Szukaj na tym blogu

czwartek, 23 stycznia 2014

Wybory uzupełniające w Puszczykówku

W związku z wygaszeniem mandatu radnego i przewodniczącego rady Zbigniewa Czyża zostały zarządzone przez Wojewodę Wielkopolskiego wybory uzupełniające do Rady Miasta Puszczykowa w okręgu wyborczym nr 4. Odbędą się one w dniu 16 marca 2014 roku.

W wyborach głosować będą mieszkańcy następujących ulic: Brzozowa, Fiedlera, Gwarna, Jackowskiego, Kasztanowa, Kasprowicza, Libelta, Langego, Leśna, Łukaszewicza, Marcinkowskiego, Mickiewicza, Piaskowa od nr 30 do końca i od nr 21 do końca, Parkowa, Przyszkolna, Pułaskiego, Ratajskiego, Reja, Reymonta, Słowackiego, Spokojna, Świerkowa, Wydmowa, Wawrzyniaka, Wiązowa, Zacisze, Zaułek, Żupańskiego.

Komitety wyborcze można zgłaszać do 27 stycznia 2014 roku w siedzibie Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Poznaniu, ul. Kościuszki 93, pok. 432 w godzinach od 8:30 do 15:00. Także do 27 stycznia pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą zgłaszać kandydatów do składu Miejskiej Komisji Wyborczej, która 30 stycznia zostanie powołana przez Komisarza Wyborczego w Poznaniu. 

Tylko pełnomocnicy zgłoszonych w powyższym terminie komitetów wyborczych będą mogli zgłosić kandydatów na radnych w nieprzekraczalnym terminie do 14 lutego 2014 roku (do godz. 24.00). 

Warto przypomnieć wyniki dwóch ostatnich wyborów, które odbyły się w tym okręgu. W 2010 roku bezapelacyjnie zwyciężyli obecny wiceprzewodniczący rady Janusz Szafarkiewicz oraz dotychczasowy przewodniczący rady Zbigniew Czyż - obaj reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców Razem dla Puszczykowa, którego liderem był obecny burmistrz - Andrzej Balcerek. Za nimi uplasowali się kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Małgorzaty Ornoch-Tabędzkiej oraz kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Nasze Miasto, którego liderem i kandydatem na burmistrza był mieszkający w tym okręgu prezes OSP Puszczykowo - Gniewko Niedbała.


Wybory 2010 (1227 uprawnionych /697 głosujących –  frekwencja: 56,32%)
1. Janusz Szafarkiewicz (KWW  Razem dla Puszczykowa) 239 głosów (35,41%)
2. Zbigniew Czyż (KWW Razem dla Puszczykowa) 230 (34,07)
3. Gustaw Czartoryski (KWW MOT) 167 (24,74%)
4. Wojciech Florkowski (KWW Nasze Miasto) 133 (19,70%)
5. Elżbieta Mikołajczyk (KWW MOT) 115 (17,04%)
6. Jarosław Dobicki (KWW Nasze Miasto) 114 (16,89%)
7. Lidia Bzdęga-Sobocińska (KWW Odpowiedzialność) 57 (8,44%)
8. Anna Gyurkovich (KWW Rządźmy Razem Marek Nowakowski) 50 (7,41%)
9. Marcin Krupka (KWW Odpowiedzialność)   44 (6,52%)
10. Sebastian Kowalec (KWW Rządźmy Razem Marek Nowakowski) 28 (4,15%)

Co ciekawe dokładnie ci sami kandydaci wygrali wybory w 2006 roku, uzyskując niemal tę samą liczbę głosów. Jedyną różnicę stanowił fakt, że odchodzący w atmosferze skandalu radny Zbigniew Czyż kandydował z listy KWW Małgorzaty Ornoch-Tabędzkiej, a radny Janusz Szafarkiewicz reprezentował wtedy KWW Aktywnie i sportowo, który założył wspólnie z obecnym burmistrzem Andrzejem Balcerkiem. Klęskę ponieśli kandydaci z KWW Puszczykowianie wystawieni przez ówczesnego burmistrza Janusza Napierałę.


Wybory 2006 (1149/665 – 57,88%)
1. Janusz Szafarkiewicz (KWW Aktywnie i sportowo) 240 głosów (37,56%)
2. Zbigniew Czyż (KWW MOT)   229 (35,84%)
3. Bogna Jakubowska (KWW MOT) 195 (30,52%)
4. Stefania Kawecka (KWW Puszczykowianie) 144 (22,54%)
5. Maria Ratajczak (KWW Puszczykowianie) 120 (18,78%)
6. Mariusz Jarocki Watracz 104 (16,28%)

Jak będzie w marcu? Na pewno nie wygrają ci kandydaci, co zawsze, bo jeden jest już radnym, a drugi kandydować nie może. Czy na start zdecydują się kandydaci, którzy w poprzednich wyborach zajęli dalsze miejsca? Na razie nie wiadomo. 

7 komentarzy:

 1. Oby ktoś uczciwy i odpowiedzialny został wybrany na miejsce Czyża, do tej nieszczęsnej obecnej rady!
  Życzę tego mojemu miastu, bo wstyd za niehonorowe zachowanie b. radnego i przewodniczącego rady Zbigniewa Czyża w końcu roku 2013 do dzisiaj pali moje policzki.
  Wstyd mi również za całą obecną radę miasta, która przecież od grudnia 2010 roku wiedziała o rozpoczęciu postępowania karnego wobec Czyża i nic nie uczyniła, żeby go zawiesić w czynnościach do czasu wyjaśnienia, skoro sam nie potrafił. Popełniła grzech zaniechania i ani jednego słowa PRZEPRASZAM mieszkańcom miasta....

  OdpowiedzUsuń
 2. W ostatnim "Echu Puszczykowa" wydanym przez Urząd Miasta ukazał się tekst p. Radnej Szczotki pt. " Czy szacunek w sporze jest możliwy?" Jest to tekst żałosny - żałosny, jak sama Pani Radna. Nie zabierałbym głosu / bo chyba nie warto!/ , gdyby nie jedno zdanie:" Jestem przekonana, że zmieniać, ulepszać świat możemy tylko w jeden sposób - zaczynając od siebie". Polecam zdjęcia i nagrania, na których Pani Radna Szczotka podczas wystąpienia mieszkańców ,w ważnych dla miasta sprawach, robi głupie miny, przewraca oczami i puka się w czoło.
  To prawda Pani Radna - należy zacząć od siebie!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ponieważ byłam świadkiem takich zachowań p. Szczotki, jak i licznych błędów językowych, ze zdziwieniem przeczytałem jaki ma wykształcenie. Do tej pory jedynie dziwiłam się, jak przy takim poziomie kultury może być przewodniczącą komisji e. KULTURY i s.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze przed dwoma miesiącami na łamach "Echa" dyżurnym krytykiem i umoralniaczem był Przewodniczący Czyż. Dziś zastąpiła go godnie jego bliska koleżanka p. Szczotka. W długim tekście pani radna słowem nawet nie wspomniała o swoim koledze Zbyszku Czyżu, który był głównym bohaterem tej Rady i czego grudniowa Rada przede wszystkim dotyczyła. Nie omieszkała jednak "dokopać" wszystkim, którzy ośmielili się radnych o jej kolegę zapytać.

  Pani radna pisze: " Najtrudniej zrozumieć to, że oceniali naszą moralność ludzie, których postawa moralno-etyczna, jak ogólnie wiadomo, pozostawia wiele do życzenia". Pani radna, dlaczego się Pani krępuje, po co tak anonimowo? Wprost niech Pani napisze, skoro powszechnie wiadomo, czyja postawa moralno-etyczna pozostawia wiele do życzenia. Proszę jasno napisać, którzy z mieszkańców, skoro ogólnie to wiadomo, źle się prowadzą, kradną etc. Proszę się nie krępować, przecież pisze Pani te słowa w miejskim informatorze, za publiczne pieniądze o podatnikach, którzy na wydawanie tego informatora i Pani diety się składają. Niech Pani imiennie napisze co sądzi Pani o swoich wyborcach.

  I na koniec: chodzi Pani do kościoła, czyta czytania, ale niewiele z nauki płynącej z Biblii chyba Pani zrozumiała. A skoro tego Pani nie rozumie, to znaczy, że nie ma Pani kompetencji, uczyć dzieci czytania ze zrozumieniem w swojej szkole.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Szczotka musi odejść! Niech ktoś złoży wniosek o odwołanie jej z funkcji przewodniczącego komisji edukacji i sportu bo język, którego używa nie przystoi funkcji jaką pełni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę cierpliwości , niedługo wybory. Nie ma wątpliwości, że osoba tak niekulturalna , poniżająca mieszkańców musi odejść z funkcji Przewodniczącej Kultury RM. W mieście Puszczykowie, w którym zamieszkuje tak wielu ludzi wykształconych i kulturalnych taka osoba jak Pani Szczotka nie ma prawa zasiadać w Radzie Miasta.
   Nigdy więcej!

   Usuń
 6. Po przeczytaniu wypowiedzi p. Szczotki w ostatnim Echu Puszczykowa obrażającej w niewybredny sposób mieszkańców obecnych na sesji 17 grudnia, którzy w imieniu wszystkich mieszkańców Puszczykowa, oburzonych zachowaniem b. przewodniczącego rady Z. Czyża ośmielili się zapytać o prawdę, skrywaną od miesięcy przez władze samorządowe uważam, że p. Szczotka nie tylko nie powinna sprawować funkcji przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury..
  ale w moim odczuciu nie powinna sprawować mandatu radnej. Ponadto powinna PUBLICZNIE przeprosić mieszkańców obecnych na sesji, których tak niecnie obraziła. I jeszcze jedno: niech zacznie od siebie naprawianie zachowania etycznego zanim będzie uczyć nasze dzieci...Nie stanowi dobrego przykład.
  Nadzieją są jesienne wybory - myślę, że w Puszczykowie jest wiele osób z prawdziwą KULTURĄ i etycznym zachowaniem - rozejrzyjmy się wokół, są osoby które powinny zastąpić panią Szczotkę...

  OdpowiedzUsuń