Szukaj na tym blogu

niedziela, 15 czerwca 2014

Radny Krzyżański przeciw projektowi nowego Studium

Władze miasta nadal ignorują głos mieszkańców miasta
w sprawie planowania przestrzennego. Na zdjęciu zastępca
burmistrza Władysław Ślisiński. Fot. M. Krzyżański
Już jutro, 15 czerwca, o godzinie 17.00 odbędzie się posiedzenie Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta, na którym radni będą dyskutować o projekcie nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Puszczykowo. To najważniejszy dokument nad jakim w tej kadencji będzie pracować Rada Miasta. Jego kształtem powinni zainteresować się przede wszystkim mieszkańcy, którzy wyrażali sprzeciw lub obawy dotyczące takich inwestycji jak: rozbudowa drogi wojewódzkiej 430, budowa marketów przy ul. Magazynowej, Solskiego i Moniuszki, a także wszystkich tych, którym leży na sercu zrównoważony rozwój naszego miasta. Niestety, projekt Studium jest dla Puszczykowa bardzo niebezpieczny, co bardzo starannie przedstawił Krzysztof J. Kamiński w artykule "Studium zniszczenia Puszczykowa". Dziś swoją krytyczną opinię na temat projektu przedstawia radny Maciej Krzyżański z komitetu "Odświeżmy Puszczykowo". Zachęcamy także do lektury kontrowersyjnego dokumentu i pojawienia się na jutrzejszych obradach. 
Puszczykowo zieleni, spokoju i dobrej architektury kontra miasto betonu, spalin i bylejakości
Maciej Krzyżański*

„Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Puszczykowo” jest uchwalane przez Radę Miasta Puszczykowa i określa kierunki rozwoju i zagospodarowania przestrzennego. Można powiedzieć, że to jest konstytucja urbanistyczna na podstawie, której rozwija się miasto. Puszczykowo powstało na przełomie XIX i XX wieku jako miejscowość willowa i wycieczkowa. Mieszkańcy Poznania przez ostatnie stulecie sprowadzali się do Puszczykowa, po to, żeby mieszkać w zieleni, spokoju i w bliskiej okolicy przepięknych zielonych lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego, wzniesień morenowych i wód rzeki Warty. 

Niestety w ostatnim okresie różne grupy interesu starają się za wszelką cenę zmienić charakter naszej miejscowości, z typowej zabudowy jednorodzinnej, luźno postawionej na zabudowę handlową. Nie rozumiem takiego postępowania. Nasza miejscowość słynna jest w całej Polsce, dzięki wyjątkowym walorom. Wszyscy zazdroszczą nam znakomitej architektury i spokoju w jakim żyją mieszkańcy. W ostatnim okresie można zaobserwować wzrost zainteresowania Puszczykowem ze strony odwiedzających. Coraz więcej naszych mieszkańców zaczyna codziennie korzystać z walorów jakie posiada Puszczykowo, biegając, jeżdżąc rowerem czy po prostu spacerując. 

Niestety nie wszyscy rozumieją, że miasto jest własnością mieszkańców. Uważam, że w ostatnim czasie władze miejskie sprzyjały jednostronnie inwestorom i oderwały się od zwykłych ludzi. Przykładem może być postawa władz miasta wobec mieszkańców Dworcowej, Solskiego i Moniuszki, którzy od czterech lat bronią spokoju domów i ogrodów przed inwestorami. Niestety walka nie jest równa. Władze miejskie próbują obejść sprzeciwy mieszkańców z różnych części miasta po przez wprowadzenie nowego studium. W Puszczykowie nie używa się w sposób prawidłowy narzędzi takich jak konsultacje społeczne. Władze miejskie próbują z zaskoczenia przeforsować wszystkie kontrowersyjne projekty.

Uważam, że w Puszczykowie powinno się przeprowadzić debatę na temat przyszłości rozwoju miasta. To powinien być punkt wyjścia do budowy racjonalnego studium dla Puszczykowa. Dzięki takiej debacie można byłoby ustalić w sposób harmonijny miejsce dla nowych sklepów i miejsc usługowych. Nie można wprowadzać odgórnie przepisów, które psują trwale charakter naszej miejscowości. Tymczasem w planach władz jest stworzenie z Puszczykowa miejscowości tranzytowej. Przyczyni się to do zwiększenia ruchu na ulicach, a co za tym idzie zmniejszy bezpieczeństwo dla pieszych. Zwiększenie ruchu tranzytowego przez ulice puszczykowskie spowoduje również zanieczyszczenie powietrza. 

Studium, które zostało przedstawione komisji jest napisane bełkotliwym językiem. W wielu fragmentach tekst się powtarza. Dokument jest często wewnętrznie niespójny, co dodatkowo wzmacnia poczucie chaosu. W tekście pozostawiono wiele furtek prawnych, które pozwalają przerobić Puszczykowo na miasto handlowe z tzw. „buraczaną zabudową”. Puszczykowo nawet za władz „komunistycznych” miało posiadać luźną niską zabudowę. Teraz natomiast zarzuca się tak oczywiste i racjonalne postulaty. Wprowadza się pojęcie „centrum”, które w naszym mieście jest absurdem. Głównym „beneficjentem” regresu Puszczykowa jest teren w okolicach zabytkowego kościoła. Należy przypomnieć – Puszczykowo jest jednym z niewielu miast, które swoją strukturę zawdzięcza XIX wiecznej urbanistyce. Tymczasem władze chcą w Puszczykowie wprowadzić założenia średniowiecznej, archaicznej urbanistyki, które możemy nazwać „skansenem”. Budowa Rynku była decyzja mało przemyślaną, gdyż jest to miejsce puste – bez duszy, zwykły parking. Rozwój tej koncepcji jest po prostu marnowaniem wielkich pieniędzy i sił. Ważniejsze jest wybudowanie nowych i prostych chodników i dróg. 

Podsumowując „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Puszczykowo” w dzisiejszej formie nadaje się całkowicie do kosza. Myślę, że prace nad nowym studium powinny być prowadzone w oparciu o konsultacje społeczne. Miejscem spotkań w Puszczykowie nie jest Rynek (przynajmniej nie obecnie kiedy pełni funkcję parkingu dla marketu), ale takie miejsca jak okolice dworca w Puszczykówku, ulica Poznańska, Muzeum Arkadego Fiedlera, ścieżki spacerowe i biegowe na terenach leśnych. Sugeruję obecnym władzom zajęcie się budową ulic i chodników. Odradzam za to budowę dalej archaicznego skansenu typu centrum – Rynek. Zachęcam wszystkich mieszkańców do udziału w komisjach poświęconych „Studium zniszczenia Puszczykowa”.

*Maciej Krzyżański - puszczykowski radny wybrany z ramienia komitetu "Odświeżmy Puszczykowo" w tegorocznych wyborach uzupełniających. 

9 komentarzy:

 1. Pozdrowienia dla tego przystojniaka w czerwonym sweterku ;d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw konsultacje społeczne , potem dokumenty... To Studium ... stworzone jest wyłącznie dla dobra inwestorów i nadaje się wyłącznie do kosza na śmieci! Po zapoznaniu z tą lekturą musiałem wziąć środki uspokajające. Co te władze miejskie wyprawiają?!!

   Usuń
  2. Kręcą lody. Biorą dobry przykład z góry. Czekamy tylko na taśmy puszczykowskie. Będzie równie ciekawie.

   Usuń
 2. Szanowni Państwo, rozmawiajmy na argumenty - domagajmy się jako mieszkańcy poważnego traktowania.
  Emocje niczemu nie służą, nie podgrzewajmy atmosfery.
  Nauczmy się ze sobą rozmawiać

  OdpowiedzUsuń
 3. Samorządowcy Puszczykowa, nieważne jak zaczynaliście, ważne jak kończycie. Odchodzicie w niesławie i takich was zapamiętany.

  OdpowiedzUsuń
 4. NIECH GRUPA RADNYCH ZACZNIE ZBIERAĆ PODPISY POD OGŁOSZENIEM REFERENDUM. DLACZEGO O TYM NIKT NIE POMYSLAŁ. PIOTR

  OdpowiedzUsuń
 5. Ponieważ Referndum jest wiązące i mogło by się różnie skączyć dla jednych jak i drugich. Mieszkańcy będą za marketami i co wtedy zrobimy???

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie robi się referendum na 4 miesiące przed wyborami - tak mówi prawo.
  Musimy dotrwać z tym samorządem ale starannie monitorować działania i nagłaśniać sprawy. Tylko więcej mieszkańców niech raczy się zmobilizować a nie tylko krytykować...Miasto należy do mieszkańców!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałem wnikliwie projekt studium, oto mój generalny wniosek:
  Pan Kamiński ma 100% racji że jest to Studium Planowego Zniszczenia Puszczykowa, i wręcz jest umiarkowany w swojej ocenie.
  ...
  Przyznają to nawet sami autorzy projektu studium, gdyż: w sentencji na stronach 18-22 wypowiadają krytyczne uwagi o zniszczeniu tradycyjnego charakteru miasta BEZMYŚLNĄ polityką urbanistyczną lat 90-tych (kto wtedy rządził miastem?) wskazując szczegółowo co i dlaczego, a następnie: w rozdziałach pt: Kierunki przestrzennego rozwoju miasta deklarują w jednym kluczowym zdaniu
  ( str. 57: Nie przewiduje się strefowania......) że będą pogłębiać to zniszczenie tylko już świadomie i planowo ( a jak, poświęcony jest temu cały rozdział). Co to znaczy zaniechanie strefowania?
  ...
  To postulat kompletnego chaosu i pomieszania wszystkiego ze wszystkim:
  !!! ( na przykład domu spokojnej starości z klubem GO GO w rytmie techno, na przykład gabinetu pachnącej skóry z masarnią świń, na przykład stacji paliw z werandą u Arkadego, ......), ... jak kto zechce sąsiadowi uświnić życie to może!!!
  Gdyż uciążliwość jest zapisana ogólnie ale nie zdefiniowana szczegółowo, tak jak ten 4 metrowy pas zieleni izolacyjnej, co w praktyce oznacza możliwość położenia ażurowych kostek betonowych obsadzonych trawą ( izolacyjną!!!) na których mogą parkować tiry.
  ...
  Oto puenta projektu studium :
  Szanowni Państwo! Puszczykowo zostało do końca lat 90-tych dotknięte bezmyślną pro industrialną polityką urbanistyczną ... a my teraz będziemy ją kontynuować z tą tylko różnicą że już świadomie i z premedytacją !!!!
  Dokonamy dzieła zniszczenia tradycyjnego charakteru miasta!
  I stworzymy zarzewie niekończących się KONFLIKTÓW SĄSIEDZKICH.
  ...
  Niezbędny jest obywatelski projekt studium który będzie formą referendum!
  To najlepsza forma wyrażenia głosu opinii mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń