Szukaj na tym blogu

czwartek, 1 maja 2014

40-lecie Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera

Pisarz Arkady Fiedler na tle willi, w której umieścił swoją
pracownię po powrocie z Anglii.
Fot. archiwum rodzinne
Rodzina Fiedlerów*

Kiedy w 1974 roku otwieraliśmy dla gości nasze Muzeum, mieliśmy dla nich tylko trzy pomieszczenia wypełnione podróżniczymi pamiątkami, a w Ogrodzie, który wówczas jeszcze nie nazywał się Ogrodem Kultur i Tolerancji, zaledwie jedną rzeźbą – indiański słup totemiczny z zachodniej Kanady, wyrzeźbiony w skali 1:1 przez naszego przyjaciela artystę Zygmunta Konarskiego, autora większości późniejszych monumentów w Ogrodzie. 

Przez pierwszych 11 lat istnienia Muzeum-Pracowni, do roku 1985, był z nami założyciel i patron naszej placówki, nasz Ojciec Arkady Fiedler. Mimo że wchodził w 9. dekadę życia, nadal snuł młodzieńcze, przepojone entuzjazmem pomysły. Ojciec pragnął, żeby Muzeum było Pracownią żywą, aktywną, pełną inicjatywy i inwencji. Żeby, uchowaj Boże, nigdy nie popadło w rutynę, nie skostniało. Często to podkreślał. Wzięliśmy sobie do serca jego przestrogi. Sądzimy, że Ojciec byłby dzisiaj zadowolony widząc, jak bardzo Muzeum przez 40 lat się rozwinęło i wzbogaciło. 

Wraz ze zgromadzonymi w Pracowni niezwykłymi dziełami sztuki dalekich ludów, rzeźbami, maskami, posągami, cudownymi motylami, chcemy przekazać naszym muzealnym gościom coś dobrego, budującego: że potęga świata nie polega na prężeniu muskułów i dominowaniu nad innymi, lecz na fascynującej różnorodności kultur, z których można pokojowo czerpać tak wiele dobrego.
Tak wyglądał dom Arkadego Fiedlera zanim
urosły piękne drzewa w ogrodzie.
Fot. archiwum rodzinne
Wszystkie te dzieła w naszym Muzeum żyją obok siebie w harmonii i przyjaźni, wzajemnie się uzupełniają i wzbogacają, prowadzą zajmujący dialog kulturowy.

Z okazji jubileuszu zaprezentujemy wystawę fotograficzną: „CZTERDZIEŚCI LAT MUZEUM ARKADEGO FIEDLERA”. Te czterdzieści lat to była nieprzerwana, fascynująca przygoda tworzenia i rozwoju placówki, rodzenia się śmiałych marzeń i konsekwentnego spełniania ich rok po roku.

*Związki rodziny Fiedlerów z Puszczykowem rozpoczęły się od słynnego reportera i pisarza Arkadego Fiedlera oraz jego włoskiej żony Marii, z którą sprowadził się po wojnie do Puszczykowa. Kolejne pokolenie to Arkady Radosław i Marzena Fiedlerowie oraz Marek i Krystyna Fiedlerowie, którzy kontynuują dzieło autora "Dywizjonu 303" prowadząc Muzeum-Pracownię oraz rozbudowując Ogród Kultur i Tolerancji. Z kolei Radosław i Anna Fiedlerowie prowadzą prężną Fundację Fiedlerów, a od zeszłego roku także kawiarnię Mipetraka, w której odbywają się spotkania z podróżnikami i twórcami z całego świata. Cała rodzina angażuje się w organizację takich wydarzeń jak: festiwale Orinoko nad Wartą i Szanta Maria, corocznie przyznawana nagroda Bursztynowy Motyl dla autorów reportaży. 

Już 5 maja w Pracowni-Muzeum Arkadego Fiedlera odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy rocznicowej. Bogaty program obchodów 40. rocznicy Muzeum i 120. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera można przeczytać na naszym blogu w tekście Jubileuszowy rok w Muzeum Fiedlera. 

Więcej informacji na stronach:
Polecamy też galerię archiwalnych zdjęć na stronie Zielonego Puszczykowa na facebooku.

2 komentarze:

 1. Muzeum - Pracownia Arkadego Fiedlera to piękna sprawa.
  Poza tym, że z pewnością eksponowane w nim zbiory są unikatowe to samo Muzeum jest doskonałą promocją pięknego miasta Puszczykowa, wpasowane w jego klimat i charakter. Tak przy okazji: przydałoby się lepiej oznakować drogę do Muzeum od dworca w Puszczykówku - przy samym dworcu mogłaby by być duża oryginalna tablica, widoczna z pociągu...
  Doskonałym pomysłem jest kawiarenka MIPETRAKA w ogrodzie przy Muzeum,
  pozdrawiamy,
  turyści z Poznania i puszczykowianie

  OdpowiedzUsuń