Szukaj na tym blogu

piątek, 23 listopada 2012

Kandydaci na radnych: Piotr Krzyżański


Zgodnie z obietnicą zaczynamy publikację informacji o kandydatach w wyborach uzupełniających do rady miasta w okręgu VI (część Puszczykówka i Niwki), które odbędą się 9 grudnia. Prezentację kandydatów chcemy przeprowadzić w 2 etapach. Najpierw publikujemy sylwetki kandydatów i ich pomysły na pracę w radzie. Następnie będziemy chcieli zadać im pytania dotyczące najważniejszych miejskich i dzielnicowych problemów. Zapraszamy czytelników do formułowania pytań do kandydatów za pośrednictwem komentarzy lub mailowo (zielone.puszczykowo@gmail.com). 

Dziś przedstawia się nam pierwszy kandydat - Piotr Krzyżański (KWW Piotra Krzyżańskiego), historyk, działacz harcerski i członek Komitetu Obywatelskiego. W Puszczykowie mieszka od 1980 roku. Ma żonę i trójkę dzieci. W radzie miasta chce się zająć problemami osób niepełnosprawnych oraz ochroną zbytków, przyrody i dotychczasowego charakteru miasta. Oto jak się sam przedstawia:

Nazywam  się Piotr Krzyżański. Jestem kandydatem na radnego z okręgu numer sześć. Jako dziecko mieszkałem w Poznaniu, a przyjazd do Puszczykowa był wycieczką w świat całkiem innej bajki. Bajka ta zaczynała się w momencie wjazdu pociągu na puszczykowską stację. Z piękna naszego miasta nie zdają sobie sprawy ludzie, którzy się tu urodzili. Najpiękniejsze wspomnienia wiążą się z rajdami po lasach WPN. Pobyty nad jeziorami: Góreckim i Jarosławskim oraz wedrówki po WPN dawały wytchnienie od hałasu i kurzu Poznania. Dlatego z wielką radością przyjąłem przenosiny do Puszczykowa. Przeszedłem wszystkie szlaki, ale zwiedzałem też nasze piękne miasteczko. Fascynowały mnie nie tylko zabytki Puszczykowa, ale przede wszystkim przyroda.

Puszczykowo jest moim heimatem, moja małą ojczyzną. Z troską przyjmuję więc wszystko to, co obecnie dzieje się w Puszczykowie. Miasto zmienia swój charakter, niestety niekorzystnie. 

Nie podoba mi się pomysł budowy nowego marketu przy ulicy Magazynowej. Ilość sklepów spożywczych jest wystarczająca.

Podobna sprawa jest z poszerzeniem szosy w kierunku Mosiny. Jest to prawdziwe zagrożenie dla  naszej przyrody, a przede wszystkim dla naszych „puszczykowskich gór”. Zwiększy się też emisja spalin, oraz hałas.

Innym zagrożeniem dla charakteru miasta jest bylejakość zabudowy. Nie ma określonej polityki architektonicznej. Dominują domy robione według masowo dostępnych katalogów projektów.

Władze Puszczykowa  nie dbają też o zabytki. Niedawno w tajemniczych okolicznościach spłonął budynek przedwojennego Schroniska Młodzieży Kupieckiej z piękną, drewnianą werandą. Stan pozostałych zabytków (restauracja Paula Mendla, dom Państwa Adamskich , budynek „Turystycznej” ) pozostawia wiele do życzenia. Odnoszę wrażenie, że władzom miasta nie zależy na jego wyjątkowym charakterze. 

Niepokojący jest także stan naszych chodników. Nie najgorzej jest jeszcze jest z chodnikami przy ulicy Poznańskiej, czy Dworcowej, ale im „dalej w las” tym gorzej . Chodnikami na bocznych ulicach wręcz przejść nie można.

Ważna jest też sprawa oświetlenia ulic. Wieczorami całe połacie miasta są nieoświetlone. Rozumiem że oszczędności są ważne, ale nie kosztem bezpieczeństwa. Zimą często dzieci wracają ze szkoły i oświetlenie musi być.

Ważna jest też sprawa odpowiedniej ilości ławek, zarówno w mieście, jak i na trasach spacerowych.

"Przykro patrzeć na brak ciągu trasy spacerowej
oraz na bałagan" na terenie Zakola. Fot. M. Krzyżański
Najpiękniejszym miejscem w naszym mieście jest niewątpliwie nasze kochane Zakole. Jednak każdorazowa wizyta na Zakolu (a jestem tam prawie codziennie) napawa mnie smutkiem.

Przykro patrzeć na brak ciągu trasy spacerowej oraz na bałagan jaki tam panuje.

Jako przyszły radny przyrzekam zająć się porządkiem w naszym mieście. Po co? Po to, aby przyszłe pokolenia żyły w naszym PIĘKNYM, CZYSTYM I ZIELONYM PUSZCZYKOWIE. 

Więcej informacji o:
1 komentarz:

  1. Autorem zdjęcia jest Maciej Krzyżański. Jak by ktoś chciał je opublikować w jakiejś gazecie, to proszę się zwrócić na krzyzakwlkp@gmeil.com

    OdpowiedzUsuń