Szukaj na tym blogu

sobota, 4 stycznia 2014

MOSiR, markety i zaniepokojeni mieszkańcy

Miniony rok zakończył się wielką burzą w puszczykowskim samorządzie. Do trwających od miesięcy konfliktów między mieszkańcami a władzami miasta, które nie chcą słuchać argumentów swoich wyborców, doszedł jeszcze skandal z ukrywanym przez przewodniczącego rady skazującym wyrokiem sądowym. Jesteśmy przybici arogancją i brakiem refleksji puszczykowskich samorządowców i w Nowy Rok wchodzimy z wielkimi obawami. Oto kilka najbardziej gorących infomracji na temat wydarzeń 

1. Dzierżawa terenu dawnego MOSiR-u

Dobrze, że na terenie dawnego MOSiR mają powstać
nowoczesne obiekty sportowe. Szkoda, że władze znowu
w bardzo dziwny sposób udzielają mieszkańcom informacji
o swoich działaniach. Fot. M. Krzyżański
Podczas gdy większość mieszkańców przygotowywała się do sylwestrowych zabaw, burmistrz miasta Andrzej Balcerek w asyście wiceprzewodniczącego rady miasta Janusza Szafarkiewicza podpisał umowę o 30-letniej dzierżawie terenu dawnego MOSiR-u spółce My Sport założonej w listopadzie 2013 roku przez Katarzynę i Arkadiusza Krzyżańskich. Pomimo tego, że tryb wyłonienia dzierżawcy budził wątpliwości mieszkańców, postanowiono nie wyjaśniać większości kwestii i przekazać teren w centrum miasta na uzgodnionych w grudniu warunkach. 

Cieszy nas, że mają powstać korty tenisowe (odkryte i w hali), mini pole golfowe oraz sale do ćwiczeń fitness, a w okresie zimowym kryte obiekty do gry w piłkę nożną, siatkówkę i badmintona oraz lodowisko. Jesteśmy zwolennikami rozbudowy infrastruktury sportowej w Puszczykowie. Wydaje nam się jednak również, że działania dotyczące oddawania majątku miejskiego w prywatne ręcę powinny być w pełni transparentne.

Przypomnijmy, że dzierżawca tego terenu miał zostać wyłoniony w przetargu, ale pomimo, że warunki były pisane w uzgodnieniu z jedynym zainteresowanym inwestorem, to do przetargów nikt się nie zgłosił. Dopiero rokowania doprowadziły do zawarcia transakcji. Jak wykazał w obszernym tekście na ten temat Krzysztof J. Kamiński, spółka cywilna, któraj przejęła teren, powstała krótko przed rozpoczęciem rokowań. Jak przyznali urzędnicy, w momencie uzgadniania umowy nie znali ani podstawowych danych firmy (numer NIP) ani jej wiarygodności finansowej. 

Cały czas chcemy wierzyć, że władze miasta działają w dobrej wierze i postąpiły słusznie, dostaliśmy jednak informację, że zostało już skierowane pismo do prokuratury z prośbą o zbadanie całej transakcji. Na razie, poza uzasadnionymi wątpliwościami co do całego procesu rokowań, nie ma powodów, aby uważać, że działania prokuratury będą konieczne. W związku z wcześniejszymi kontrowersjami wokół nowego dzierżawcy oraz niechęcią urzędników do uzasdaniania swoich decyzji, warto sprawę jeszcze raz przeanalizować.

2. Markety w Puszczykówku

Czy mieszkańcy Puszczykówka są
skazani na sąsiedztwo dużych marketów?
Działania burmistrza zdają się zmierzać w
tę stronę. Fot. M. Krzyżański
Zgodnie z wyłożonym w grudniu projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic ulicy Dworcowej, Solskiego i Moniuszki, będzie można na tym terenie wybudować co najmniej 2 duże obiekty handlowe, przeciw czemu protestują okoliczni mieszkańcy. Jak się okazuje, władze miasta pozostały głuche na argumenty mieszkańców i przedstawiły plan, który realizuje tylko postulaty prywatnych inwestorów (w większości pochodzących spoza miasta). 

W najbliższą środę, 8 stycznia 2014 roku o godz. 15.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się otwarta dyskusja na temat planu z burmistrzem Andrzejem Balcerskiem. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Uwagi do planu można składać w formie pisemnej do końca stycznia 2014 roku.

3. Otwarte spotkanie Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczykowa

Jedną z nielicznych puszczykowskich organizacji, które konsekwentnie wspierają mieszkańców w walce o ich prawo do decydowania o swoim otoczeniu, jest Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa. W najbliższy wtorek, 7 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w budynku BM CAK przy ul. Wysokiej 1 odbędzie się pierwsze w tym roku otwarte spotkanie tej organizacji. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, którzy chcą się dowiedzieć więcej o sprawach miasta oraz aktywnie uczestniczyć w zmienianiu Puszczykowa na lepsze. 

7 komentarzy:

 1. Gwoli ścisłości dodam, że plan zagospodarowania dla rejonu ulicy Dworcowej w obecnej formie umożliwia wybudowanie nie dwóch, a trzech marketów.
  Zapraszam na dyskusję z władzami, również tych mieszkańców Puszczykowa, którzy nie mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie planowanych marketów. Musimy solidarnie walczyć o dobro miasta, bo dziś wybudują komuś między ogrodami market, aby zrealizować oczekiwania inwestorów, a jutro poprą pomysł jednego z radnych i postawią innym wiatraki na Starym Puszczykowie, bo tam dobrze wiatry wieją.
  Warto zobaczyć w jaki sposób władze miasta wsłuchują się w głosy mieszkańców.

  Krzysztof J. Kamiński

  OdpowiedzUsuń
 2. Szanowni Mieszkańcy Puszczykowa, działania obecnej władzy samorządowej nie mają nic wspólnego z demokratycznymi zasadami - zarządzanie jest nie przejrzyste, na sesji grudniowej (byłem - widziałem i słyszałem) na wiele pytań dotyczących dzierżawy majątku miasta - terenu po byłym MOSiRze nikt z decydentów nie potrafił odpowiedzieć, stąd pozostały wątpliwości i dobrze, że odpowiednia instytucja je wyjaśni z urzędu. Arogancja samorządowców zadziwia - nie ma żadnych konsultacji w sprawach ważnych dla miasta, decyzje podejmowane są na zasadzie "my mamy rację, bo mamy mandat". Otóż należy przypomnieć, że mandat jest z wyboru mieszkańców i to z nimi należy rozmawiać, oni utrzymują miasto i władzę samorządową ze swoich podatków. Tymczasem czują się głęboko oszukani (Czyż) i potraktowani przedmiotowo - jak w minionym okresie. Przez arogancję władzy przegrał w 2006 r. b.burmistrz J.Napierała - teraz sytuacja się powtarza, czy decydenci tego nie widzą w którą stronę idą? Dobrze, że 2014 rok to rok wyborów - mam nadzieję, że mieszkańcy zachowają się po obywatelsku i odpowiednio rozliczą obecny samorząd. Społeczeństwo obywatelskie ma prawa i obowiązki - zachowajmy się odpowiedzialnie.
  Pozdrawiam noworocznie Puszczykowian, Stanisław

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję, ale do wyborów jeszcze kilka miesięcy, a do tego czasu Puszczykówko zmieni swój dotychczasowy charakter , a życie mieszkańców stanie się nieodwracalnie koszmarem.Mieszkańcy zachowują się odpowiedzialnie - po obywatelsku - przedstawiają swoje argumenty, piszą, chodzą na sesje, na komisje Rady Miasta... I co? I nic...A plan zagospodarowania przestrzennego -od swojej pierwszej wersji - przez drugą, trzecią i piątą - stał się najgorszym z możliwych
   Mieszkańcy swoje, a władza swoje...załatwia!

   Usuń
 3. Niech wreszcie budują Lidla!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj adres, wybudujemy obok twojego domu :)

   Usuń
 4. Ad vocem Pani/Panu z godz. 20.23: proponowana lokalizacja: w ogrodzie tego internauty, razem z parkingiem:) Będzie można w kapciach po zakupy....
  a w nocy koniecznie zatyczki do uszu

  OdpowiedzUsuń