Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 listopada 2012

Puszczykowska wolna elekcja

Noc amerykańskich wyborów to najlepszy moment, żeby przypomnieć o naszej nieco mniejszej, ale za to bardziej bezpośredniej puszczykowskiej demokracji. O ile w Ameryce wyborcy głosują, a elektorzy ich głosy niosą, o tyle w naszym uroczym mieście każdy może głosować bezpośrednio na tego kandydata, na którego chce. Okręgi są niewielkie, kandydatów sporo a każdy głos na wagę mandatu.

Urząd Miejski w Puszczykowie, fot. W. Kowaliński
Najbliższa okazja do uczestnictwa w zbiorowej ceremonii delegowania kompetencji nadarzy się już 9 grudnia br. Wtedy to właśnie mieszkańcy części Puszczykówka i Niwki wybiorą swojego nowego radnego. Jak już pisaliśmy, ich wybór nie zmieni w sposób znaczący układu sił w radzie miasta. Ostatnie wybory wygrał bowiem komitet prowadzony przez obecnego burmistrza, zapewniając sobie bezpieczną przewagę nad radnymi opozycji. Wychodzimy jednak z założenia, że każdy radny nosi w teczce buławkę burmistrzowską, zatem nie należy nigdy żadnych wyborów lekceważyć.

Kandydaci na radnych formalnie mogą się zgłaszać do 9 listopada 2012 roku, jeśli jednak nie zarejestrowali wcześniej swojego komitetu (termin minął 22 października) albo ktoś nie zrobił tego za nich, to mogą już myśleć o następnych wyborach, bo do tych nikt ich nie dopuści. Z listy na stronie Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że zarejestrowanych zostało 5 komitetów:

1. Komitet Wyborczy Wyborców Nasze Miasto, którego pełnomocnikiem wyborczym i finansowym jest kandydat na burmistrza w ostatnich wyborach (3. miejsce) oraz obecny prezes OSP Puszczykowo - Gniewko Niedbała

2. KWW Niezależni, którego pełnomocnikiem jest Miron Skołuda.

3. KWW Piotra Krzyżańskiego, którego pełnomocnikiem jest Maciej Piotr Krzyżański.

4. KWW Razem dla Mieszkańców z pełnomocnikiem Adamem Bolesławem Szczepaniakiem.

5. KWW Tomasza Potockiego reprezentowany przez pełnomocniczkę Natalię Marię Mańczak. Warto zauważyć, że Tomasz Potocki, który zapewne będzie kandydatem komitetu swojego imienia kandydował w ostatnich wyborach z okręgu nr 3 z ramienia zwycięskiego KWW Razem dla Puszczykowa. Zdobył 179 głosów (20,07%) i przegrał walkę o mandat z obecną radną Bogumiłą Dolską (KWW Nasze Miasto) o zaledwie 7 głosów.

Wiemy już zatem, że kandydatów będzie maksymalnie pięciu, jeśli oczywiście wszyscy dopełnią wszelkich formalności do godziny 24.00 w najbliższy piątek. Będziemy już wtedy chyba wiedzieć, kogo wybrali Amerykanie, co może być jakąś wskazówką w naszych wyborach, choć oczywiście nie możemy liczyć na tak spektakularną kampanię. Jak wynika z przytoczonego wyżej przykładu kandydata Potockiego warto walczyć dosłownie o każdy głos.

O przyczynie wyborów, granicach okręgu i wynikach poprzednich wyborów czytaj w naszym tekście Wybory w Niwce i Puszczykówku.

Informacje o wyborach także na oficjalnej stronie Urzędu Miasta.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz