Szukaj na tym blogu

piątek, 7 grudnia 2012

Demokracja bardzo bezpośrednia


Wybory uzupełniające do rady miasta w Niwce i Puszczykówku już w najbliższą niedzielę. Najciekawsze w puszczykowskich wyborach jest to, że możemy głosować na konkretnych ludzi i ich pomysły. Nie ma partii politycznych, wielkich mediów i niepotrzebnego zgiełku. Możemy w spokoju zdecydować, który kandydat nam odpowiada, a potem rozliczać go ze złożonych obietnic choćby w kolejce przy kiosku czy podczas spaceru. Możemy cieszyć się z prawdziwej demokracji w najbardziej bezpośredniej formie.

W ostatnich tygodniach mogliśmy lepiej poznać 5 kandydatów i ich programy. Zielone Puszczykowo opublikowało szczegółowe sylwetki czterech potencjalnych radnych. Staraliśmy się poznać ich opinie na najważniejsze dla nas i dla wielu mieszkańców pytania oraz pomysły na rozwój Niwki, Puszczykówka oraz całego miasta. Dziś publikujemy podsumowanie, wybierając z pomysłów kandydatów to, co nam się najbardziej podoba. Dokładamy także sylwetkę piątego kandydata, który niestety nie zdołał przedstawić nam się bliżej.

Piotr Krzyżański zauważa, że wiele puszczykowskich zabytków
wymaga pilnych działań renowacyjnych. Fot. W. Kowaliński
Piotr Krzyżański (KWW Piotra Krzyżańskiego) to 50-letni historyk, który chce zabiegać szczególnie o ochronę przyrody i puszczykowskich zabytków (restauracja Paula Mandla, "Jadwinówka", dawna restauracja "Turystyczna"). Podkreśla konieczność utworzenia ścieżki spacerowej nad Wartą i odpowiedniego zagospodarowania terenu Zakola. Dużą wagę przykłada do spraw codziennych – dobrego stanu chodników i oświetlenia ulic. Zapowiada walkę o uporządkowanie miejskiej polityki przestrzennej i ładu architektonicznego. Sprzeciwia się budowie marketu przy Magazynowej oraz rozbudowie drogi wojewódzkiej 430, ze względu na nieodwracalne negatywne skutki dla puszczykowskiego krajobrazu i układu urbanistycznego.

Dariusz Andrzej Piechocki (KWW Nasze Miasto) to 44-letni strażak bardzo zaangażowany w utworzenie i działalność OSP Puszczykowo. Już teraz walczy o teren na budowę remizy w Niwce. Ważne są dla niego kwestie bezpieczeństwa oraz potrzeby dzieci i młodzieży. Chciałby, żeby Niwka zachowała swój dotychczasowy charakter. Uważa, że teren Zakola Warty powinien stać się wizytówką miasta. Będzie zabiegał o rozpoczęcie prac nad projektem dostosowania infrastruktury drogowej i terenów zielonych do potrzeb mieszkańców. Postuluje utworzenie większej ilości miejsc parkingowych przy szpitalu.

Ryszard Józef Jackowiak (KWW Niezależni) to 66-letni działacz Klubu Piłkarskiego Las Puszczykowo. W radzie miasta chce zabiegać o sprawy sportu i rekreacji, szczególnie organizację czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz o poprawę bezpieczeństwa. Jako jedyny z kandydatów podkreśla chęć walki o prawa rowerzystów. Chce, aby rowery stały się środkiem komunikacji na równi z samochodami, tak jak w zachodniej i północnej Europie. Będzie też zabiegał o stworzenie lepszych warunków dla uprawiających kolarstwo i trekking. Jest przeciwinikiem budowania sklepów wielkich sieci handlowych w Puszczykowie, ponieważ miasto nie ma z tego zysku w postaci podatków.

Piotr Krzyżański, Dariusz Piechocki i Przemysław Stefaniak obiecują
działania w sprawie zagospodarowania terenów nadwarciańskich
w Niwce i Puszczykówku. Fot. M. Krzyżański

Przemysław Andrzej Stefaniak (KWW Razem Dla Mieszkańców) to 57-letni pracownik kolei, wędkarz i społecznik. Najważniejsze są dla niego sprawy jego okręgu wyborczego. Już teraz mocno zabiega o utworzenie ścieżki spacerowej z Zakola Warty do granicy lasu. Zapowiada, że jest gotów uporządkować ten teren własnymi rękami z pomocą mieszkańców. Chce także stworzyć “Siłownię pod Chmurką” na Nowym Osiedlu oraz “ranking chodników” do naprawienia. Sprzeciwia się budowie sklepów wielkopowierzchniowych w Puszczykowie, ponieważ uderza to w drobny handel, który odprowadza podatki do kasy miasta w odróżnieniu od wielkich sieci handlowych. Zwolennik dialogu między władzami a mieszkańcami oraz między grupami mieszkańców mających różne interesy.

Tomasz Potocki stawia na nowoczesne technologie
i kampanię w kolorach liberalnych konserwatystów.
Tomasz Ryszard Potocki (KWW Tomasza Potockiego) to 37-letni właściciel sklepu AGD-RTV w Mosinie, z której pochodzi. W Puszczykowie mieszka od 13 lat. Ma licencjat z administracji publicznej, obecnie studiuje na kierunku bezpieczeństwo i porządek publiczny. Jest nam znany najsłabiej, ponieważ nie znalazł czasu, by odpowiedzieć na nasze pytania. W materiałach wyborczych podkreśla, że jako radny będzie namawiał nowych mieszkańców do zameldowania się w mieści i odprowadzania tutaj podatków. Chce także utworzenia w mieście darmowych hot spotów na rynku, w Centrum Animacji Sportu, Centrum Animacji Kultury i w szkołach. Ważna jest dla niego poprawa bezpieczeństwa mieszkańców – postuluje utworzenie programu zabezpieczania miasta w sytuacjach kryzysowych z nowoczesnym systemem powiadamiania mieszkańców (SMS, e-mail).

Zielone Puszczykowo sprawdziło opinię kandydatów o sprawach dla nas najważniejszych, czyli planach rozbudowy drogi 430 oraz budowy marketu przy ulicy Magazynowej. Najbliższe stanowisko do naszego ma w tych sprawach Piotr Krzyżański, który kategorycznie sprzeciwia się obu inwestycjom, ponieważ stanowią zagrożenie dla tradycyjnego charakteru miasta. Z kolei Dariusz Piechocki razem z puszczykowskmi strażakami wsparł naszą akcję sprzeciwu wobec budowy marketu przy okazji ankiety organizowanej przez inwestora. Przemysław Stefaniak i Ryszard Jackowiak są zdecydowanymi przeciwnikami budowy wielkopowierzchniowych marketów  w Puszczykowie ze względów podatkowych. Jeśli chodzi o drogę 430, to umiarkowanym zwolennikiem jej rozbudowy jest Ryszard Jackowiak, a Przemysław Stefaniak i Dariusz Piechocki nie zajęli jednoznacznego stanowiska. Tomasz Potocki nie odpowiedział na przesłane pytania.

Przypominamy, że głosować będzie można w niedzielę 9 grudnia od godziny 8.00 do 22.00 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Kasprowicza 1. Kandydatów jest 5, mandat jeden. Dziś przedstawiamy kandydaturę czwartego kandydata. Uprawnieni do głosowania są mieszkańcy ulic: Bema, Berwińskiego, Dworcowa od nr 2 do 16 i od nr 1 do 27, Dąbrowskiego, Fiołkowa, Jaskółcza, Kosynierów Miłosławskich, Kraszewskiego, Konopnickiej, 3 Maja od nr 1 do 75 i od nr 2 do nr 38 i numery 42 i 44, Nadwarciańska, Niwka Stara, Nowowiejskiego, Norwida, Nizinna, Niepodległości, Niezłomnych, Narcyzowa, Nowe Osiedle, Radosna, , Słowicza, Śląska, Środkowa, Tulipanowa. 


Wcześniej pisaliśmy już o:

4 komentarze:

 1. witam

  a ja mam pytanie do szanownych Kandydatów w wyborach co zrobić i jak blokować budownictwo jednorodzinnych osiedli ????
  http://zielone-puszczykowo.blogspot.com/2012/11/kontrowersyjne-inwestycje.html
  pozdrawiam dwupasmowka przez Puszczykowo

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że należy uchwalić "plan zagospodarowania przestrzennego", który by wykluczał budowę osiedli jednorodzinnych. Puszczykowo powinno zachować swój charakter - spokojnego miasta typu willowego. Powinno się rozpocząć projekty, mające na celu rewitalizację starego budownictwa. Piotr Krzyżański

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...a mnie interesuje dlaczego ludzie wiedzą, że mogą tyle dla Puszczykowa zrobić, dopiero w momencie kiedy poczuli chęć zostania radnym.

   Usuń
 3. A skąd Anonimowy wie, że nie robili?

  OdpowiedzUsuń