Szukaj na tym blogu

czwartek, 15 maja 2014

Las – mamy szczęście!

Fundacja Ekologiczna Arka wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczynają nową, ogólnopolską kampanię edukacyjną Las – mamy szczęście. Stres, hałas, pośpiech i życie w zanieczyszczonym środowisku to codzienność wielu Polaków. Powodują one przemęczenie, a w konsekwencji choroby. Las to lek na wiele z nich. Na dodatek jest otwarty dla każdego i całkowicie bezpłatny.

Instalacje edukacyjne

Jednym z elementów kampanii będą instalacje. Las – mamy szczęście powstanie z dużych makiet drzew najczęściej występujących w polskich lasach. Natomiast Ośmiobok leśny (tablice informacyjne do samodzielnego uzupełniania) będą bodźcem do rozmowy na temat wartości materialnych i niematerialnych, jakie daje las oraz o bezpłatnym i otwartym dostępie do lasów w Polsce. Warsztaty poprowadzi Fundacja Ekologiczna ARKA.
Niezmienne wartości w zmiennym świecie

– Chcemy przypomnieć naszym rodakom, za co kochamy polskie lasy, chcemy zaszczepić miłość do zielonej krainy najmłodszym z przedszkoli i szkół – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. 
– W tym pędzącym i jakże zmiennym świecie dobrze jest oprzeć się na niezmiennych wartościach. A do takich z pewnością możemy zaliczyć polskie lasy. Warto także docenić: czyste powietrze, źródlaną wodę czy poranny spacer w cichym lesie. Czy właśnie nie to jest nam potrzebne do dobrego życia – przekonuje Wojciech Owczarz, prezes Arki i zarazem pomysłodawca kampanii.

Lasy – zielone płuca

Coraz częściej słyszymy o zmianach naszego klimatu. Gwałtowne ulewy lub susze, wzrost temperatury, brak wody pitnej i zdrowego jedzenia: te i wiele innych czynników dotyka ludzi na całym świecie. Obliczono, iż polskie lasy zmagazynowały już ponad miliard ton węgla., a każdy jego hektar wchłania corocznie około 200 ton CO2. Lasy to zielone płuca naszej planety. Dzięki nim mamy czym oddychać.

Las to jedno z nielicznych dziś miejsc, gdzie można odpocząć w całkowitej ciszy i oddychać powietrzem, w którym jest około 1 500 związków chemicznych działających bakteriobójczo, uspokajająco i przeciwzapalnie. W polskich lasach, w odróżnieniu od wielu krajów w Europie, za zbiór grzybów nie pobiera się opłat. Inne płody runa leśnego (borówki, maliny, jeżyny, orzechy laskowe i wiele innych jadalnych owoców i nasion) zbierane na własne potrzeby także dostępne są dla każdego i za darmo. W polskich lasach żyje ponad 65% gatunków zwierząt występujących w naszym kraju. Lasy stanowią ponad 60% parków narodowych. 

Materiały czekają

Przedszkola i szkoły z całego kraju już mogą zgłaszać się do fundacji po materiały edukacyjne, w których znajdą wskazówki jak zaangażować się w kampanię. ARKA zachęca do podejmowania działań edukacyjnych, w tym do sadzenia drzew i organizowania lekcji ekologicznych w polskich lasach.

Materiały edukacyjne stworzone na potrzeby kampanii dotrą także do przedszkoli i szkół współpracujących przez cały rok szkolny z ARKĄ. Nauczyciele i wychowawcy będą mogli organizować happeningi, pochody, wystawy i konkursy związane z polskimi lasami, a w porozumieniu z nadleśnictwami – leśne wycieczki. 

Więcej informacji na: www.fundacjaarka.pl

Artykuł na podstawie informacji prasowej organizatora akcji.

1 komentarz:

  1. To piękna akcja i dobrze, żeby trwała cały rok i długie lata - miłość i szacunek do przyrody trzeba wpajać dzieciom od urodzenia, od przedszkola. Codzienna ochrona przyrody i środowiska powinna być nawykiem każdego człowieka. Przecież jesteśmy homo sapiens a często zachowujemy się niżej poziomu -po prostu bezrozumnie, zwłaszcza w lesie. Mam nadzieję, że puszczykowskie szkoły i przedszkola wezmą udział...

    OdpowiedzUsuń