Szukaj na tym blogu

wtorek, 7 maja 2013

Dziś posiedzenie komisji w sprawie szkoły i biblioteki!

Przypominamy, że już dziś o godzinie 17.30 w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Podleśnej odbędzie się posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, na którym zostaną przedstawiony plan działań w sprawie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1.

Przypomnijmy, że w grudniu, z niezrozumiałych powodów, radni zgodzili się kupić za pieniądze zapisane w projekcie budżetu na rozbudowę szkoły - budynek na rynku obok Biedronki. Następnie, aby uzasadnić tę decyzję, postanowili przenieść do budynku bibliotekę, która do tej pory funkcjonuje w Centrum Animacji Kultury przy ul. Wysokiej. Powierzchnię zwolnioną przez bibliotekę radni chcą zaadaptować na potrzeby uczniów szkoły. Aby przeprowadzić całą operację, konieczne będą prace adaptacyjne w obu budynkach.
Zamiast rozbudować szkołę,
radni kupili budynek zwany Grzybkiem.
Teraz próbują przekonać mieszkańców,
że to był świetny pomysł. Fot. M. Muth

Korzystający z oferty CAK i Biblioteki Miejskiej niepokoją się, że instytucja, która do tej pory świetnie funkcjonowała, po podziale straci wiele ze swoich atutów. Z kolei rodzice uczniów oraz nauczyciele mają zastrzeżenia do adaptacji budynku starej szkoły, ponieważ nikt do tej pory nie odpowiedział na pytania dotyczące bezpieczeństwa dzieci oraz możliwości poruszania się między budynkami bez konieczności wychodzenia na zewnątrz (budowa łącznika).

Na poprzednim posiedzeniu Komisji radni nie potrafili odpowiedzieć na większość pytań, dlatego dyskusja została odłożona. W międzyczasie ukazał się w "Echu Puszczykowa" artykuł przewodniczącej Komisji - radnej Małgorzaty Szczotki - która pozwoliła sobie podzielić mieszkańców zainteresowanych losem szkoły i biblioteki na 3 grupy, z których tylko jedna, zdaniem pani przewodniczącej, zasługuje na wysłuchanie i otwartą dyskusję. Taka postawa nie wróży dobrze puszczykowskiej demokracji.

Dochodzące do nas sygnały mówią o tym, że radni stanowczo będą obstawać przy przeniesieniu biblioteki na rynek oraz adaptacji pomieszczeń w CAK na potrzeby szkoły. Samo Centrum Animacji Kultury może nawet zostać zlikwidowane lub podzielone. Przypomnijmy zatem, że wg danych zebranych przez pracowników w każdym tygodniu korzysta z niego kilkaset osób w różnym wieku. Oto krótkie wyliczenie:

 • 280 osób tygodniowo korzysta z Akademii Seniora
 • 40 dzieci co tydzień korzysta z zajęć rytmiki
 • 20 dzieci w przedszkolnych zajęciach z książką
 • raz w miesiącu teatr dla 120 dzieci szkolnych 
 • 140 osób korzysta tygodniowo z zajęć pozalekcyjnych
 • 1200 czytelników korzysta z wypożyczalni
 • odbywają się też spotkania harcerzy, brydżystów i organizacji pozarządowych

Zintegrowane centrum kultury sprawdziło się w działaniu. Jego likwidacja czy dezintegracja to na razie tylko plany i plotki, ale biorąc pod uwagę kompletnie niezrozumiałą postawę radnych, którzy najpierw planowali rozbudowę budynku SP nr 1, a potem kupili budynek w zupełnie innym miejscu bez planu jego zagospodarowania, spodziewać się można wszystkiego.

Zachęcamy zatem wszystkich mieszkańców, i tych akceptowanych przez radną Szczotkę i tych nieakceptowanych, do wzięcia udziału w dzisiejszym posiedzeniu. Z naszej strony jeszcze mały apel: nie dajmy się podzielić w sprawie szkoły, biblioteki i CAK oraz nie dajmy sobie wmówić, że dla dobra dzieci trzeba utrudnić życie innym mieszkańcom, a dla zabezpieczenia odpowiedniej ilości klas, trzeba było kupić budynek na rynku za 750 tys. złotych.

Więcej o sytuacji w naszych tekstach:
"Echo Puszczykowa" z tekstem radnej Małgorzaty Szczotki dzielącym mieszkańców na równych i równiejszych można znaleźć tutaj.

Zapraszamy również na jutrzejsze spotkanie Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczykowa (budynek CAK, godzina 18.00), na którym będzie omawiana sprawa szkoły oraz inne puszczykowskie tematy. Poniżej publikujemy kalendarium zdarzeń, które jasno pokazuje, że zmiana zamiarów radnych nastąpiła nagle i niespodziewanie. 


                                    K A L E N D A R I U M     Z D A R Z E Ń     


 L. p.     
 
                             
    Data                                           Informacja        

              Autor  informacji                             

     1.25.09.2012

Komisja Edukacji Kultury i Sportu jednogłośnie za rozbudową  SP 1

Przewodnicząca
Małgorzata Szczotka
(Echo Puszczykowa nr 10/2012)


     2.


„Rozbudowa placówki (SP 1) najbardziej racjonalnym rozwiązaniem”

Przewodniczący RMP Zbigniew Czyż
(Echo Puszczykowa nr 10/2012)

     3.
Październik 2012

Dane perspektywiczne dot. zmian organizacji SP 1

„Bardzo ucieszyła nas zapowiedź rozbudowy szkoły, która jest bardzo konkretnym działaniem poprawy warunków edukacji naszych uczniów”


Dyrektor SP 1
Ewa Budzyńska

     4.Listopad 2012

„Nie sposób nie wspomnieć również, że w drugim półroczu 2013 planujemy rozpoczęcie rozbudowy szkoły przy ul. Wysokiej (...)
W wieloletniej prognozie finansowej zaplanowaliśmy 1,4 mln zł”

Burmistrz Miasta
Andrzej Balcerek
(Echo Puszczykowa nr 11/2012)
     5.
Listopad   
    2012

Rozbudowa budynku SP 1 , 300.000 zł

„Ważniejsze inwestycje w Puszczykowie w 2013 r.”
(Echo Puszczykowa nr 11/2012)     6.
18.12.
    2012

Uchwała w/s zakupu budynku na Rynku z możliwością przeniesienia tam Biblioteki a po zwolnionym miejscu – sale szkolne dla SP 1

Burmistrz Miasta
Andrzej Balcerek
(protokół z sesji RMP 18.12.2012)


     7.
Styczeń 2013

Wykreślenie z budżetu na 2013 r. rozbudowy SP 1.
W zamian – zakup budynku na Rynku

„Budżet i wieloletnia prognoza finansowa”
 (Echo Puszczykowa nr 1/2013)


      8.

7 Luty 2013

Pismo – Protest do Burmistrza ws. propozycji przeniesienia  Biblioteki Miejskiej do budynku na Rynku w celu zwolnienia pomieszczeń w „starej szkole” dla SP 1


Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa

     9.
Luty 2013

Artykuł w „Kurierze Puszczykowskim” o niekorzystnym dla mieszkańców przeniesieniu Biblioteki

Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa


     10.
14.03. 2013

Artykuł w „Głosie Wlkp.”  - „Biblioteka do przeniesienia bo w Puszczykowie jest wyż”

Red. Mateusz Pilarczyk


     11.
17.03. 2013

Pismo do Przewodniczącego RMP Zbigniewa Czyża nt. przeniesienia Biblioteki

Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa

     12.
20.03. 2013

Odpowiedź w/s w/w Protestu otrzymana po monicie SPP:

„….Ostateczne decyzje (…) do końca kwietnia br.”

Burmistrz Miasta
Andrzej Balcerek

     13.Marzec 2013

„…rozbudowa szkoły byłaby znacznie lepsza, ale o wiele droższa i ten argument do mnie przemówił, choć nie bez oporów.”

Przewodnicząca KEKiS
Małgorzata Szczotka
(Echo Puszczykowa nr 3/2013)


     14.16.04. 2013

Rodzice opowiedzieli się jednoznacznie za rozbudową budynku SP 1

Komisja Edukacji Kultury  i Sportu  RMP

8 komentarzy:

 1. Na stronie BIP UM Puszczykowa można było przeczytać, że przeznaczono w 2012r. 40 000 zł na plan rozbudowy SP1 (przetarg wygrała firma z Częstochowy). Czy to są kolejne wyrzucone w Puszczykowie pieniądze?

  OdpowiedzUsuń
 2. Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu p. Szczotka w swoich felietonach w Echu Puszczykowa wypowiada się niezwykle arogancko i zapomina, że jako radna sprawuje mandat z wyboru społeczności lokalnej i powinna troszczyć się o wszystkich mieszkańców jednakowo a nie działać partykularnie, podobnie radny Barłóg ws.planu przy ul. Dworcowej.
  Pani Szczotka nie dość, że dzieli mieszkańców na grupy (patrz Komisja 16.04. i tekst w Echu) ale także przeciwstawia dzieci seniorom i odwrotnie. Tymczasem wszyscy lubią dzieci i troszczą się o nie, żeby miały przyzwoite warunki do nauki i to przecież nie przeczy, że z równą troską należy pochylić się nad starszymi mieszkańcami. Radna Szczotka też kiedyś będzie seniorką, bo dzieckiem już raczej nie jest, choć wypowiedzi ma niekontrolowane i emocjonalne w miejsce merytorycznych. Zakup budynku na rynku i nagły zwrot w decyzjach - wycofanie się z rozbudowy szkoły świadczy nie najlepiej o radnych Szczotce i Bekasie (ponoć pomysłodawców zakupu). A swoją drogą czy widzieliście Państwo ten budynek - toć to stan surowy i już nadaje się do remontu (za nasze pieniądze!). A miało być NORMALNIEJ!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, jak na polonistkę, która w felietonach przedwyborczych pouczała nas jak pisać poprawnie, to słabo Pani Szczotka zna się na kulturze słowa ostatnimi czasy....

   Usuń
  2. Przypomnę tylko, że wiele babć i dziadków opiekuje się wnukami. Zapisują na zajęcia w CAKu i siebie i wnuki. Ale to już dla pani Szczotki za bardzo skomplikowane.

   Usuń
 3. Na ostatniej komisji zastępca burmistrza wypowiedział się, że to on optował za zakupem budynku na rynku, gdyż (dosłownie) budynek został w korzystnej cenie wystawiony na Allegro i to była wspaniała okazja. Jeśli dołożyć do tego zdanie radnego Bekasa z sesji 18.12.2012r. 'najpierw kupmy, a potem zastanówmy się na co', to można dojść do wniosku, że nie liczy się dobro dzieci, tylko interes właściciela budynku na rynku. Pytanie tylko, których radnych jest on kolegą....

  OdpowiedzUsuń
 4. Przynajmniej na rynku będzie biblioteka, bo na razie tam mamy jedną wielką stypę. Żeby nie Biedronka to byłby trup.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brakuje dobrego pomysłu na nasz rynek. Debata, którą proponowało Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa mogła taki pomysł wyłonić...

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziś już po posiedzeniu Komisji i ..."po zawodach".Gimnazjum przechodzi do Starej Szkoły a w Podstawówce nr 1 klasy 1 - 6 i gościnnie na 200 m.2 -CAK. Brawo radni !!!! To wszystko było od dawna uknute i tylko chciano stworzyć pozory debaty publicznej - bo taki nakaz .
  Wylano dziecko z kąpielą bo uniemożliwiono nie tylko działania Centrum Animacji Kultury na rzecz UTW ale i wszelkie dzialania dla dzieci .
  EK

  OdpowiedzUsuń