

  OdpowiedzUsuń