Szukaj na tym blogu

piątek, 20 czerwca 2014

Na najbliższej sesji o nazwach ulic

W zeszłym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa było inicjatorem nazwania skweru w Puszczykówku imieniem Władysława Tomaszewskiego - bankiera zasłużonego dla powstania puszczykowskiego letniska. Na naszym blogu pojawił się wtedy artykuł o puszczykowskich patronach puszczykowskich ulic. Zachęceni tym przykładem mieszkańcy poszli krok dalej i zgłosili postulat nazwania jednego z puszczykowskich rond nazwiskiem legendarnego kierownika Szkoły Podstawowej - Franciszka Heigelmanna. Radni przegłosowali odpowiednią uchwałę, przy okazji nazywając drugie z puszczykowskich rond imieniem ks. prałata Kazimierza Pielatowskiego. To bardzo budujące przykłady promowania puszczykowskiej historii i honorowania mieszkańców, którzy przyczynili się do stworzenia niepowtarzalnego klimatu naszego miasta. Z tym większym zdziwieniem przyjąłem informację radnego Macieja Krzyżańskiego o odrzuceniu jego pomysłu, aby nazwać jedną z ulic na Starym Puszczykowie nazwiskiem Zygmunta Janaszka - pioniera polskiej turystyki i rekreacji w Puszczykowie, przedsiębiorcy, który odegrał znaczną rolę w kształtowaniu krajobrazu i charakteru miasta. Z projektów uchwał przygotowanych na następną sesję Rady Miasta wynika, że radni wybrali dla tej ulicę nazwę "Miła". Nazwa jak nazwa, brzmi nawet miło, ale trudno dociec, co się nie podobało w pomyśle radnego Krzyżańskiego? Radni woleli także nazwę "Szpitalna" zamiast "Wisławy Szymborskiej" dla ulicy w Puszczykówku. Poniżej publikujemy notkę biograficzną Zygmunta Janaszka autorstwa Macieja Krzyżańskiego, do tekstu dołączamy dwie reklamy prowadzonej przez niego kawiarni i restauracji Silva.


Zygmunt Janaszek (ur. prawdopodobnie w 1861 r. – zm. 3 I 1931r.) jeden z założycieli Letniska Puszczykowo, przedsiębiorca, wizjoner, restaurator, animator sportu i kultury polskiej w Puszczykowie podczas zaborów. Na początku XX wieku jako jeden z pierwszych zajął się obrotem nieruchomościami w Puszczykowie. Reklamował się w prasie wielkopolskiej, zachęcając wielu Polaków do osiedlenia się na terenie naszej miejscowości. Dzięki przedsiębiorczości Zygmunt Janaszek wykupił w roku 1911 z rąk niemieckich jeden z najczęściej odwiedzanych przez wycieczkowiczów lokali hotelowo-restauracyjnych, który przemianował na Letnisko Silva. Oficjalne otwarcie nastąpiło 25 czerwca 1911 roku. Tekst ogłoszenia obwieszczał: „Kawiarnia pod firmą Cafe Silva tuż przy dworcu w Puszczykowie poleca wyborną kawę z pieczywem, mleko, limoniady owocowe, zimne przekąski etc. Skora obsługa. Ceny umiarkowane” . Letnisko Silva stało się centrum życia kulturalnego i sportowego ludności polskiej. Puszczykowo było wtedy pod zaborem pruskim i dlatego inicjatywa taka była bardzo cenna. Na terenach należących do obiektu zlokalizowane były boiska do gier, trzy korty tenisowe, kołobiegi, huśtawki i inne urządzenia sportowe. W roku 1914 sprowadzono do Letniska Silva kolejkę amerykańską oraz karuzele dla dzieci. Organizowane były również liczne konkursy dla wycieczkowiczów, jak „strzelanie do tarczy o premie”. W 1914 roku na kortach tenisowych Letniska Silva został zorganizowany turniej tenisowy dla pań i panów. Po I wojnie światowej w szkole powszechnej organizowano roczne kursy dla dorosłych, którymi kierował Zygmunt Janaszek. Letnisko Silva było ośrodkiem kulturalnym i sportowym w czasie II Rzeczpospolitej. Zygmunt Janaszek zmarł 3 stycznia 1931 roku.

44. Sesja Rady Miasta odbędzie się w najbliższy wtorek, 24 czerwca 2014 roku, o godz. 17.00 w sali sesyjnej budynku B Urzędu Miejskiego. W porządku obrad mamy:
 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Przedstawienie porządku obrad i rozpatrzenie ewentualnych wniosków o jego zmianę.
 3. Przyjęcie protokołu nr 43/14/VI z 27 maja 2014 r.
 4. Wolne głosy.
 5. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż działki (druk nr 325).
 6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na dzierżawę części nieruchomości położonej przy ulicy Nadwarciańskiej (druk nr 326).
 7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: nadania nazwy ulicy w Mieście Puszczykowo (druk nr 329).
 8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: nadania nazwy ulicy w Mieście Puszczykowo (druk nr 330).
 9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: zmiany uchwały Nr 261/13/VI Rady Miasta Puszczykowo z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Puszczykowa na lata 2014-2019 (druk nr 328a).
 10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej Miasta Puszczykowa na rok 2014 Nr 262/13/VI z dnia 17 grudnia 2013 r. (druk nr 327).
 11. Sprawozdanie z bieżącej działalności Burmistrza oraz referatów Urzędu Miejskiego.
 12. Informacje Przewodniczącego Rady Miasta.
 13. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
 14. Wolne głosy.
 15. Zamknięcie sesji.
Teksty proponowanych uchwał można przeczytać na oficjalnej stronie miasta.

52 komentarze:

 1. Panie Macieju życzę wytrwałości, pana inicjatywy są jedynie godne pochwały, a pracowitość godna naśladowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanie... Dlaczego nic nie napisaliście o festynie OSP? Odbył się 15 czerwca, a nikt nawet słowem nie wspomniał o tym. Tak narzekamy, że w naszym mieście nic się nie dzieje, a jak już coś fajnego się organizuje to nikt o tym nie mówi. Dlaczego? Z zazdrości? Zawiści? Czy może widzą w OSP konkurencję? Szkoda takiej małostkowości bo bo byłam z dzieciakami i było SUPER!!! Myślałam, że można sobie nawzajem pomagać dla dobra naszego miasta i promować dobre wydarzenia, ale się myliłam. Każdy tylko ciągnie w swoją stronę. Pozdrowienia dla Strażaków!! Dzięki za fajną imprezę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale dlaczego od razu pojawiają się zarzuty, że nie napisaliśmy o tym specjalnie? Bardzo chętnie informujemy o imprezach organizowanych w Puszczykowie przez różne instytucje. Także o inicjatywach OSP piszemy, gdy otrzymamy informację, że będzie coś się działo. W tym przypadku nie dostaliśmy maila ani innej informacji na temat imprezy i jej programu. Oczywiście, nasi przedstawiciele byli na imprezie, ale w minionym tygodniu byli dość zapracowani (wystarczy sprawdzić na blogu, że działo się bardzo dużo) i nie zdołali napisać artykułu. Ponieważ nasz blog jest otwarty dla wszystkich piszących o Puszczykowie, zachęcam przedstawicieli OSP do stałych publikacji i przekazywania informacji o imprezach. Kiedyś zachęcałem Pana Prezesa OSP do napisania tekstu, przyjął propozycję z życzliwością, ale do tej pory nie skorzystał z zaproszenia. Po raz kolejny przypominam, że blog działa na zasadzie wolontariatu - trudno się czepiać ludzi, którzy go tworzą, że pominęli jakiś temat - czasu mamy mało i skupiamy się na najbardziej palących problemach. Staramy się relacjonować wydarzenia mieście jak najpełniej, ale naprawdę nie wszędzie możemy być i nie o wszystkim zdążymy napisać. Zachęcam nowych autorów do współpracy. Wystarczy przesłać tekst/zdjęcia na adres zielone.puszczykowo@gmail.com. Nie zdarzyło się jeszcze, żebyśmy odmówili publikacji.

   Usuń
  2. Droga Pani, prosze raczej zwrócic się z tym pytaniem do OSP, dlaczego nie wykorzystało łamów Bloga Zielone-Puszczykowo do promocji swojego przedsięwziecia. A tym bardziej dlaczego nie opisali tego wydarzenia. A może powinna Pani je opisać i poprosić redakcję Bloga o zamieszczenie Pani relacji. Prosze zamiast atakowac zacząć współpracować:-)

   Usuń
  3. Dobrze napisane!

   Usuń
 3. Panie Radny,
  ostrzegamy by Pan nie wtrącał się w nasze sprawy. Tak nazwiemy te ulice jak chcemy. Ulice też wybudujemy tak jak nam zaleci Miłościwie Panujący Starosta - nic Panu do tego. Nie wolno Panu nagłaśniać naszych "spraw"i synekur, jeśli nasza koleżanka zostanie np. dyrektorką gimnazjum w CAK-u to się to odbędzie zgodnie z prawem i ogólnie panującymi normami (które sami demokratycznie ustalamy). Być może to już ostatnie ostrzeżenie, co prawda nie ma już UB, ale jest ABW, UKS, a nawet Sanepid... Więc uważaj Pan...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto tu do kogo pisze? Jakiś radny do Macieja Krzyżańskiego? Jeśli tak to ja Bogu dziękuję za Macieja Krzyżańskiego w radzie, przynajmniej KTOŚ patrzy Wam na ręce "kolesie".

   Usuń
  2. !!! Nie tędy droga...

   Usuń
  3. Ludzie!! Czy wy nie potraficie czytać ze zrozumieniem? Nie widzicie, że ktoś ironizuje i naśmiewa się z panującej nam władzy?

   do autora z godziny 09:17
   Należałoby jeszcze ostrzec radnego, że zawsze może zostać uprowadzony przez UFO, bo wiadomo, że nasze władze żyją już w ponadprzestrzeni. Oni drobnych puszczykowskich spraw już nie widzą, a mają przed oczami tylko wielkie interesy swoje, albo zaprzyjaźnionych inwestorów.

   Usuń
 4. Myślałem, że ten blog służy informacji i spojrzenia na sprawy Puszczykowa osób o różnych poglądach - wszak mamy demokrację...
  Sadząc po poprzednim wpisie widzę, że niektórzy emocjonalni mieszkańcy (bo mimo wszystko myślę, że to nie radni - funkcjonariusze publiczni) posuwają się do gróźb a to już jest karalne wg kk!
  Szanowni Państwo, nauczmy się wszyscy rozmawiać ze sobą - jedynie DIALOG jest budujący a nie atakowanie osób, które mają inne zdanie i poglądy - każdy je ma i ma prawo je wyartykułować ale z szacunkiem do innych. APELUJĘ o to!

  OdpowiedzUsuń
 5. To tylko mrugnięcie okiem... Chociaż kto wie, jak jest naprawdę...

  OdpowiedzUsuń
 6. Panu z 9.30 , jego słowa: Czy może widzą w OSP konkurencję?
  Szanowne OSP i jego zwolennicy!
  Zieloni są naturalnymi sojusznikami OSP jako pochodzący z tego samego źródła oddolnych inicjatyw. Niektórzy zieloni nie są przeciwnikami stacji paliw i marketów a jedynie ich lokalizacji. Konkurencja jest między potencjalnymi inwestorami. Tu nie będzie koleżeństwa ani dotrzymania przedwyborczych obietnic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak na festynie dało się odczuć powiew polityki pana Niedbały. Festyn udany tylko czy za rok jak będziemy po wyborach nasze dzieci będą mieć podobną frajdę ?

   Usuń
  2. Na festynie śmierdziało kiełbasą wyborczą ;)

   Usuń
 7. Kochani strażacy, czujecie się mało dopieszczani ? Załóżcie własnego bloga :-) Lubię strażaków, ale te wieczne pretensje mnie męczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrogów OSP proszę szukać w swoich szeregach, nie tutaj.

   Usuń
  2. Pomijając już wszystko - wiem, jak wygląda Pan Gniewko Niedbała, ale zupełnie nie znam jego głosu. Jeśli już przyjdzie na jakąś Komisję lub Sesję Rady Miasta, to jest obecny zaledwie ciałem, bo duchem chyba jest gdzie indziej, gdyż głosu w zadnej kwestii nie zabiera.

   Usuń
 8. Posłuchajcie!
  Kolega, jak analizowaliśmy po kolei zapisy projektu studium dziwił się i nie mógł dojść po "kiego grzyba" w Puszczykowie chcą rozwijać banki (?), blokowiska, i handel sieciowy. A no bo to są 3 podstawowe "koncesje" polityki krajowej, 3 filary polityki góry które po szczeblach administracji rozchodzą się w dół w dyrektywach jak robić plany MPZP a które łączą się po drodze z ogólnie wam znanym lobbingiem (drogowcy, develooperzy, marketerzy) .
  Zwróćcie się do znajomych z różnych regionów kraju, otrzymacie informacje o dokładnie identycznych problemach jakie są obecnie w Puszczykowie. Ewidentnie jakby ta sama ręka pisała Miejscowe Plany (niewidzialna ręka wolnego rynku). Więc nie ma przypadku, działa system. Szkodliwy dla nas.
  ...
  A wam podrzucili teraz temat odciągający uwagę czyli nazwy ulic żebyście zrobili tumult i karzawę za której zasłoną dalej będą kombinować z projektem studium.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, w chwili obecnej najważniejsza jest analiza zapisów zawartych w opracowywanym przez Urząd Miasta Studium - nie rozdrabniajmy się na sprawy mniejszej wagi . To właśnie jest "być albo nie być " Puszczykowa.

   Usuń
 9. Z prasy krajowej: Od upublicznienia nagrania rozmowy prezesa NBP Marka Belki i ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, a więc już od tygodnia, wręcz codziennie są kreowane coraz to nowe wydarzenia, które //// skutecznie odwracają uwagę opinii publicznej //// od dealu jaki zawarli między sobą obydwaj panowie.
  .
  Z misją załatwienia tego //////dodatkowego finansowania w roku wyborczym, ///// zostaje wydelegowany do prezesa Belki, minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych Bartłomiej Sienkiewicz, najbardziej zaufany w rządzie człowiek premiera Tuska (do tej pory premier nie zdementował tego, że było to zadanie specjalne które powierzył swojemu ministrowi).
  .
  Zwróćcie uwagę na podobieństwa działań góry i dołów w roku wyborczym, w Puszczykowie także wypuszczono //// obligacje skarbowe /////
  .
  Kolega się zastanawiał po co teraz obligacje? Ile tam było, 4 mln?
  Polityka krajowa dzięki gazecie Wprost daje wam odpowiedź na pytania.
  oto ona: to towarzystwo gotowe jest zniszczyć finanse publiczne aby zachować władzę!
  A wy tu emocjami o nazwach ulic albo festynie OSP chcecie pomagać im w odwracaniu uwagi? Panie Krzysztofie bo stracę do Pana ledwie co zdobyty szacunek!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nasze miasto wypuściło obligacje ? Przecież burmistrz od kilku lat ogłasza sukcesy finansowe swojej ekipy patrz np. ostatnie Echo

  Wielka prośba do byłej burmistrz o zajęcie stanowiska w sprawie likwidowanego przejazdu na ul. 3Maja. Dlaczego przejście pieszo-rowerowe będzie realizowane w ciągu ulic z dużo mniejszym natężeniem ruchu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy mówią o likwidowanym przejeździe na 3 Maja , o jakimś tunelu dla pieszych, ale czy ktoś wie, jak będzie wyglądał przejazd na Dworcowej? Ktokolwiek widział te plany, ktokolwiek coś wie, proszony jest o informację...

   Usuń
  2. Przejazd na dworcowej pozostaje w obecnym kształcie - z dróżnikiem, przejazd przy lokomotywie ma chyba być automatyczny.

   Usuń
  3. Jestem wielkim zwolennikiem obrony przejazdu, albo chociaż przejścia dla pieszych na ulicy 3 maja. Należy dążyć do pozostawienia tej drogi, która tak przydaje się mieszkańcom jadącym do szpitala bądź do Mosiny.

   Usuń
  4. A co konkretnie należy zrobić???

   Usuń
  5. Co zrobić najlepiej powinna wiedzieć władza, która rządzi Puszczykowem. Od tego przecież ta władza jest. Przecież oni zawsze wszystko najlepiej wiedzą, pytać mieszkańców o nic nie muszą, więc nie pytają.

   Usuń
 11. A jak ma wyglądać? Nowsze barierki, dłłłuższe kolejki.
  Gdzie byli radni Niwki i Puszczykówka gdy zapadały decyzje?
  Przypomnieć nazwiska i zapytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadal nic nie wiem, a mieszkam tu i jestem tym żywotnie zainteresowany.

   Usuń
  2. Proszę zobaczyć przejazd i peron na Dębcu, tam prace modernizacyjne dobiegają końca.

   Usuń
  3. Za brak przejazdu odpowiada poprzednia władza nie ingerując w projekt.

   Usuń
 12. Dzisiaj dostaliście Echo?
  w artykule: "Działamy konsekwentnie i odpowiedzialnie" ani słowem nie wspomniano o obligacjach.
  Oto one/ Głos Wielkopolski 2012 -06-15 /Puszczykowo emituje obligacje/
  i czytamy:Aby spłacić kredytowe zobowiązania Puszczykowo postanowiło wyemitować obligacje komunalne o wartości 2 milionów złotych. Cena emisji jednej obligacji wynosi tysiąc złotych. Nasze zobowiązania z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów wynoszą obecnie 3,4 miliona złotych tłumaczy Piotr Łoździn, skarbnik Puszczykowa. Do spłaty pozostaje więc jeszcze 1,4 miliona złotych. Być może uda się w tym roku nieco zaoszczędzić i w budżecie zostaną pieniądze na pokrycie reszty kredytów. Jeśli nie, to być może wyemitujemy kolejne obligacje.
  .
  Co więc mamy? Do 4 mln długu dr inż J.Napierały, MOT dodała 9 mln kredytów co razem daje ponad 13 mln i na dzień dzisiejszy dług jest nie zmniejszony ale Normalsi dodali dalsze ponad 2 mln w obligacjach czyli per saldo pogorszyli dług Miasta o kolejne zobowiązania...
  Co więc za futurologię przedstawiają w artykule o wydatkach inwestycyjnych?
  Kiełbasa wyborcza z salmonellą!!! Kto będzie spłacał ich inwestycje?


  OdpowiedzUsuń
 13. Słowem się nie zająkneli o kosztach przenosin Gimnazjum nr1 do budynku Starej Szkoły i przenosin zajęć warsztatowych dla mieszkańców do budynku SP1 do tego trzeba dodać koszty zakupu, transformacji i przenosin biblioteki i dopiero chwalić się kosztami zwiększenia bazy lokalowej dla szkół nr 1.
  A swoją drogą p.Szczotka dyrektorem Gimnazjum nr 1 - wielki powrót do Starej Szkoły. Czapka z głowy . cwana babka.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe który samorząd, która kadencja zmarnowała najwięcej pieniędzy podatników?
  Na pierwszy rzut oka wypadają Normalsi dlatego że poprzednie wydatki poszły na wartości trwałe zaś tu mamy albo przemieszczenia funkcji albo wydawanie na plany, koncepcje, projekty.

  OdpowiedzUsuń
 15. Proponuję Zielonym zainteresowanie tematem obligacji Puszczykowa!
  .
  Definicja obligacji
  Obligacja jest to instrument finansowy (papier wartościowy), w którym jedna strona, zwana emitentem obligacji, stwierdza, że jest dłużnikiem drugiej strony, zwanej obligatariuszem (jest to właściciel obligacji) i zobowiązuje się wobec niego do wykupu obligacji. Emisja obligacji jest formą zaciągnięcia kredytu. Kredytodawcą jest obligatariusz, czyli właściciel obligacji. Kredytobiorcą jest emitent obligacji.
  .
  Przypomnę słowa Skarbnika Miasta na które powołuje się Głos Wielkopolski w dniu 2012 06 15/ ...Być może uda się w tym roku nieco zaoszczędzić i w budżecie zostaną pieniądze na pokrycie reszty kredytów. Jeśli nie, to być może wyemitujemy kolejne obligacje./
  Z tych słów wynika logiczny dowód że skoro wyemitowano obligacje (2 mln?) nie udało się Normalnym zaoszczędzić czyli nie dają rady ze spłatą zobowiązań kredytowych!!! To obala mit o ich jakichkolwiek zdolnościach ekonomicznych którymi próbują emanować w przeddzień wyborów. Patrz treść ostatniego artykułu Echa/Działamy konsekwentnie i odpowiedzialnie. To ważna konkluzja, proponuję pójść tym tropem, jeszcze raz:
  Nie udaje się spłacać długu dlatego wyemitowano obligacje.
  Pytanie, co bliżej wiadomo o obligacjach? Jaka jest dokładna kwota? Jakie są warunki realizacji zobowiązań?

  OdpowiedzUsuń
 16. To może być "trup w szafie" dla następnej ekipy samorządowej.

  OdpowiedzUsuń
 17. Proponuję wprowadzić odpowiedzialność osobistą/majątkową i unieważnić zasadę iż prawo nie działa wstecz.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wirtualna Polska/2014 06 23/ ...Przed Kancelarią Premiera będą demonstrować we wtorek organizacje zrzeszające młode osoby – Młodzi dla Polski, Stowarzyszenie Koliber oraz Studenci dla Rzeczypospolitej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Manifestacja zacznie się o godz. 16, jest już zarejestrowana w stołecznym ratuszu. To będzie pierwsza manifestacja tego rodzaju – zarejestrowana, skupiająca młodych, a nie ludzi pod określonymi szyldami politycznymi
  .
  A wy, Puszczykowska młodzież co? Chcecie się biernie przyglądać jak uchwalając podstępny plan budowy marketów sieciowych pozbawiają was szans otwarcia swojego małego biznesu? Chcecie dla swoich matek,żon, córek miejsc pracy tylko na kasie marketu, czy we własnym małym sklepiku, butiku, kawiarence, galeryjce przydomowej? Dla tych dwóch przeciwstawnych sobie form gospodarowania nie ma miejsca, albo zyski w jednym obcym portfelu albo w wielu swoich. Lepsze małe ale własne.

  OdpowiedzUsuń
 19. Młodzież nie chce siedzieć na kasie w Markecie i mieć na starość 600 PLN emerytury, na każdym kroku być grabionym i płacić akcyzę od brykietu od grilla. Głosując nogami wybiera życie w godniejszych warunkach... wyjeżdżając z tego komunistycznego "katotalibanu" ... Boję sie co będzie jak się rządzący zorientują, że nie ma juz kogo okradać - "katastrat"? "lekarze w kamasze"? "kobiety na traktory"?

  OdpowiedzUsuń
 20. Tu w Puszczykowie macie posła PO i prezesa organizacji non profit której wiara w tą partię jest nadal nie zachwiana.W ciągu ostatnich 7 lat rządziła PO proszę do niej adresować uwagi i wszelkie zapytania.

  OdpowiedzUsuń
 21. A w ciągu poprzednich PIS, SLD, AWS itp. Wszystkim tylko chodziło o ustawienie siebie i rodzin w Orlenach, PKN ach i Zusach, NFZ ach.

  OdpowiedzUsuń
 22. AWS miało 4 lata i 4 reformy J.Buzka, SLD miało w sumie 8 lat( Oleksy, Cimoszewicz, Miller i Belka) i 4 afery plus 2 kadencje Kwaśniewskiego a PIS 2 lata (Marcinkiewicz i Kaczyński) i jedną aferę plus 3 Lata prezydentury Kaczyńskiego i katastrofę elit partyjnych. PO ma 7 lat (Tusk) i 3 afery plus 3 lata prezydentury Komorowskiego. Takie są liczby. Oceniajmy z tej perspektywy i z punktu widzenia budżetu Kowalskiego. Oceńmy czy po tych ostatnich 7 latach w stosunku do poprzednich lat zmalało czy wzrosło zadłużenie rodziny Kowalskiego i czy zmalała bądź wzrosła efektywność jego pracy oraz siła nabywcza wynagrodzenia. Oceńmy także rządy przez pryzmat szans egzystencjalnych w swoim kraju młodego pokolenia, bo to jest najważniejszy wskaźnik rozwoju. Moim zdaniem my się cofamy w rozwoju!!!!
  A winą za to obarczam wadliwą doktrynę ekonomiczną (nie zakładam tu złej woli polityków PO) która toruje drogę monopolom i kumulowaniu zysków w "kominach zarobkowych". W efekcie tego nie rozwija a raczej zwija się klasa średnia będąca fundamentem dobrobytu. Nikły jest awans z klasy średniej do wyższej, praktycznie poza aferzystami i wyższymi urzędnikami Państwa ustał całkowicie, natomiast postępuje pauperyzacja ekonomiczna średniozamożnych, ludzie nie wytrzymują tempa i nakręcenia spirali obciążeń. Skala tego zjawiska jest tym trudna do oceny że ludzie są z tej warstwy dumni i ukrywają boleści i niepowodzenia.
  A widać je dopiero po uginających się półkach komorników. Przy czym są to głównie długi systemowe. Jeden dobry gest wykonała Platforma z abolicją długów ZUS-owskich (właśnie systemowych), moim zdaniem potrzebna byłaby powszechna abolicja kredytowa. To znaczy obcięcie wszelkich długów systemowych (odsetki, odsetki od odsetek) i redukcja zobowiązań do kwot które realnie konsument pożyczył. Dlatego że w sytuacji pętli kredytowej ludzie pracują na wirtualne zdłużenie i oddają ostatnie zdrowie a powinni kupować, chodzić do restauracji, kin, teatrów, koncertów, galerii sztuk, i wypoczywać nad Polskim morzem, w polskich górach. Tu zostawiać efekty pracy a nie odprowadzać je przez banki i parabanki za granicę. Czyż nie tak? Nie mam racji?
  Powszechna Abolicja Kredytowa jednym z bodźców przywrócenia rozwoju!!!
  .
  Jak Pan/Pani będzie się przyglądał jaki rząd ile załatwił posad swoim to nie znajdzie nigdzie na świecie ani w historii wzoru do pochwalenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prośba do wszystkich dyskutantów o powrót do puszczykowskich tematów. Na poziom krajowej polityki niewiele pomożemy, ale Puszczykowo możemy wspólnymi siłami uczynić lepszym miejscem do życia.

   Usuń
  2. Jestem mieszkanką tego miasta. Całe swoje życie wierzyłam, że mój majątek, moje zabezpieczenie na przyszłość to mój dom w Puszczykowie, o który dbałam i modernizowałam powiększając jego wartość. Działania naszej władzy samorządowej, ale i niestety państwowej wyzwoliły we mnie strach. Od pewnego czasu boję się - obniżam standard wprowadzając kolejne oszczędności, za chwilę nie będę miała z czego rezygnować. Czy już wystawić dom na sprzedaż póki dobrze wygląda, bo na kolejny remont mnie nie stać?

   Usuń
  3. Sądzę, że takich osób jak Pani jest bardzo wiele. Również w Puszczykowie. Tylko oficjalnie ludzie wstydzą się do tego przyznać. Dlatego obowiązkiem naszych władz miasta jest dbanie o to, aby ceny tych naszych domów i działek rosły, a nie spadały. Tak jest na całym świecie. W ostatnim czasie zaś na każdej ulicy widać nowe działki i domy na sprzedaż. Kiedyś się sprzedawały, a dziś ? A może to celowa polityka naszych fachowców od rządzenia i nieruchomości, aby kupić tanio a później drogo sprzedaż? Mają już w tym spore doświadczenie.

   Usuń
  4. Dziękuję za ten wpis, są to powody dla których popieram ZP i biorę udział we wszystkich protestach, jakie się w tej kadencji odbyły - jeszcze nigdy tyle się nie naprotestowałam.

   Usuń
  5. Trzeba wierzyć, że w następnej kadencji przyjdą nowi ludzie i skończą się wreszcie protesty mieszkańców, którym wmawiano, że będzie normalnie.

   Usuń
 23. No dobrze, ale na wymianie kilku refleksji ogólnych Puszczykowskie tematy nie stracą. A się zdarzy że któremuś z naszych dwóch posłów i europosłowi co może czytają ZB wpadnie w ucho jakiś pomysł Kowalskiego i powtórzy to tam, w jakiejś restauracji warszawskiej, ktoś nagra, ktoś wyemituje i potem usłyszy cała Polska? Ha, ha,...

  OdpowiedzUsuń
 24. PAN premier jest z wykształcenia historykiem i wniosków z historii nie wyciąga. Trzeba sobie przypomnieć z jakich powodów nastąpowała poprawa życia społeczeństwa. Może obniżenie podatków.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ależ to proste, przez rozwój kramików, sklepików, składzików,- rzemiosła. Tak się tworzyły miasta, od przyrostu małych interesików, na zasadzie dodawania. Gdzie był szewc to obok lokował się garbarz, producent sznurowadeł, spinek, klamerek i tak dalej. Jak jedziecie do Włoch na wakacje to co mamy? Całe ulice podobnych uzupełniających się przydomowych interesików. Z nich niektóre wyrosły do miary dużych przedsiębiorstw. Jaką lekcję daje historia? Jak jakiś oświecony władca postanawiał podnieść gospodarność, co robił, ustanawiał zwolnienia z podatków na określony czas, tworzył strefy wolnocłowe. Tworzył średnią klasę, rzemieślników i kupców. A co nasi "władcy" czynią? Sprzedają miejskie grunty albo zaciągają kredyty, produkują pieniądz z pieniądza, jak te szpitalne spółki.Dlatego trzeba powiedzieć koniec takiej polityce i postawić na ludzi z nowymi pomysłami.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ad vocem tego wpisu: Jestem mieszkanką tego miasta. Całe swoje życie wierzyłam, że mój majątek, moje zabezpieczenie na przyszłość to mój dom w Puszczykowie...
  .
  Dwa pomysły na politykę krajową, prośba do posłów, jeśli administrator pozwoli? Dziękuję. Panie Marku Niedbała, może kolej na Pana.
  1. Powszechna abolicja kredytowa od długów systemowych na wzór tego co Rząd zrobił z długami ZUS- owskimi.
  2. Wyłączenie z zajęcia komorniczego ruchomości osobistych, jeśli nie pochodzą z przestępstwa gospodarczego orzeczonego prawomocnym wyrokiem.
  .
  Krótko o ad.2 Upatruję w tym pomyśle po pierwsze rzeczywistą rolę Państwa prawa jako gwaranta godności obywatelskiej (Preambuła Konstytucji)a po drugie, to o co mi idzie, stymulator napędowy lokowania w wartościowe sprzęty gospodarstwa domowego: wzornictwo przemysłowe, dzieła sztuk i rzemiosła artystycznego!!!
  .
  Punkt wyjście jest, patrz Konstytucja: Art. 50.

  Zapewnia się nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.
  .
  Może poprawka do Konstytucji?

  OdpowiedzUsuń