Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 maja 2014

Jubileuszowa wystawa u Fiedlerów

Synowie pisarza Marek i Arkady Radosław Fiedlerowie
rozpoczęli uroczyście obchody podwójnego jubileuszu.
Fot. W. Kowaliński
Wczoraj odbyła się pierwsza z serii jubileuszowych imprez w Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera. W tym roku obchodzona jest zarówno 40. rocznica udostępnienia pracowni zwiedzającym jak i 120. rocznica urodzin słynnego pisarza i podróżnika, który zamieszkał w Puszczykowie po II wojnie światowej. 

W obecności miejscowych władz i mieszkańców Puszczykowa i okolic przedstawiciele rodziny słynnego pisarza otworzyli wystawę opowiadającą o historii muzeum. Zachęcamy serdecznie do obejrzenia zdjęć dokumentujących rozwój jednej z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Puszczykowa. 

Jak szacują opiekunowie rodzinnego muzeum w ciągu 40. lat dom na skrzyżowaniu ulic Fiedlera i Słowackiego odwiedziło blisko milion turystów. Mogli oni obejrzeć nie tylko pamiątki z dalekich podróży czy wydania książek słynnego pisarza z całego świata, ale także ciekawe repliki stojąc w Ogrodzie Kultur i Tolerancji: statek Krzysztofa Kolumba Santa Maria, posągi z Wyspy Wielkanocnej i afgańskiej prowincji Bamian.

Pomimo południowej pory w dzień powszedni publiczność
bardzo dopisała. Fot. W. Kowaliński
W muzeum odbywają się także cykliczne imprezy kulturalne i festiwale, a co roku przyznawana jest nagroda Bursztynowego Motyla dla autora najciekawszej książki podróżniczej. Już 26 maja nagrodę odbierze tegoroczny laureat Bartek Sabela, autor książki "Morze (może) wróci" opowiadającej o wyprawie do Uzbekistanu w poszukiwaniu znikającego Morza Aralskiego. 

Przy okazji jubileuszu warto przypomnieć sylwetkę samego Arkadego Fiedlera. Z bezpośrednich kontaktów szczególnie z młodszymi czytelnikami wiemy, że polska edukacja nie kładzie już takiego nacisku jak kiedyś na ogólną wiedzę humanistyczną, zatem krótka ściąga z życia i twórczości nie jest pozbawiona sensu. 

Arkady Fiedler (1894-1985) - pisarz, podróżnik, reportażysta,  żołnierz Wojska Polskiego, autor słynnego reportażu "Dywizjon 303" opowiadającego historię zmagań polskich lotników podczas Bitwy o Anglię, jeszcze przed wojną napisał piękne książki "Kanada pachnąca żywicą" i "Ryby śpiewają w Ukajali". Jeszcze niedawno niemal w każdym domu można było znaleźć wydanie "Małego Bizona" czy "Dziękuję Ci, kapitanie". W sumie napisał 32 książki, które ukazały się w 23 językach, osiągając podobno 10-mln nakład. W 1946 roku zamieszkał w Puszczykowie w domu kupionym od państwa Szulców, w którym w 1974 roku wraz z synami Arkadym Radosławem i Markiem otworzył muzeum-pracownię pokazującą pamiątki z jego licznych podróży. Zmarł i został pochowany w naszym mieście - jego nagrobek można znaleźć na jednej z głównych alei puszczykowskiego cmentarza.

Zachęcamy do odwiedzenia rocznicowej wystawy.
Fot. W. Kowaliński
Więcej informacji o obchodach i historii muzeum w naszych wcześniejszych tekstach:


Więcej informacji o historii oraz imprezach organizowanych w Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera na stronach:
Polecamy też galerię archiwalnych zdjęć na stronie Zielonego Puszczykowa na facebooku.

2 komentarze:

  1. Świetny artykuł. Gratuluję . Niezależnie od miejsca zamieszkanie ludzie dzielą się nie na tych co mieszkają w Mosinie i Puszczykowie tylko na mądrych i głupich . Autorki ewidentnie należą do tej pierwszej grupy. O następne artykuły prosimy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepraszam, ale ja widocznie należę do drugiej , bo poprzedni komentarz odnosi się do artykułu Pań Ogrodniczek .... A Muzeum Fiedlera?. To symbol Puszczykowa. Rola tego muzeum jest nie do przecenienia.Książki Pana Fiedlera- wspomnienie młodości, wspaniała radosna twórczość. Mimo upływu lat zawsze chętnie p nie sięgam i odkrywam nowe , nieznane światy. Dziękujemy i prosimy o następne czterdzieści lat

    OdpowiedzUsuń