Szukaj na tym blogu

niedziela, 9 marca 2014

Odświeżmy Puszczykowo!

Krzysztof J. Kamiński / KWW „Odświeżmy Puszczykowo”*
Marcin Muth / zielone-puszczykowo.pl**

Na początku lutego 2014 roku powstał Komitet WyborczyWyborców „Odświeżmy Puszczykowo". Został założony na potrzeby wyborówuzupełniających do Rady Miasta, ale myśl programowa, która zainspirowała jego twórców, sięga dalej i może stać się punktem wyjścia do dalszych prac nad nowym programem rozwoju Puszczykowa. Dziś w zwięzłych słowach przedstawiamy, jak wyobrażamy sobie odświeżenie Puszczykowa.

Najważniejszy w naszym myśleniu o mieście jest szacunek dla tradycji i historii. Puszczykowo dzięki naszym przodkom ma piękny i oryginalny charakter, który jest solidną podstawą przyszłego rozwoju.

Rozwój należy jednak rozumieć w sposób nowoczesny i zachodnioeuropejski - nie jako rozbudowę dużych i tandetnych pawilonów handlowych czy szerokich arterii komunikacyjnych usytuowanych między naszymi ogrodami, ale jako zrównoważoną rozbudowę infrastruktury w harmonii  z otaczającym Wielkopolskim Parkiem Narodowym i terenami Natura 2000. 

W Puszczykowie jest miejsce dla rozwoju drobnej przedsiębiorczości, wyspecjalizowanego handlu, przemysłu kreatywnego, nieuciążliwego dla środowiska, a przede wszystkim sportu, rekreacji i turystyki. Nie potrzebujemy fabryk i wielkich marketów, żeby żyć dostatnio, wygodnie i nie martwić się o jutro. Nie jesteśmy jednak przeciwnikami budowy większych sklepów w miejscach do tego się nadających np. na obrzeżach miasta przy głównych drogach.

Rozbudowę infrastruktury drogowej należy prowadzić z szacunkiem dla przyrody i unikatowego układu urbanistycznego.  Należy dołożyć wszelkich starań, aby komunikacja publiczna wreszcie dorównała standardom XXI wieku. Konieczna jest racjonalizacja istniejących połączeń autobusowych i ich rozsądna rozbudowa w połączeniu z prowadzoną już przebudową infrastruktury kolejowej.

Szczególnie ważna dla rozwoju Puszczykowa jest dbałość o jego unikatową spuściznę: otoczenie przyrodnicze, zabytki, malowniczy krajobraz oraz oryginalny układ urbanistyczny. Wydatki na zabytki, zieleń i estetykę miasta zwrócą się, gdy mieszkańcy naszej aglomeracji zaczną przyjeżdżać na weekendowe spacery, a wydatki na infrastrukturę sportową przyciągną do miasta ludzi zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem i rekreacją.

Konieczne jest też stworzenie strategii promocji Puszczykowa oraz planu ściągania do miasta nowych, pasujących do niego inwestycji. Obecnie miasto nie promuje się skutecznie ani jako miejsce inwestycji, ani jako miejsce wypoczynku. Miasto powinno stymulować działania promocyjne i zaprosić do nich miejscowych przedsiębiorców turystycznych i sportowych.

Tego wszystkiego nie da się przeprowadzić bez solidarnego wysiłku wszystkich mieszkańców. Udział obywateli w zarządzaniu miastem to nie jest fanaberia, ale realna potrzeba dzisiejszych czasów. Nowoczesne narzędzia prawne i technologiczne pozwalają na szeroko zakrojone konsultacje z obywatelami. Trzeba tylko chcieć rozmawiać poważnie.

Zapraszamy wszystkich do dyskusji i wspólnego odświeżania Puszczykowa. Przywróćmy jego świetność i pokażmy, że miasto w Polsce może się rozwijać w sposób zrównoważony.

Odświeżmy Puszczykowo!

*Krzysztof J. Kamiński - współzałożyciel i członek Komitetu Wyborczego Wyborców "Odświeżmy Puszczykowo", aktywny uczestnik sesji Rady Miasta i posiedzeń komisji tematycznych, wspiera mieszkańców walczących z planami budowy kilku dużych obiektów handlowych w Puszczykówku, wcześniej pomagał mieszkańcom bloku przyszpitalnego w sporze z władzami szpitala, wspierał także mieszkańców okolic Magazynowej sprzeciwiających się lokalizacji marketu przy tej ulicy. 

**Marcin Muth - założyciel i redaktor prowadzący bloga "Zielone Puszczykowo", współpracownik puszczykowskich mediów i stowarzyszeń.

Już w następną niedzielę, 16 marca, odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miasta, w których startuje kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców "Odświeżmy Puszczykowo", a zarazem członek redakcji bloga "Zielone Puszczykowo" - Maciej Krzyżański. Kampania wyborcza Macieja to dobry moment, aby rozpocząć poważną debatę o przyszłości Puszczykowa. Już od kilku dni kandydat w towarzystwie m.in. współautora powyższego tekstu - Krzysztofa J. Kamińskiego odwiedza mieszkańców okręgu wyborczego nr 4. Do wszystkich mieszkańców Puszczykowa powinien już dotrzeć "Kurier Puszczykowski" zawierający obszerny wywiad z kandydatem oraz teksty programowe i głosy w aktualnych miejskich dyskusjach. Na blogu w najbliższych dniach również ukażą się kolejne teksty skłaniające do dyskusji o mieście. 

Zachęcamy do przeczytania wcześniejszych tekstów o wyborach:

17 komentarzy:

 1. Czegoś tu nie rozumiem ! piszecie że jesteście za rozbudową infrastruktury drogowej. Wcześniej (bardzo niedawno) byliście przeciwko, to w końcu się zdecydujcie czy jesteście za czy przeciw ! Sam populizm "0" konkretów !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisaliśmy, że jesteśmy za rozbudową infrastruktury drogowej, ale przeciw nieprzemyślanym inwestycjom zmieniającym nieodwracalnie charakter miasta. Prosty przykład: mocno popieramy przyspieszenie prac przy utwardzaniu nawierzchni ulic (palący problem w mieście), ale jesteśmy zdecydowanie przeciwni najbardziej radykalnemu wariantowi rozbudowy drogi 430. Uważamy też, że środki przeznaczone na drogi nie zawsze są wydawane w rozsądny sposób, czego przykładem może być ulica Sportowa (Biedronkowa). Warto też uporządkować rynek i okolice. Obecnie panuje tam komunikacyjny bałagan, a inne miasta dały dobre przykłady, jak takie miejsca można ożywić i sprawić, żeby były przyjazne dla ludzi.

   Zarzut populizmu także uważam za nietrafny. Nie proponujemy księżycowych rozwiązań i nie przekupujemy mieszkańców obiecankami. Mówimy konkretnie, że:
   - należy zaprosić mieszkańców do współrządzenia miastem poprzez udział w konsultacjach społecznych, tworzeniu budżetu i radach osiedli
   - należy pomyśleć o reformie komunikacji publicznej, która jest obecnie kompletnie nieefektywna - to nie jest łatwe zagadnienie, ale na pewno nie niewykonalne,
   - trzeba też poprawić promocję miasta, zarówno wewnętrzną i zewnętrzną - są konkretne narzędzia, po które obecnie rządzący nie sięgają, a my chcemy je wykorzystać we współpracy z mieszkańcami i inwestorami,
   - trzeba uporządkować gospodarkę przestrzenną, aby likwidować pola konfliktów między mieszkańcami, inwestorami i władzami miasta.
   To nie są gruszki na wierzbie. Będziemy każdy z tematów opisywać szerzej.

   Już dziś zapraszam do dyskusji w imieniu swoim i innych osób zaangażowanych w tworzenie zielonego programu dla miasta. Ale argumenty typu "Sam populizm "0" konkretów" naprawdę nie wnoszą wiele do dyskusji, szczególnie, że konkrety w naszej krótkiej wypowiedzi już są i warto się do nich odnieść merytorycznie.

   Usuń
 2. Rozbudowa infrastruktury drogowej jest konieczna. Ale właśnie tak , jak to proponuje komitet "Odświeżmy Puszczykowo"- musi to być zgodne z poszanowaniem przyrody i charakteru miasta. Niedopuszczalne jest to , co obecnie robią wadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkańcy Puszczykowa!
  Polecam tekst Pana Wojnowskiego z ostatniego Kuriera pt: Wybierajmy mądrze, zwracając uwagę czy kandydat gadulstwem nie przesłania brak konkretów i brak siły sprawczej. Odnoszę się tutaj do zasady. Sprawa wyborów demokratycznych jest zbyt ważna aby nie zabierać stanowiska i nie wygłaszać swoich opinii.
  Z pozdrowieniami Zbigniew Cichocki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tekst jutro ukaże się na blogu, gdyby ktoś nie miał dostępu do wydania drukowanego.

   Usuń
 4. ...
  Jeszcze raz polecam i mam nadzieję że wokół tego tekstu wywiąże się głęboka polemika, a szczególnie wokół problemu kłamstwa, oszustwa, dodam od siebie plagiatorstwa, złodziejstwa, wątków które poruszone zostały w tekście. Osobiście uważam iż jest to zbagatelizowana ale bolesna i powszechna przypadłość społeczna ujawniająca się ze szczególną jaskrawością w przeddzień wyborów politycznych. Nie dotyczy to wyłącznie Polski, jest to zasada nadrzędna.
  ...
  Amerykanie określali synonimem imperium sowieckie jako imperium zła inaczej właśnie imperium kłamstwa. Po tym co się dzieje na Ukrainie widać ile jest w tym racji. Można to tak ująć, im więcej kłamstwa tym mniej demokracji, rozciągnijmy to określenie na własną Gminę. Czy manipulacja jest kłamstwem czy drogą do kłamstwa? To też osobne pytanie.
  Na koniec jeszcze krótka dygresja, jaka jest obrona przed kłamstwem?
  Odpowiem tak: odwaga i dociekliwość; zdobyć jak najgłębszą wiedzę o kandydacie.
  ...
  Zbigniew Cichocki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Zbigniew Cichocki to bardzo ciekawy człowiek .Sam zadaje sobie pytania i sam na nie odpowiada. bardzo dobrze,że Pan Marcin opublikuje tekst Piotra Wojnowskiego .Gorzej, że czeka nas seria dygresji i przemyśleń Pana Zbyszka...

   Usuń
  2. Panie Zbigniewie !. Puszczykowo to nie gmina. Trochę wiedzy . Ale rozumiem , to taka marna licencja poetica......

   Usuń
  3. Pan Zbigniew oczywiście w tym zakresie ma rację. Puszczykowo jest miastem, ale równocześnie jest gminą ( w strukturze samorządowej). Słowo gmina nie ma pejoratywnego znaczenia!! :)

   Usuń
  4. Nie , Puszczykowo nie jest gminą w żadnym względzie. Puszczykowo jest miastem wydzielonym . Gdyby Puszczykowo było gminą to Rada byłaby Radą Miasta i Gminy Puszczykowo.

   Usuń
 5. Panie Cichocki, niech nas Pan nie męczy swoją pokręconą filozofią. To nie to forum.
  Jest dużo pism filozoficznych i można się tam produkować.
  Może by Pan zrobił coś pożytecznego dla miasta?

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Zbigniewie czy może Pan napisać jaką Pan zdobył wiedzę o kandydacie. Zbliżają się wybory i chcę dokonać właściwego wyboru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Pana Macieja, to o jego działalności świadczą i aktywność o której choćby na tym blogu możemy często przeczytać i jego codzienna praca na rzecz miasta i mieszkańców (organizowanie spacerów po mieście, przybliżanie historii miasta, aktywny udział w sesjach Rady Miasta itp).

   Jeśli chodzi o działalność Pana Jarosława, to niewiele o nim wiadomo, poza tym, że jest strażakiem i strażnikiem miejskim.

   Usuń
  2. ...i lubi sobie po strzelać.

   Usuń
  3. Zadano pytanie, które było skierowane do Pana Zbigniewa. A tutaj co mamy znowu- członek blogu Zielone Puszczykowo lansuje jednego z kandydatów a drugiemu daje kopniaka. Myślałam, że blog jest po to aby rozmawiać, zadawać pytania a nie ciągle atakować. Jeżeli takie jest stanowisko tego forum to ja dziękuję ale już tego forum nie lubię.

   Usuń
  4. Blog Zielone Puszczykowo jest miejscem do dyskusji, ale jest też miejscem, w którym promujemy określony pomysł na miasto. "Promujemy" nie oznacza "narzucamy". Mamy prawo poprzeć w wyborach naszego kolegę redakcyjnego. Maciej pracuje z nami od kilku lat i mocno angażuje się w sprawy miasta. Drugiego kandydata przedstawiliśmy na blogu. Członkowie redakcji ani autorzy artykułów nie napisali o nim złego słowa. Popieramy Macieja, ale nie dyskredytujemy innych kandydatów. Naszym celem nie jest kłótnia o to, kto jest lepszym kandydatem, ale promocja sposobu myślenia o mieście, który nam odpowiada. Żaden członek redakcji blogu Zielone Puszczykowo ani żaden współpracownik nie zabrania dyskusji i zadawania pytań. Pozwalamy czytelnikom na dużo więcej niż inne blogi i portale internetowe. Czasami nawet chyba na zbyt dużo, bo zamiast dyskusji mamy kłótnie.

   Usuń
 7. I znów ta nagonka, agresja, paszkwile, ... , zastanawiające co ja wam złego zrobiłem? ...? Opisywałem przez 3 lata puszczykowskie zabytki w cyklu Portrety Puszczykowskich Domów, non profit przekazując wiedzę i doświadczenia projektanta, Kurier wydał książeczkę z nimi którą rozesłano po całym kraju, do prezydentów, marszałków, biskupów, posłów , etc.promując tym miasto nie gorzej od innych, zrealizowałem kilka architektonicznych projektów wnętrz, elewacji i otoczenia willi starych i nowych, ogółem 5 projektów, ku ozdobie miasta,
  wcześniej pracowałem jako nauczyciel plastyki, dalej społecznie, non profit współtworzyłem klub żeglarski "Saling". Jak kogoś interesuje mój wkład pracy zawodowej i społecznej w Puszczykowo, to proszę! A tu mi ktoś będzie czynił dygresje: zrób coś pożytecznego dla miasta.................................................
  ...
  Dalej co ja wiem o kandydatach na radnych? Dlaczego to pytanie? Tyle wiem co oni sami piszą o sobie, w mojej ocenie za mało o przebiegu pracy zawodowej, a to wyznacza jakieś kwalifikacje do działalności publicznej. Może nie? Program można napisać sobie jaki się umie, chce, albo zleci. Kazus Nikodema Dyzmy.
  Kim się jest albo lepiej jaki ma się potencjał widać dopiero po efektach pracy zawodowej oraz tradycji i pozycji rodzinnej. Co na ten temat wiadomo o kandydatach? Jaką tradycję rodzinną wniosą dla pro publiko bono? Kto wie?
  ...
  Słowo gmina ma pejoratywne znaczenie, bo nie przypisałem pojęcia do Puszczykowa. Użyłem go w znaczeniu ogólnym, podobnie jak i Pan Wojnowski przedstawił filozoficzne refleksje natury ogólnej. Ktoś jest przewrażliwiony Puszczykowem.
  ...
  Jak kogoś razi przewrotność mojego rozumowania może nie czytać, są do wyboru i koloru inne komentarze. Nie jest to jednak blog spraw prywatnych a publicznych, dlatego sprawy tu poruszane dotyczą każdego. Mnie też.
  ...
  Ta napaść na mnie dlatego że zadaję kłopotliwe pytania i mam inne zdanie na kilka tematów niż przyjęte na tym blogu źle wróży najbliższym wyborom i kolejnej kadencji Rady.
  ...

  Pozdrawiam Zbigniew Cichocki

  OdpowiedzUsuń