Szukaj na tym blogu

wtorek, 11 marca 2014

Puszczykowscy narciarze ścigali się w Karpaczu

Puszczykowscy narciarze rządzili na stokach w stylu retro.
Fot. PTS
Na początku marca zachęcaliśmy mieszkańców Puszczykowa do udziału w jubileuszowych 20. Mistrzostwach Puszczykowa w Narciarstwie. Dziś publikujemy relację z tego wydarzenia, którą przesłali organizatorzy z Puszczykowskiego Towarzystwa Sportowego. Cieszymy się bardzo, że pogoda dopisała, a impreza się udała. Wielkie brawa dla Puszczykowskiego Towarzystwa Sportowego. Oby tak dalej.

W marcowy weekend (7-9.03.2014) ponad 100 mieszkańców Puszczykowa przyjechało do Karpacza, by w sobotni, piękny dzień rywalizować w slalomie gigancie na stokach Euro. Oprócz narciarstwa zjazdowego i snowboardu, ścigano się także na nartach biegowych na Równi pod Śnieżką. Doskonałe warunki, wiosenne słońce i rodzinna atmosfera sprawiły, że uśmiech gościł na twarzach nie tylko zwycięzców swoich kategorii, ale wszystkich zawodników i kibiców.

Ideą Mistrzostw Puszczykowa jest nie tylko rywalizacja sportowa, ale też wspólna zabawa. Dlatego, mając na względzie jubileusz 20-lecia, powołano konkurencję retro, w której rywalizacja obejmowała nawiązanie do historii i pierwszych lat Mistrzostw poprzez styl jazdy, jak i właściwy dla epoki strój. Ściganiu na profesjonalnej trasie slalomu giganta towarzyszył w drugim zjeździe dyskretny szelest kreszowych kombinezonów we wszystkich odcieniach fioletu, różu i błękitu, za duże swetry a także nieodparty urok krągłości wbitych w piankowe spodnie narciarskie.

W sobotę do łask wróciły przechowywane na strychach i piwnicach proste narty, na których jazda, jak się okazało, wymaga dużo większego wysiłku i umiejętności niż na dzisiejszych „samojeżdżących” carvingach.

WYNIKI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH:

Narty – chłopcy ur. po 2002 roku:
1. Jakub Standar
2. Jakub Rybka
3. Grzegorz Janaszek

Narty – dziewczynki ur. po 2001 roku:
1. Basia Dudzińska
2. Karolina Płaza
3. Zuza Standar

Narty – chłopcy ur. 1992-2001:
1. Kajetan Konieczny
2. Tytus Ostoja
3. Tomasz Michalski

Narty – chłopaki ur. 1971-1991:
1. Michał Janaszek
2. Mateusz Majchrzak
3. Jakub Janaszek

Narty – mężczyźni ur. 1960-1970:
1. Tomasz Elzanowski
2. Olech Ostoja
3. Witold Dudziński

Narty – dziewczyny ur. 1970-1991:
1. Anna Sokolnicka-Elzanowska
2. Tatiana Elzanowska
3. Magdalena Stróżyk

Narty – kobiety ur. przed 1970:
1. Iza Cegłowska
2. Krystyna Zych
3. Elżbieta Horbulewicz

Narty – mężczyźni ur. przed 1960:
1. Wojtek Palmowski
2. Lechosław Janaszek
3. Krzysztof Stróżyk

Snowboard kobiet:
1. Karolina Płaza
2. Maja Sworowska
3. Anna Sokolnicka-Elzanowska

Snowboard mężczyzn:
1. Rafał Płaza
2. Michał Rogalski
3. Tomasz Elzanowski

Najszybszy w Puszczykowie okazał się Tomasz Elzanowski, który uzyskał najlepszy czas spośród wszystkich startujących i tym samym pierwsze miejsce w kategorii OPEN. Wśród dziewcząt rewelacją zawodów i najszybszą zawodniczką została Basia Dudzińska, która mimo młodego wieku zdeklasowała rywalki ze wszystkich kategorii.

Jako, że Puszczykowianie przeciwieństwom aury się nie dają i nie brak im wytrwałości w szukaniu śniegu, udało się również rozegrać wyścig w narciarstwie biegowym. Na słonecznej Równi pod Śnieżką, na skróconej, 3 km trasie wyższość kroku łyżwowego nad klasycznym udowodnił Michał Rogalski, za nim na metę stylem klasycznym wjechała Ania Stróżyk, a następnie Krzysztof Czekalski.

W kategorii Retro, na najbardziej nawiązujący do mody tamtych lat strój zwyciężyli Rafał Płaza, Kajtek Konieczny i Mateusz Majchrzak. Wyróżniono również rodziny Standarów, Elzanowskich i Cegłowskich, których kreacje zwracały powszechną uwagę i uśmiech. Za strój z epoki grubo przed kreszem zostali wyróżnieni Tomek Hoffmann i Leszek Janaszek.

Zakończeniem Mistrzostw był wspólny zjazd wszystkich uczestników konkurencji alpejskich w strojach i sprzęcie „z epoki” prosto na „Retro Apres Ski”, które miało miejsce na mecie slalomu.

Po zawodach w sobotę wieczór w hotelu Mercure po wspólnej kolacji odbyło się uroczyste wręczenie nagród, burmistrza przez burmistrza Puszczykowa Pana Andrzeja Balcerka i jego zastępcy Pana Władysława Ślisińskiego oraz zastępcy Burmistrza Karpacza Pana Ryszarda Rzepczyńskiego. Po rozdaniu nagród już rozbawieni Puszczykowianie przenieśli się do hotelowego „piekiełka” gdzie zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy z Puszczykowskiego Towarzystwa Sportowego nie kryją zadowolenia z jubileuszowych 20. mistrzostw i dziękują wszystkim zawodnikom i kibicom, którzy byli w Karpaczu. Wielkie podziękowania należą się również licznym sponsorom, bez których Mistrzostwa z taką piękną tradycją nie były możliwe do zorganizowania.

Artykuł przygotowany przez Puszczykowskie Towarzystwo Sportowe. Polecamy także: 

3 komentarze:

 1. Wszystkim puszczykowskim narciarzom gratuluję serdecznie - także tego, że im się CHCE! Puszczykowo powinno być miastem rekreacji, turystyki i wszelkich sportów- także zimowych. Mamy Zakole - może by organizować zawody na biegówkach?
  Pozdrawiam, puszczykowianka

  OdpowiedzUsuń
 2. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.831210030238988.1073741835.208442895849041&type=1
  Ciekawe kto zapłacił za uczestnictwo naszych urzędników?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mistrzostwa Puszczykowa w Narciarstwie to jedna z najlepiej zorganizowanych imprez w naszym Mieście. Głownym organizatorem jest PTS. Nie wiem jak w tym roku , ale jest dotowana przez Miasto. To, że były władze Miasta to akurat bardzo dobrze - ich brak obniżyłby rangę tej doskonałej "imprezy" (piszę jako wielokrotny uczestnik). Organizator zawsze dba o sponsoring (jakże trudny w dzisiejszych czasach) i preferencyjne warunki dla nas mieszkańców. Pozdrawiam wszystkich organizatorów i uczestników (niestety w tym roku mnie zabrakło)
  M.Dydowicz

  OdpowiedzUsuń