Szukaj na tym blogu

sobota, 15 marca 2014

Brazylijski budzik kulturalny w Puszczykowie

Już w najbliższe poniedziałkowe popołudnie, 17 marca 2014 roku, gościć będziemy w Puszczykowie wyjątkowych gości z Brazylii - przedstawicieli sektora kultury ze stanu Sao Paulo, którym towarzyszyć będą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Pani Maria Thereza Bosi de Magalhães reprezentująca Sekretariat Kultury stanu São Paulo i Pan Ivam Cabral jeden z najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia, ale także dramatopisarz, reżyser, kompozytor i dyrektor szkoły teatralnej założonej z inicjatywy Stanu São Paulo odwiedzą Puszczykowo w ramach projektu Budzik kulturalny realizowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. 

Ma on na celu wypromowanie Wielkopolski jako regionu kojarzonego z kulturą oraz promocję wielkopolskiej kultury. Do tej pory z kulturą kojarzono głównie duże miasta. Budzik dotyczy całej Wielkopolski. Ma aktywizować mieszkańców, instytucje, animatorów kultury i artystów, promować wielkopolskie wydarzenia kulturalne, przypominać o dziedzictwie kulturowym i pobudzać potrzeby obecnych i potencjalnych odbiorców kultury. Tak więc wizyta będzie realizowana w trzech historycznych i odrestaurowanych obiektach, w których od lat prowadzona jest z powodzeniem działalność kulturalna dla mieszkańców Puszczykowa, Wielkopolski i całej Polski. Chcemy w ten sposób pokazać gościom, że w Puszczykowie nie tylko przypomina się o dziedzictwie kulturowym poprzez rewitalizację tego typu obiektów, ale również prowadzi się działania zmierzające do pobudzania potrzeb odbiorców kultury i aktywizacji ich do współpracy i udziału w wydarzeniach kulturalnych realizowanych w poniższych obiektach tj. Muzeum Pracownia Literacka im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie wraz z Ogrodem Kultur i Tolerancji, Biblioteka Miejska Centrum Animacji Kultury im. M. Musierowicz oraz Restauracja LOKOMOTYWA.

Wizyta tak intrygujących gości w Puszczykowie jest doskonałą okazją do promocji naszego miasta w Wielkopolsce i na świecie, ale służy też integracji puszczykowskich artystów, twórców, animatorów i miłośników kultury Brazylii, którzy wzorem Arkadego Fiedlera – podróżnika, pisarza i reportażysty uczą szacunku i otwartości na inne kultury poprzez różne formy artystycznego wyrazu. Zwieńczeniem spotkania powinno być nawiązanie stałej współpracy kulturalnej z gośćmi z Sao Paulo. To także okazja do zaprezentowania się artystów i animatorów kultury z Wielkopolski, którzy będą popularyzować kulturę Brazylii m.in. podczas warsztatów tanecznych, wokalnych, instrumentalnych, językowych i  w ramach projektu „Zwiedzaj świat poznając życie mieszkańców regionów Brazylii poprzez interaktywne formy kulturalne” – lokalnej inicjatywy mieszkanki Puszczykowa Doroty Łuczak-Dydowicz, realizowanego we współpracy z BM CAK. Mamy nadzieję, że Koncert muzyki brazylijskiej BOSSA NOVA WOKALNIE w wykonaniu śpiewaków INSPIRO Ensemble pod dyrekcją Aleksandry Wojtaszek z Poznania zainspiruje uczestników spotkania do dalszego odkrywania kultury Brazylii poprzez udział w tym projekcie. 

Organizacji wydarzenia podjęło się Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa we współpracy z Pracownią Literacką Muzeum Arkadego Fiedlera oraz Biblioteką Miejską Centrum Animacji Kultury im. M. Musierowicz oraz Pracownią Artystyczną LUPA. Patronat nad wizytą gości z Brazylii objął Burmistrz Puszczykowa.


Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 17 marca 2014 r. w godz. od 18.00 do 19.15
w Bibliotece Miejskiej Centrum Animacji Kultury im. M. Musierowicz
ul. Wysoka 1. Puszczykowo
SALA TEATRALNA I piętro

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów przesłanych przez organizatorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz