Szukaj na tym blogu

czwartek, 20 marca 2014

Po wizycie gości z Sao Paulo w Puszczykowie

Goście w Muzeum Arkadego Fiedlera. Fot. W. Kowaliński
Dorota Łuczak-Dydowicz*

Choć spotkanie z gośćmi z Brazylii odbyło się w poniedziałek 17 marca br. to jednak dopiero dziś, gdy opadły emocje, mogę o nim swobodnie opowiedzieć. A spotkanie było magiczne. Przede wszystkim dlatego, że goście z Sao Paulo przyjechali do Polski w poszukiwaniu żywych korzeni kultury i bardzo chętnie angażowali się w dialog z gospodarzami. 

W ramach projektu BUDZIK KULTURALNY Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego skupił się głównie na pokazaniu gościom Poznania jako metropolii kulturalnej Wielkopolski oraz Gniezna jako kolebki polskości. Szczęśliwie dla nas, niejako na deser, do programu włączono także Puszczykowo, aby pokazać, że ta cicha i spokojna miejscowość kryje w sobie olbrzymi potencjał by przypominać o dziedzictwie kulturowym i pobudzać potrzeby odbiorców kultury.Zaprosiliśmy gości do trzech historycznych obiektów dziedzictwa narodowego, w których od lat prowadzona jest działalność kulturalna. 

Pierwszym miejscem był dom Arkadego Fiedlera, gdzie mieli okazję poznać osobiście rodzinę tego słynnego polskiego podróżnika, pisarza i reportażysty. Państwo Krystyna, Marek i Marzena Fiedlerowie z pasją oprowadzali gości po Muzeum Pracowni Literackiej pełniącej od 40 już lat funkcję aktywnego animatora turystyki i kultury w Puszczykowie. W Ogrodzie Kultur i Tolerancji goście podziwiali wspaniałe pomniki, replikę statku Santa Maria oraz myśliwca Hurricane z czasów bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku, które są obecnie stanowią dużą atrakcję dla turystów odwiedzających Puszczykowo.

W gościnnych progach BM CAK. Fot. W. Kowaliński
Następnie przejechaliśmy do budynku dawnej Szkoły Powszechnej zbudowanego w latach trzydziestych XX wieku, w którym od 2009 roku funkcjonuje centrum edukacyjno-kulturalne pod nazwą Biblioteka Miejska Centrum Animacji Kultury. Tu nastąpiła prawdziwa integracja środowiska artystów, twórców, animatorów i miłośników kultury z Puszczykowa, Wielkopolski i Brazylii. 

Gości powitał Burmistrz Miasta Puszczykowa Andrzej Balcerek, który objął wydarzenie Patronatem Honorowym, w towarzystwie pana Janusza Szafarkiewicza – Przewodniczącego Rady Miasta. Następnie odkrywaliśmy artystyczne pasje pani Romy Dłużewskiej-Zięby – na co dzień dyrektora szkoły języka angielskiego Finch System i pana Ryszarda Krawca – znanego puszczykowskiego lekarza. 

Pan Przemysław Budzyński – Dyrektor Zespołu Szkół w Puszczykowie opowiedział o wieloletniej współpracy polsko-brazylijskiej, w ramach której uczniowie Liceum Sportowego mają możliwość praktycznej nauki tańców brazylijskich a następnie Magda Bestrzyńska ze Studia Tańca BATUCADA z Poznania zaprosiła wszystkie już pokolenia na warsztaty taneczne, które niedługo rozpoczną się w Puszczykowie w ramach projektu „Zwiedzaj świat poznając kulturalne aspekty życia mieszkańców różnych regionów Brazylii” . Muzyczny upominek BOSSA NOVA WOLANIE w wykonaniu śpiewaków Zespołu INSPIRO ENSAMBLE pod dyrekcją Aleksandry Wojtaszek kończący spotkanie w BM CAK miło ukoił dusze słuchaczy, pozostawiając niesłabnący apetyt na więcej. Mamy nadzieję jeszcze nie raz gościć zespół na naszej puszczykowskiej scenie.

Brazylijsko-puszczykowska uczta artystyczna.
Fot. W. Kowaliński
Na uroczystą kolację udaliśmy się do Restauracji LOKOMOTYWA zlokalizowanej w dawnym budynku dworca kolejowego zbudowanego w roku 1905. Stąd, w odróżnieniu od turystów, którzy dawniej kierowali się do restauracji, ośrodków wypoczynkowych, na spacery i na plażę, nasi goście powrócili do Sao Paulo zabierając ze sobą w pamięci album puszczykowskich wrażeń kulkturalnych i artystycznych. 

Bardzo się cieszę, że poniedziałkowe polsko-brazylijskie spotkanie stało się zwiastunem obchodów 120. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera i 40. rocznicy działalności jego Muzeum Pracowni Literackiej. Można powiedzieć, że kontynuatorką dzieła tego wielkiego pisarza jest także Pani Eliza Piotrowska – historyk sztuki, autorka i ilustratorka książek dla dzieci i dorosłych, która przyjedzie do nas ze słonecznej Brazylii by otwierać szerzej nasze serca i umysły na różnorodność kulturową. Już dziś zapraszam na to kolejne polsko-brazylijskie popołudnie w BM CAK we czwartek 24 kwietnia br. To spotkanie przygotuje nas z kolei na wizytę dzieci z przeróżnych zakątków świata, które w ramach V edycji BRAVES KIDS przybędą w czerwcu do Puszczykowa.

Szczegóły powyższych wydarzeń już wkrótce, a tymczasem zapraszam do poznania idei BRAVE KIDS.

*Dorota Łuczak-Dydowicz - członkini redakcji bloga "Zielone Puszczykowo", współpracowniczka "Kuriera Puszczykowskiego",  w których pisze o edukacji, kulturze i sprawach społecznych, animatorka kultury i inicjatorka cyklu spotkań "Osobowości Puszczykowa".

1 komentarz:

  1. To była piękna wizyta, w innej niż zwykle konwencji, przyniosła nam satysfakcję że do małego Puszczykowa przyjechała delegacja z dalekiego Sao Paulo w Brazylii. Mieliśmy się czym pochwalić - goście byli zachwyceni Muzeum Pracownią Arkadego Fiedlera i Biblioteką Centrum Animacji Kultury! Oczywiście także naszymi twórcami, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu i zaprezentowali swoją twórczość. Dziwne i przykre, że nie było przewodniczącej komisji Edukacji, Kultury...Nie znalazła czasu?

    OdpowiedzUsuń