Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 26 maja 2014

Nowi europosłowie z Wielkopolski, nowy poseł z Puszczykowa

Po całym dniu oczekiwań poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wielkopolska będzie miała w kadencji 2009-2014 jednak 5 przedstawicieli, choć zapowiadało się, że straci jeden mandat na rzecz okręgu z wyższą frekwencją wyborczą. Ostatecznie okazało się, że ministra Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zdobędzie mandat kosztem startującego w Lublinie europosła Michała Kamińskiego. 
Na infografice znanego portalu podmieniono zdjęcie
radnego Marka Niedbały. Kto jest na tym zdjęciu?

Pełna lista europosłów z Wielkopolski:
1. Ryszard Czarnecki (PiS) 84 228 głosów
2. Adam Szejnfeld (PO) 69 852 głosy
3. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO) 66 419 głosów
4. Krystyna Łybacka (SLD-UP) 42 441 głosów
5. Andrzej Grzyb (PSL) 26 805 głosów

Wyjazd posłanki Łybackiej do parlamentu w Strasbourgu sprawia, że w polskim sejmie zwolniło się miejsce dla radnego Marka Niedbały. Jak pisaliśmy już wcześniej, osiągnął on drugi wynik na liście SLD w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, dlatego teraz otrzyma propozycję objęcia mandatu po byłej ministrze edukacji. Co ciekawe sam radny Niedbała również brał udział w wyborach europejskich. Startując z dalekiego ósmego miejsca osiągnął szósty wynik na liście SLD, zdobywając 2425 głosów.

Nasze, niewielkie przecież, miasteczko będzie zatem miało bardzo silniejszą reprezentację w polskim sejmie, ponieważ do posła Arkadego Fiedlera z PO, dołączy poseł Marek Niedbała z SLD. Będziemy także mieli swojego reprezentanta w europarlamencie. Mieszkający w Puszczykowie europoseł Tadeusz Zwiefka po raz kolejny zdobył mandat w województwie kujawsko-pomorskim. Choć startował dopiero z 3. miejsca na liście PO, zdobył aż 43 918 głosów i wyprzedził byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz słynną pływaczkę Otylię Jędrzejczak. 

Wyniki wyborów w Puszczykowie można przeczytać we wcześniejszym artykule.

4 komentarze:

 1. Do tej pory fakt, że Puszczykowianie są posłami czy nawet europosłami nie przynosiło dla Puszczykowa żadnego profitu - ale poszłam i zagłosowałam dając kolejną szansę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może taka będzie pomoc jak "bardzo silniejsza reprezentacja"?

  OdpowiedzUsuń
 3. Kamiński w lubelskim, Rostowski w Bydgoskim, Czarnecki w poznańskim, Zwiefka w kujawsko-pomorskim choć mieszka w Puszczykowie, itd.
  Przepraszam czy to na poważnie?Czy oni poważnie reprezentują małe ojczyzny (heimaty) w których mieszkają ?
  Za czasów PARTII śmiano się z KOMPETENCJI gdy kacyki przeskakiwały z miejsca na miejsce, raz był w łódzkim raz w rzeszowskim aby znów trafić do szczecińskiego później ślizgiem w podkarpackie skąd ostatnim szusem do Warszawy.
  Co to jest? Polska Snowbordowa?

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedbała mówił, że wchodzi do "innej strefy wpływów". Więc jak liczyć, że cos dla Puszczykowa zrobi? I cała jego rodzina.

  OdpowiedzUsuń