Szukaj na tym blogu

wtorek, 21 stycznia 2014

Uwagi do planu dla okolic Dworcowej

Widok na teren przy ul. Moniuszki,
gdzie może powstać obiekt o wielkości
1200 m kw., w tym 1000 m kw. powierzchni
handlowej. Fot. M. Krzyżański
Przypominamy, że do 31 stycznia 2014 roku można składać uwagi do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Dworcowej, Solskiego, Moniuszki i terenu PKP. 

Uwagi należy złożyć na piśmie do Burmistrza Miasta Puszczykowa z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej (np. Stowarzyszenia), adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31.01.2014r.

Aktualny, wyłożony przez Burmistrza w grudniu, projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który spełnia niemal wszystkie postulaty inwestorów, a nie uwzględnia większości uwag mieszkańców można pobrać, obejrzeć i przeczytać tutaj.

Wszystkie dokumenty są także dostępne na oficjalnej stronie miasta.
Więcej o planach budowy dużych obiektów handlowych oraz protestach mieszkańców i stowarzyszeń w naszych wcześniejszych artykułach: 

20 komentarzy:

 1. Każdy kto nie akceptuje przekształcenia centrum Puszczykówka w centrum handlowo-usługowe z dwoma lub trzema sąsiadującymi supermarketami sieciowymi, każdy któremu nie jest obojętna degradacja tego miejsca i bezpowrotne zniszczenie wizerunku miasta - ogrodu, każdy, kto ma na tyle wyobraźni aby przewidzieć długofalowe skutki uchwalenia tego planu dla całego naszego miasta i nas, jego mieszkańców powinien napisać uwagi do planu. TEN PROBLEM DOTYCZY NAS WSZYSTKICH !

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwagi do planu zagospodarowania może zgłaszać do Urzędu Miasta każdy, niezależnie od tego czy zamieszkuje na terenie objętym planem. Nie bójmy się zgłaszać swoich uwag. To z naszych podatków utrzymywani są i burmistrz i radni. To nasze interesy powinni oni reprezentować przede wszystkim, a nie interesy inwestorów. Dlatego możemy wymagać od Burmistrza, aby uwagi mieszkańców, które nie naruszają prawa zostały uwzględnione. Zgłaszajmy swoje uwagi!

  Krzysztof J.Kamiński

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  czy moglibyście Państwo opublikować na stronie www i na facebook'u przykładowe pismo z właściwymi oznaczeniami , przykładowymi uwagami, podpisami itd. Pismo, które pod względem formalnym spełnia wymogi tzw. uwag. Wiele osób nie wie jak oznaczyć takie pismo i jak ma wogóle wyglądać. Chętnych jest baaardzo dużo, ale nie każdy wie jak to dokładnie zrobić.
  Michał Dydowicz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Forma w jakiej należy złożyć do Urzędu uwagi do planu zagospodarowania nie jest ściśle określona. Warunki konieczne to imię i nazwisko osoby która składa uwagi, adres zamieszkania oraz oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy – wiem, że to sprawia najwięcej problemów, ale nie taki diabeł straszny. Możemy tutaj odnieść się do nieruchomości podając adres, numer działki, albo np. napisać, że uwaga dotyczy terenu należącego do ….. ( i tutaj wpisać o jaki teren chodzi), albo skorzystać z oznaczeń nadanym przez planistki (link do projektu planu i mapki powyżej). I dalej należy wpisać, że na terenie takim a takim nie zgadzam się na usytuowanie powierzchni handlowej większej niż np. 100 czy 500 metrów kwadratowych ( nic nie chcę sugerować) , teren taki a taki proponuję obsadzenie zielenią izolacyjną o szerokości x i wysokości y. I tak dalej i tak dalej…

   Jeśli ktoś chce takie uwagi złożyć, a jednak chciałby mieć pewność, że od strony formalnej będzie jego uwaga miała właściwą formę, służę pomocą.

   Krzysztof J. Kamiński

   Usuń
  2. No, to czy można by zamieścic taki wzór zamazując "dane wrażliwe"?
   Bardzo prosimy!

   Usuń
  3. Nie ma wzoru, każdy pisze sam - forma dowolna.

   Usuń
  4. Można pracować grupowo - każdy zwraca uwagę na coś innego. "Co dwie głowy - to nie jedna". Można się podpisać pod jednym wspólnym pismem - taka informacja padła z ust jednej z pracownic Urzędu Miasta na ostatnim spotkaniu z Burmistrzem i Radnymi.

   Usuń
  5. Myślę, że wzór "pomógłby" wielu osobom będącym "przeciw", ale nie potrafiącym wyrazić tego na piśmie w formie formalnie zgodnej z tzw. uwagami. Ilość pism pomogłaby UM określić skalę sprzeciwu mieszkańców i nie tylko (bo pisać może także osoba spoza miasta)
   M.D.

   Usuń
  6. Można posłużyć się wzorem / ale niekoniecznie / pobranym ze strony "Partycypacja społeczna w planowaniu przestrzennym", gdzie zamieszczono wzór wniosku.

   Usuń
  7. Czy byłby Pan uprzejmy podeprzeć to stosownym linkiem?
   Dziękuję

   Usuń
  8. Przykład uwag do mpzp (można napisać prostszym językiem i powoływać się na argumenty wcześniej przytaczane na blogu): https://smsnd.pl/pliki/pliki/uwagi%20SM%20do%20MPZP.pdf

   Usuń
  9. W przypadku problemów ze sformułowaniem odpowiedniego pisma z uwagami, służymy pomocą. Prosimy przesyłać uwagi na adres zielone.puszczykowo@gmail.com. Pomożemy w redagowaniu uwag.

   Usuń
  10. Panie Marcinie, jest dokładnie tak, jak Pan pisze. Prostym językiem, wykorzystując argumenty ze stron Zielonego Puszczykowa , z audycji radiowych,wypowiedzi poszczególnych mieszkańców, a nie odwoływać się do jakichś "wzorów" i samych tylko oznaczeń typu 1MN, MN/U czy U/KP jak sugerują niektórzy.

   Usuń
  11. To jeśli ja odniosę się do oznaczeń typu 1 MN czy U/KP to zrobię coś źle? Jeśli nie, to nie sugeruj, że tak jest dobrze, a tak źle. Niech każdy zrobi jak uważa i jak potrafi. Ważne aby Burmistrz uwagi uwzględnił.

   Usuń
 4. Apeluję do Wszystkich, którym drogie i bliskie jest Puszczykowo - miasto unikatowe w Wielkopolsce, zaliczane do rodziny miast-ogrodów, których w Polsce jest ok. 20. Za chwilę dołączymy do europejskiej rodziny miast-ogrodów.
  To dla tych specyficznych walorów klimatyczno-przyrodniczo-krajobrazowych to miasto powstało, te walory zdecydowały o charakterze Puszczykowa, wybrali je na życie ludzie świadomi swojego wyboru - tak w przeszłości jak i obecnie!
  Nie pozwólmy na uchwalenie tego planu, który zaspokaja jedynie interesy inwestorów. MIASTO TO MY WSZYSCY! Gdyby radni ten plan uchwalili to Puszczykowo bezpowrotnie utraci swój charakter i wartość, także nasze domy w ogrodach. Marketów i galerii mamy dość, nie dajmy się zwariować!
  Zaopatrzenie handlowe w Puszczykowie jest znakomite a wypad do marketów może być frajdą dla niektórych - tylko 20 minut do Poznania i 5 minut do Mosiny.
  Jedni wolą markety i galerie a inni las, wycieczki rowerowe, zakole Warty, jeziora.
  Zniszczonego klimatu tego miasta nie odbudują następne pokolenia, kiedy markety przejdą do historii; cały świat mądrzeje i buduje markety na obrzeżach a my....
  Zadziwiające, że inwestorzy proponujący naszym władzom budowę marketów nie mieszkają w Puszczykowie, nie płacą tutaj podatków, więc dlaczego władze ulegają? Sieciówki też tutaj nie zapłacą podatków więc po co to miastu?

  Mieszkanka Puszczykowa od pokoleń





  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, pisanie uwag do planu nie jest proste, dlatego wielu mieszkańców liczy na tych, którzy to potrafią. Proponuję zacząć od zastanowienia się " dlaczego mieszkam w Puszczykowie, co mi jest potrzebne do szczęścia" a następnie spojrzeć na plan i już pójdzie "z górki". Zobaczycie tam Państwo "Lidla" wciśniętego między wille pomiędzy ul. Solskiego a Deworcową, a Netto lub /i/ Czerwoną Torebkę przy przejeździe kolejowym przy Moniuszki. Oczami wyobraźni zabaczcie obok tych obiektów wielkie parkingi
   i będziecie już wiedzieć, co pisać.Pozdrawiam

   Usuń
  2. Do uwag anonimowego z godz. 15.47 dodałbym jeszcze, że warto byłoby dokładnie przeczytać Statut Miasta Puszczykowa, Strategię Rozwoju Miasta na lata 2010-2020 oraz Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju . Tam znajdziecie wiele podpowiedzi na temat :dlaczego nie wolno zgadzać się na pomysły władz naszego Puszczykowa.

   Usuń
  3. Moją uwagą do planu zagospodarowania dla Puszczykówka dla Burmistrza i Radnych niech będą słowa znanej wszystkim piosenki:"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście, w żar epoki użyczą Wam chłodu tylko drzewa, tylko liście. Pamiętajcie o ogrodach, czy tak trudno być poetą, w żar epoki nie użyczy Wam chłodu żaden schron, żaden beton...:"

   Usuń
  4. A ja z kolei polecam piosenkę Marka Grechuty pt. "Zostawcie nam czysty kawałek świata". Warto posłuchać całego utworu, ale z braku miejsca zacytuję tylko fragment:" Wy dzisiaj macie tyle różnych spraw i planujecie wiele nowych cudów, a dla nas cudem jest zieloność traw, choć na nią spada chmara pyłu, brudu.Wiemy,że życie dzisiaj jest bogate, wspaniałe rzeczy czynią z życia raj,lecz nie zastąpisz żadnym aparatem zapachu wiosny, kiedy kwitnie maj..." Dedykuję tę piosenkę Panu Burmistrzowi i Radnym.Warto posłuchać tego wspaniałego artysty...

   Usuń
  5. Czas minął - uwagi napisane, oddane do Urzędu Miejskiego...
   Czy pisaliśmy "na Berdyczów"?.Czy ktoś je wogóle czyta? Czy nasze pisma już są w koszu? A może nie? Oto swą pytania...

   Usuń