Szukaj na tym blogu

piątek, 9 listopada 2012

Nie znamy pytania, to się wypowiemy.

Wczoraj na oficjalnej stronie Puszczykowa ukazała się dziwna informacja o badaniu ankietowym na temat lokalizacji dyskontu spożywczego na rogu ulic Magazynowej i Poznańskiej. Podano, że zostanie przeprowadzona na zlecenie prywatnego inwestora przez Centrum Analiz Przestrzennych i Społeczno-Ekonomicznych Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Podano także, że zawierać będzie tylko jedno pytanie, a ankieterzy będą wyposażeni w specjalne identyfikatory.

Tak wygląda identyfikator ankietera. Na pytanie
o lokalizację marketu radzimy odpowiadać przecząco.
Nie podano natomiast, dlaczego ta ankieta jest organizowana, kto jest prywatnym inwestorem finansującym przedsięwzięcie, jakie skutki wywoła wynik ankiety oraz, co najważniejsze, nie podano treści pytania, na które odpowiedzą wszyscy mieszkańcy Puszczykowa.

Prawdopodobnie jest to realizacja planu właściciela terenu firmy Geoprojekt zapowiadanego przez jej prezesa Andrzeja Mądrego. Prawdopodobnie wynik ankiety nie będzie miał żadnego wpływu na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które ma rozpatrzyć zażalenie inwestora na drugą już negatywną decyzję Burmistrza w sprawie lokalizacji marketu. Prawdopodobnie inwestor chce tylko zyskać argument poparcia społecznego dla swojego projektu.

Staramy się ustalić, dlaczego akcja odbywa się pod patronatem miasta, które informuje o niej na oficjalnej stronie, dlaczego mają o tym decydować wszyscy mieszkańcy Puszczykowa, choć sprawa dotyczy głównie mieszkańców najbliższych okolic, dlaczego wreszcie treść pytania nie została podana do publicznej wiadomości?

To tu Geoprojekt chce wybudować dyskont. Domu nie będzie,
zieleni nie będzie. Będzie klocek z parkingiem. Fot. G. Ozorowska
Chcemy też sprawdzić czy zasięg akcji oraz treść pytania była ustalana z mieszkańcami miasta żywotnie zainteresowanymi lokalizacją marketu? Inaczej się bowiem odpowie na pytanie: czy chcesz kupować taniej dzięki budowie nowego marketu przy ul. Magazynowej? a inaczej na pytanie: czy jesteś za zniszczeniem zabytkowej willi oraz budową w jej miejscu dużego dyskontu oraz parkingu, w którym być może zrobisz tańsze zakupy niż w innych sklepach?

Mocno kibicujemy przeciwnikom budowy marketu oraz Burmistrzowi, który dwukrotnie nie zgodził się na realizację kontrowersyjnego projektu. Nie dlatego, że jesteśmy przeciw budowie sklepów, dyskontów czy marketów w ogóle, ale dlatego, że akurat to miejsce nadaje się do tego celu bardzo słabo. Są miejsca w Puszczykowie, gdzie handel już się odbywa i tych miejsc należy, naszym zdaniem się trzymać przy lokalizacji kolejnych inwestycji handlowych.

Więcej o sytuacji prawnej w naszym tekście Wszystko w rękach SKO.
Informacja o ankiecie na oficjalnej stronie Puszczykowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz