Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 18 listopada 2013

Remont zegara na starym dworcu w Puszczykowie

Dzięki renowacji zabytkowy zegar będzie
znowu pokazywał prawidłową godzinę.
Fot. M. Krzyżański
W dniu 11 listopada 2013 roku przejechał przez Puszczykowo retro pociąg MARCIN, zwracając uwagę na piękno kolei parowej i starej architektury dworcowej. Najważniejszym elementem stacji kolejowej Puszczykowo jest budynek starego dworca wzniesiony w latach 1897-1910. W czasach świetności, obiekt obsługiwał wielotysięczny ruch turystyczny, który przybywał do naszego miasta. Nad bryłą obiektu góruje wieżyczka, na której znajduje się zabytkowy zegar. Jednakże w dniu przejazdu parowozu zegara nie było. Zaniepokoiło to niektórych mieszkańców Puszczykowa.

Udałem się do restauracji Lokomotywa, która mieści się w budynku po dworcu przy ulicy Wczasowej 1. Dowiedziałem się od personelu prowadzącego lokal, że zegar znajduje się w remoncie. Stare tarcze, które przez lata zdążyły spłowieć zostaną poddane konserwacji. Urządzenie w ostatnim czasie nie działało w sposób prawidłowy. Naprawiony mechanizm ma opierać się na oryginalnych częściach. W chwili obecnej miejsce po zegarze jest puste. Straszy jedna zbita szyba. Widok jest trochę posępny.

Miejmy nadzieję, że po remoncie linii kolejowej
krajobraz pozostanie równie urokliwy.
Fot. M. Krzyżański
Miejmy nadzieję, że zegar wróci szybko na swoje miejsce i będzie cieszył kolejne pokolenia mieszkańców i ludzi przybywających do nas na wycieczki. Dworce są symbolami Puszczykowa i Puszczykówka. To od nich zaczął się rozwój naszej miejscowości jako najpopularniejszego kurortu i letniska Wielkopolski. Dlatego powinniśmy zabiegać o ich ochronę. W najbliższym czasie perony stacyjne i otoczenie dworców zmieni się w wyniku remontu linii kolejowej Poznań - Wrocław. Miejmy nadzieję, że krajobraz kulturowy otaczający stacje nie ulegnie poważnym zmianom.

*Maciej Krzyżański - puszczykowski historyk, autor pracy magisterskiej o historii naszego miasta, publikuje teksty historyczne i publicystyczne na łamach puszczykowskich gazet, we współpracy z punktem Eko-Info zorganizował serię spacerów, podczas których pokazywał najciekawsze budynki i miejsca w Puszczykowie.

7 komentarzy:

 1. Słyszałam, że za rząd pani Tabędzkiej zegar miał być remontowany. Co się stało, że nie został? Kto remontuje go teraz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zegar z puszczykowskiego dworca remontują właściciele budynku dworca (osoby prywatne) za pieniądze otrzymane z budżetu miasta. Miejmy nadzieję, że remont nie potrwa długo bo zegara rzeczywiście bardzo brakuje. Przy okazji: przydałaby się większa dbałość właściciela o budynek dworca - w chwili obecnej widać duże zaniedbania a to przecież ponad stuletni zabytek i atrakcja Puszczykowa - nasza historia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Przy okazji: przydałaby się większa dbałość właściciela o budynek dworca - w chwili obecnej widać duże zaniedbania a to przecież ponad stuletni zabytek i atrakcja Puszczykowa - nasza historia."

   Mnie oburza takie postawienie sprawy, proszę sobie wyobrazić ile kosztuje remont takiego zabytku - mówienie komus, kto wyraźnie nie zaniedbuje tego budynku , że ma bardziej dbać jest wtykaniem nosa w ogródek sąsiada. Trzeba było kupic samemu ten budynek i go remontować. Faktem jest, że to NASZA HISTORIA, a skoro NASZA to i NASZA DUMA i NASZA SPRAWA, ale to nie znaczy, ŻE NIE NASZA SPRAWA SKĄD WZIĄĆ NA TO ŚRODKI. Zwalanie odpowiedzialności na kogoś, kto może zwyczajnie nie dysponować środkami jest zwyczajnym wścibstwem i mądralstwem, jakich w Puszczykowie dużo. Gadaczy to znajdzie się wielu, tych, którzy zrobią rzecz w praktyce niemal brak ( napisałam NIEMAL BRAK).

   Usuń
 3. Wiec własnie, obecni właściciele obiektu nie maja nawet pieniędzy na jego utrzymanie a co dopiero jakieś prace konserwacyjne, tylko patrzeć jak kolejna perełka naszego miasta na naszych oczach staje się ruina....

  OdpowiedzUsuń
 4. Właściciel dworca wynajmuje obecnie obiekt restauracji "lokomotywa", wnętrza są zadbane, z zewnątrz nieco gorzej. Szkoda, że miasto kiedy PKP sprzedawało dworzec nie zainteresowało się tym tematem. Podobnie jak kinem "Wczasowicz". Ale jak widać, były inne priorytety...

  OdpowiedzUsuń
 5. Budynek zabytkowego dworca w Puszczykowie PKP sprzedawało za małe pieniądze w czasach burmistrza Napierały, ale burmistrz nie był tym zainteresowany.
  Zgoda, że wnętrza zadbane i można w Lokomotywie smacznie zjeść. Jednak elewacja tego budynku wymaga szybkiego remontu, bo upływ czasu bardzo szkodzi i byłaby wielka strata gdyby budynek rozpadł się na naszych oczach...Przecież ten budynek jest wpisany do rejestru zabytków więc można starać się o środki zewnętrzne: w gminie, w powiecie i województwie a także w UE. Im szybciej tym lepiej. Warto!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zabytkowy dworzec NIE, ale dzisiejsza ekipa reprezentacyjny GRZYBEK łyknęła..... ot tradycja;) od czapy

  OdpowiedzUsuń